Топ 25 најголеми радиодифузни компании - медиумски компании

Список на Топ 25 најголеми радиодифузни компании (медиумски компании) во светот врз основа на вкупните приходи во последната година.

Листа на Топ 25 најголеми радиодифузни компании (медиумски компании)

Така, конечно ова е листата на Топ 25 најголеми радиодифузни компании - медиумски компании кои се подредени врз основа на вкупниот приход.

1. ViacomCBS Inc

ViacomCBS Inc (NASDAQ: VIAC; VIACA), позната како Paramount, е водечка глобална медиумска и забавна компанија која создава врвни содржини и искуства за публиката ширум светот.

Водено од иконските студија, мрежи и услуги за стриминг, неговото портфолио на брендови за потрошувачи вклучува CBS, Showtime Networks, Paramount Pictures, Nickelodeon, MTV, Comedy Central, BET, Paramount+, Pluto TV и Simon & Schuster, меѓу другите.

  • Приход: 25 милијарди долари
  • Земја: Соединети Американски Држави

Компанијата испорачува најголем дел од американската телевизиска публика и може да се пофали со една од најважните и најобемни библиотеки со ТВ и филмски наслови во индустријата. Покрај тоа што нуди иновативни стриминг услуги и дигитални Видео производи, ViacomCBS обезбедува моќни способности во решенијата за производство, дистрибуција и рекламирање.

2. Корпорација Фокс

Fox Corporation произведува и дистрибуира привлечни вести, спортски и забавни содржини преку нејзините примарни иконски домашни брендови, вклучително FOX News Media, FOX Sports, FOX Entertainment и FOX TV станици и водечката услуга AVOD Tubi.

  • Приход: 13 милијарди долари
  • Земја: Соединети Американски Држави

Овие брендови имаат културно значење кај потрошувачите и комерцијално значење за дистрибутерите и огласувачите. Ширината и длабочината на нашиот отпечаток ни овозможуваат да испорачаме содржина што ја ангажира и информира публиката, развива подлабоки односи со потрошувачите и создава попривлечни понуди на производи.

FOX одржува импресивна историја на успех во вестите, спортот и забавната индустрија, што ја обликува нашата стратегија да профитираме од постојните сили и да инвестираме во нови иницијативи. 

С.Н.име на компанијаВкупниот приход Држава
1ViacomCBS Inc. 25 милијарди долариСоединети Држави
2Fox Corporation 13 милијарди долариСоединети Држави
3SiriusXM Holdings Inc. 8 милијарди долариСоединети Држави
4RTL Група 7 милијарди долариЛуксембург
5Sinclair Broadcast Group, Inc. 6 милијарди долариСоединети Држави
6ПРОСИЕБЕНСАТ.1 НА НА 5 милијарди долариГерманија
7ФУЏИ МЕДИА ХОЛДИНГ 5 милијарди долариЈапонија
8Nexstar Media Group, Inc. 5 милијарди долариСоединети Држави
9ITV PLC ORD 10P 4 милијарди долариОбединето Кралство
10NIPPON TELEVISION HOLDINGS INC 4 милијарди долариЈапонија
11iHeartMedia, Inc. 3 милијарди долариСоединети Држави
12TBS HOLDINGS INC 3 милијарди долариЈапонија
13ТЕГНА АД 3 милијарди долариСоединети Држави
14TF1 3 милијарди долариФранција
15ТВ ASAHI HOLDINGS CORP 2 милијарди долариЈапонија
16Греј телевизија, Inc. 2 милијарди долариСоединети Држави
17Компанијата EW Scripps (The) 2 милијарди долариСоединети Држави
18XNUMX ENTERTAINMENT CO. HOLDINGS LIMITED 2 милијарди долариАвстралија
19ТВ МЕТРОПОЛ 2 милијарди долариФранција
20SKY PERFECT JSAT HOLDINGS INC 1 милијарди долариЈапонија
21ТВ TOKYO HLDG CORP 1 милