Топ 4 најголеми кинески автомобилски компании

Последно ажурирано на 7 септември 2022 година во 01:26 часот

Дали сакате да знаете за листата на Топ 10 најголеми кинески автомобилски компании врз основа на прометот [продажбата]. Кинеската компанија за електрични автомобили се стреми да биде понапред од развојните трендови на индустријата, да ги забрза иновациите и трансформацијата и да прерасне од традиционално производствено претпријатие во сеопфатен снабдувач на автомобилски производи и услуги за мобилност.

Список на Топ 10 најголеми кинески автомобилски компании

Еве ја листата на Топ 10 најголеми кинески автомобилски компании. SAIC мотор е најголемата кинеска компанија за електрични автомобили.


1. SAIC мотор

Најголемите кинески автомобилски компании, SAIC Motor е најголема автомобилска компанија котирани на кинескиот пазар А-акции (Акции: 600104). Бизнисот на SAIC Motor опфаќа истражување, производство и продажба и на патнички и на комерцијални возила.

Активно промовира комерцијализација на нови енергетски возила и поврзани автомобили, и го истражува истражувањето и индустријализацијата на интелигентни технологии како што е паметното возење.

  • Приход: 757 милијарди CNY
  • Пазарен удел во Кина: 23 %
  • Годишна продажба: 6.238 милиони возила

SAIC Motor исто така се занимава со истражување и развој, производство и продажба на Авто делови, услуги поврзани со автомобили и меѓународна трговија, големи податоци и вештачка интелигенција. Подредените компании на SAIC Motor ги вклучуваат SAIC Passenger Vehicle Branch, SAIC Maxus, SAIC Volkswagen, SAIC General Motors, SAIC-GM-Wuling, NAVECO, SAIC-IVECO Hongyan и Sunwin.

Во 2019 година SAIC Motor оствари продажба од 6.238 милиони возила, сметководство за 22.7 отсто од кинескиот пазар, задржувајќи се себеси лидер на кинескиот пазар на автомобили. Продаде 185,000 возила со нови енергетски возила, што е зголемување од 30.4 проценти од годишно ниво и продолжи да одржува релативно брз раст.

Продаде 350,000 возила во извоз и прекуокеанска продажба, што е зголемување од 26.5 проценти од годишно ниво, рангирајќи го првото место меѓу домашните автомобилски групи. Со консолидирани приходи од продажба од 122.0714 милијарди долари, SAIC Motor го зазеде 52-то место на листата на Fortune Global 2020 за 500 година, рангирајќи се на седмото место меѓу сите производители на автомобили на листата. Седум последователни години е вклучена во топ 7 листата.

Гледајќи кон иднината, SAIC Motor ќе држи чекор со технолошкиот напредок, еволуцијата на пазарот и промените во индустријата, истовремено забрзувајќи ја својата иновативна развојна стратегија во областа на електричната енергија, интелигентното вмрежување, споделувањето и интернационализацијата.

Прочитај повеќе  Топ големи кинески интернет компании (најголеми)

Не само што ќе се стреми да ги подобри перформансите, туку и да изгради синџир на иновации за да го надгради својот бизнис за да излезе на врвот во реструктуирањето на глобалната автомобилска индустрија и да направи чекори кон станување автомобилска компанија од светска класа со меѓународна конкурентност и силно влијание на брендот.


2. BYD Automobiles

BYD е високотехнолошка компанија посветена на технолошките иновации за подобар живот. BYD котира на берзите во Хонг Конг и Шенжен, со приходи и пазарна капитализација над 100 милијарди јени. BYD Automobiles е втора по големина кинеска компанија за електрични автомобили

Како водечки производител на нови енергетски возила (NEV), BYD создаде широк опсег на патнички возила со внатрешно согорување (IC), хибридни и електрични патнички возила со батерии.
NEV на BYD се рангирани на бр.1 во глобалната продажба три последователни години (од 2015 година). Развивајќи електрични возила кои се интелигентни и поврзани, BYD инаугурира ново доба на автомобилски иновации.

  • Приход: 139 милијарди CNY

BYD е основана во февруари 1995 година, и по повеќе од 20 години брз раст, компанијата има основано над 30 индустриски паркови ширум светот и одигра значајна улога во индустриите поврзани со електрониката, автомобили, нова енергија и железнички транзит. Од производство и складирање енергија до нејзините апликации, BYD е посветен на обезбедување енергетски решенија со нулта емисија.


3. Кина FAW автомобил (FAW)

China FAW Group Corporation (кратенка од FAW), порано China First Automobile Works, може да ги следи своите корени уште на 15 јули 1953 година, кога започна да се гради нејзината прва фабрика за склопување.

FAW е еден од најстарите и најголемите производители на автомобили во Кина, со регистриран капитал од 35.4 милијарди јуани и вкупно средства од 457.83 милијарди јуани.

Седиштето на FAW е во северниот кинески град Чангчун, провинцијата Џилин, а производните погони се лоцирани во североисточните кинески провинции Џилин, Лиаонинг и Хеилонгџијанг, провинцијата Шандонг и општина Тијанџин во источна Кина, автономниот регион Гуангкси Жуанг во јужна Кина и југозападната Кина и провинцијата Синан. провинцијата и провинцијата Јунан.

  • Приход: 108 милијарди CNY
  • Годишна продажба: 3.464 милиони возила

Групата ги опфаќа брендовите Hongqi, Bestune и Jiefang, а нејзината основна дејност исто така опфаќа заеднички вложувања и надворешна соработка, бизниси во развој, бизниси во странство и индустриски екосистем.  

Прочитај повеќе  Топ 10 кинеска компанија за челик 2022 година

Седиштето на FAW е директно одговорно за работењето и развојот на премиум брендот Hongqi, додека врши стратешко или финансиско управување со други бизниси, со цел да се воспостави нов пазарно-центриран и клиент-ориентиран систем на работење и управување.

FAW воспостави глобален распоред за истражување и развој и организираше глобален тим за истражување и развој со повеќе од 5,000 врвни технолози. Системот за истражување и развој е виден во десет региони од четири земји во светот, фокусирајќи се на иновации и откритија во пионерскиот дизајн, возилата со нови енергија, вештачката интелигенција, апликацијата 5G, новите материјали и процеси и интелигентното производство.

Honqi и Jiefang отсекогаш ги задржале првите позиции во вредностите на брендот во кинеските патнички и комерцијални автомобили камион пазарите соодветно. Лимузината од серијата Hongqi L е избрана за официјален автомобил за големите прослави и настани во Кина, истакнувајќи го шармот на ориенталниот луксузен седан.

Автомобилот од серијата Hongqi H забележа брз раст на својот целен пазар. Пазарниот удел на средните и тешките камиони Jiefang исто така ја зазеде водечката позиција на кинескиот пазар за комерцијални камиони. Новото енергетско возило на FAW е пуштено во масовно производство. Hongqi го лансираше својот прв BEV модел E-HS3 во 2019 година.


4. Changan Automobile

Changan Automobile е претпријатие од четирите главни автомобилски групи во Кина. Има 159 години историја и 37 години акумулација во производството на автомобили. Има 14 производствени бази и 33 погони за возила, мотори и пренос во светот. Во 2014 година, кумулативното производство и продажба на автомобили од кинески бренд Changan надмина 10 милиони.

Во 2016 година, годишната продажба на Changan Automobile надмина 3 милиони. Заклучно со август 2020 година, кумулативниот број на корисници на кинеските марки на Changan надмина 19 милиони, водечки автомобили од кинески брендови. Changan Automobile отсекогаш создаваше сила за истражување и развој од светска класа, рангирајќи се на прво место во кинеската автомобилска индустрија веќе 5 последователни години. 

Компанијата има повеќе од 10,000 инженери и техничари од 24 земји ширум светот, вклучително и речиси 600 високи експерти, рангирани во првите редови на кинеската автомобилска индустрија;

Компанијата за производство се наоѓа во Чонгкинг, Пекинг, Хебеи, Хефеи, Торино, Италија, Јокохама, Јапонија, Бирмингем, Обединето Кралство, и Детроит, Соединетите Американски Држави Воспостави глобален модел за истражување и развој за соработка со „шест земји и девет места“ со различен акцент со Минхен, Германија.

  • Приход: 97 милијарди CNY
Прочитај повеќе  Топ 10 компании за резервни делови за автомобили

Компанијата, исто така, има професионален систем за процесот на истражување и развој на автомобилската индустрија и систем за проверка на тестови за да се осигура дека секој производ може да ги задоволи корисниците 10 години или 260,000 километри.

Во 2018 година, Changan Automobile го лансираше „Третиот план за претприемништво-иновации и претприемништво“ за да го прошири резервниот пазар и поврзаните синџири на вредност врз основа на традиционалното производство, да ги негува трите нови двигатели на интелигенција, мобилност и технологија и да го изгради во интелигентна компанија за технологија за мобилност, чекор напред кон светска класа автомобилска компанија.

Changan Automobile лансираше серија производи со жешка продажба како што се сериите CS, сериите Yidong, UNI-T и Ruicheng CC. Се придржува до концептот „заштеда на енергија, заштита на животната средина, научна и технолошка интелигенција“ и енергично развива интелигентни нови енергетски возила. 

Во областа на разузнавањето, беше објавен „Проектот Beidou Tianshu“, а интелигентниот гласовен секретар „Xiaoan“ беше создаден за да им обезбеди на корисниците безбедна, среќна, грижлива и безгрижна автомобилска платформа „четири срца“. Акциите „Паметно искуство, паметна алијанса и илјадници луѓе, стотици милијарди“ му помогнаа на Changan Automobile да се трансформира од традиционална компанија за производство на автомобили во компанија за интелигентна технологија за мобилност. 

Во областа на новата енергија, беше објавен „Планот Шангри-Ла“ и беа формулирани четири стратешки акции: „Сто милијарди акција, десет илјади луѓе истражување и развој, програма за партнерство и крајно искуство“. До 2025 година, продажбата на возила со традиционални гориво ќе биде целосно суспендирана и целосен спектар на производи електрификација.

Changan Automobile активно бара заеднички вложувања и соработка, основајќи заеднички потфати како што се Changan Ford, Changan Mazda, Jiangling Holdings итн., и увезува производи од кинески бренд во претпријатија финансирани од странство за да воспостави нов модел на заедничка соработка со кинеските автомобилски компании .

Changan Automobile го презема „водењето на автомобилската цивилизација во корист на човечкиот живот“ како своја мисија, се стреми да им обезбеди на клиентите производи и услуги со висок квалитет, создава добра средина и развојен простор за вработени, презема повеќе одговорности за општеството и се стреми да „изгради автомобилско претпријатие од светска класа“ Од големата визија.


Така, конечно, ова е листата на Топ најголеми кинески автомобилски компании врз основа на прометот и пазарниот удел во Кина.

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв