Топ 10 кинеска компанија за челик 2022 година

Последно ажурирано на 7 септември 2022 година во 01:28 часот

Овде можете да ја најдете листата на Топ 10 Кинези Челичната компанија кои се средуваат врз основа на прометот. Овие кинески компании произведуваат челични шини со голема брзина, цевки за обвивка за масло, цевки, автомобилски, висококвалитетни челици за цевководи и структурни челици со висока цврстина и многу други челични производи.

Список на Топ 10 кинеска компанија за челик

па еве ја листата на Топ 10 кинеска компанија за челик подредена според приходите.

10. Баотоу челик (групна) компанија

Компанијата Baotou Steel (Group) е основана во 1954 година. Тоа е еден од 156-те клучни проекти изградени од државата во периодот на „Првиот петгодишен план“. Тоа е првиот челичен проект од големи размери изграден од Народна Република Кина во малцинските области.

По повеќе од 60 години развој, таа стана најголемата светска индустриска база за ретки земји и важна кинеска индустриска база за железо и челик. Има две котирани компании, „Baogang Steel“ и „North Rare Earth“, со вкупно средства од повеќе од 180 милијарди јуани и регистрирани вработени од 48,000 луѓе.

Баотоу Стил контролира 1.14 милијарди тони ресурси на железна руда, 1.11 милиони тони обоени метали и 1.929 милијарди тони ресурси на јаглен. Карактеристиките на ресурсите на симбиозата на железо и ретка земја во рудникот Бајан Обо ги создадоа уникатните карактеристики на „челик за ретки земји“ на Баотоу.

 • Приходи: 9.9 милијарди американски долари
 • Вработени: 48,000

Производите имаат уникатни предности во еластичност, висока јачина и цврстина, отпорност на абење, отпорност на корозија и еластичност, кои се корисни. Изведбата на печат на автомобилски челик, челик за апарати за домаќинство, структурен челик итн. има посебен ефект и може да ги исполни барањата за подобрување на посебните перформанси на челиците, како што се отпорност на абење и отпорност на корозија, и е широко поздравен и пофален од корисниците.

Производите се широко користени во клучни проекти и конструкции како што се брзата железница Пекинг-Шангај, железницата Кингхај-Тибет, аеродромот Шангај Пудонг, Птичјото гнездо, проектот Три клисури, мостот Џијангин и се извезуваат во повеќе од 60 земји и региони во Европа и Америка.

„China Northern Rare Earth Group“, една од шесте најголеми групи за ретки земји во земјата и 39 поврзани компании, е меѓурегионален и вкрстен лидер во индустријата што интегрира производство на ретки земји, научно истражување, трговија и нови материјали . 

9. Xinyu Iron and Steel Group

Xinyu Iron and Steel Group Co., Ltd. се наоѓа во градот Xinyu, провинцијата Jiangxi. Xinyu Iron and Steel Group Co., Ltd. е заедничко вложување за железо и челик во голема државна сопственост.

Групацијата Xingang има повеќе од 800 сорти и 3000 спецификации на средни и тешки плочи, топло валани калем, ладно валани лимови, жичани шипки, челик со конец, тркалезен челик, челична цевка (плашка), челична лента и метални производи.

 • Приходи: 10.1 милијарди американски долари

Пазарниот удел на табли за бродови и контејнери е во првите редови на земјата. Производите се извезуваат во Европа, САД, Бразил, Блискиот Исток, Кореја, Јапонија, Југоисточна Азија, Индија и повеќе од 20 земји и региони.

Прочитај повеќе  Топ 10 кинески хемиски компании 2022 година

8. Група Шуганг

Основана во 1919 година и со седиште во Пекинг, Shougang Group доживеа историја од речиси 100 години. Со духот на „пионерски, непрекинат и вреден“ и „многу одговорен, иновативен и водечки“, Групацијата продолжува да пишува нови поглавја во служењето и градењето на нашата земја со железо и челик.

 • Приходи: 10.2 милијарди американски долари
 • Вработени: 90,000
 • Основана е: 1919

Во моментов, Групацијата се разви во голема групација на претпријатија центрирана на железо и челик и истовремено водење бизниси во минерални ресурси, животна средина, статичен сообраќај, производство на опрема, градежништво и недвижности, продуктивни услуги и странски индустрии во вкрстена индустрија, транс-регионален, вкрстена сопственост и транснационален начин.

Има 600 целосно финансирани, подружници кои поседуваат и споделуваат и 90,000 вработени; нејзината вкупна актива е рангирана на 2-то место меѓу претпријатијата за железо и челик во Кина, а од 500 година е наведена во Топ 2010 шест последователни години.

7. Daye Special Steel

Daye Special Steel Co., Ltd. (Daye Special Steel скратено) се наоѓа во градот Хуангши, провинцијата Хубеи. Во мај 1993 година, со одобрение на Комисијата за реформи во Хубеи, како главен спонзор за главниот дел во неговото производство и работење, фабриката за челик Даје, Корпорацијата Донгфенг Мотор и Ксианјанг Автомобилски Беаринг Ко., ООД ко-спонзорираа за подигање на формацијата на големата Специјална челична компанија лимитед. Во март 1997 година, акциите на Daye Special Steel A излегоа на берзата во Шенжен.

Доминантни производи од Daye Special Steels, како што се челик за запченик, челик за лежишта, челик за пружини, челик за алат и матрици, легиран челик со висока температура, челик за алат со голема брзина, кои се за специјални намени.

 • Основана е: 1993
 • Повеќе од 800 сорти и 1800 видови спецификации

Постојат повеќе од 800 сорти и 1800 видови спецификации кои можат да обезбедат услуги за автомобил, нафта, хемиска индустрија, јаглен, електрична енергија, производство на машини, железнички транспорт и други индустрии, како и поморска, авијација, Воздухопловна и други полиња. Производите добро се продаваат и дома и во странство, а се извезени во речиси 30 земји и региони ширум светот.

Тоа е првата компанија во Кина која произведува синџир за прицврстување од челик и третата која добива сертификати од ABS на САД, Норвешка ДНВ, на Обединето Кралство LR и други меѓународни познати класификациски друштва.

Постојат три варијанти на челик за носење и челик за запчаник кои освоија златен национален медал за неговиот одличен квалитет и уште три сорти од нив ја освоија Златната награда за Национален квалитет.

Рамен пружински челик со двојни засеци на едната страна беше награден со Државен сребрен медал за квалитет; Челикот за ладна матрица со висока јачина, челикот од пластика и челикот за пластичен калап со отпорност на корозија ја освоија Националната награда за напредок во технологијата.

Прочитај повеќе  Топ големи кинески интернет компании (најголеми)

6. Maanshan Iron & Steel Company Limited

Maanshan Iron & Steel Company Limited („Компанијата“) беше основана на 1 септември 1993 година и беше сметана од страна на државата како едно од деветте пилот акционерски ограничени претпријатија кои ја формираа првата серија на компании котирани во странство.

Акциите H на компанијата беа издадени во странство во текот на 20-26 октомври 1993 година и беа котирани на The Stock Exchange of Hong Kong Limited („Берза на Хонг Конг“) на 3 ноември 1993 година. Компанијата издаде обични акции RMB на домашниот пазар во текот на 6 Ноември до 25 декември 1993 година.

Овие акции беа котирани на Шангајската берза („SSE“) во три серии на 6 јануари, 4 април и 6 септември следната година. На 13 ноември 2006 година, Друштвото издаде обврзници со гаранти („Обврзници со гаранти“) на SSE.

Процесот на производство првенствено вклучува проекти за производство на железо, челик и валање на челик. Главниот производ на компанијата се производи од челик кои доаѓаат во четири главни категории:

 • челични плочи,
 • челичен пресек,
 • жичани прачки и
 • тркала за воз.

На 29 ноември 2006 година, обврзниците и гаранциите на Друштвото беа котирани на SSE. Компанијата е еден од најголемите производители и продавачи на железо и челик во НР Кина, а главно се занимава со производство и продажба на производи од железо и челик.

5. Шандонг Iron & Steel Group

Shandong Iron & Steel Group Co., Ltd (SISG) е основана на 17 март, 2008 година, со регистриран капитал од 11.193 милијарди јени. Компанијата инвестираше од Комитетот за надзор и администрација на државните средства на народната влада на провинцијата Шандонг, инвестициската компанија Шандонг Гуохуи и советот на фондот за социјално осигурување Шандонг.

До крајот на 2020 година, бројот на целосно вработен персонал и работници на SISG е 42,000 со вкупна актива од 368.094 милијарди јени. Кредитниот рејтинг на претпријатието го рангира ААА. Во август 2020 година, „богатството“ Кинез објави листа на топ 500 во светот, а Шандонг Стил Груп се рангираше на 459. 

 • Вкупна актива: 368.094 милијарди јени
 • Вработени: 42,000

Во 2019 година, производството на челик на SISG е на 11-то место во светот и на 7-мо место во Кина. Нејзиниот сеопфатен рејтинг за конкурентност е рангиран А + (исклучително конкурентен) во кинеските претпријатија за железо и челик, е рангиран на 124 место во „топ 500 кинески претпријатија во 2019 година“ и на 45-то место во „топ 500 производствени претпријатија во Кина во 2019 година“.

SISG се рангираше на седмото место меѓу првите 7 претпријатија и топ 100 индустриски претпријатија во провинцијата Шандонг во 100 година, и ја освои титулата „одличен бренд за челик во Кина во 2019 година“ и „заслужно претпријатие на 2020-годишнината од реформите и отворањето на индустрија за железо и челик“.

Прочитај повеќе  Топ 7 кинеска градежна компанија

4. Група Анганг

Angang Group е основана во 1958 година и нејзиниот оригинален дизајн капацитет е 100,000 тони челик годишно. По 30 години реформирање и отворање, Angang создаде одржливи перформанси за заработка без загуба и стана модерна групација за железо и челик од десет милиони тони и влезе во врвот на челичните претпријатија.

 • Приходи: 14.4 милијарди американски долари

Приходите од продажбата на Анганг најпрво се пробија преку 50 милијарди јени и достигнаа 51 милијарда во 2008 година.

Под инструкции на концептот за научен развој, Angang реализираше интензивен и штедлив развој и заврши сеопфатно производство на челик од 10,000,000 тони моќ во рамките на недоволно 4.5 квадратни километри стара фабричка површина додека истовремено се произведуваат, иновираат, расклопуваат и конструираат. Количината на челик по mu достигнува 1480 тони, а коефициентот на достапност по единица површина е високо рангиран дома.

3. Hunan Valin Steel Co., Ltd

Hunan Valin Steel Co., Ltd. (кратенка на акции: Valin Steel, шифра на акции: 000932). Како одличен снабдувач кој им обезбедува на клиентите севкупни решенија за производи од челик, тој брзо се зголеми во невидените пазарни промени во челичната индустрија и стана еден од првите десет челични компании во Кина.

 • Приходи: 14.5 милијарди американски долари

Од неговото влегување во берза во 1999 година, Валин Стил целосно ги искористи можностите за развој на индустријата, се потпира на пазарот на капитал, ја презеде водечката улога во спроведувањето на меѓународна развојна стратегија, посветена да го направи главниот бизнис со челик порафиниран и посилен, водејќи ја иднината со технологија и следење на индустриската позиција и позиционирање на основните производи.

2. HBIS Group Steel

 • Приходи: 42 милијарди американски долари
 • Вработени: 127,000

HBIS Steel е втора по големина кинеска компанија за челик на листата на Топ 2 кинески челични компании.

1. Baosteel Group

Основана исклучиво од Baosteel Group на 3 февруари 2000 година, Baosteel Co., Ltd. е подружница контролирана од Baosteel Group. Беше котирана за тргување на Шангајската берза на 12 декември 2000 година.

 • Приходи: 43 милијарди американски долари
 • Основана е: 2000

Во 2012 година, Baosteel Co., Ltd. постигна вкупен оперативен приход од 191.51 милијарди јени со вкупен профит од 13.14 милијарди јени. Во 2012 година се произведени 22.075 милиони тони железо и 22.996 милиони тони железо; и продадени се 22.995 милиони тони материјали за полупроизводи. Baosteel Co., Ltd.

ја заврши задачата за продажба на средства од не'рѓосувачки челик и специјален челик, како и стекнување на акции на Zhanjiang Iron & Steel на пазарот на капитал, ја помина и ја надополни работата за насочени откуп на акции и работата за исклучување и прилагодување во областа Луојинг.

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв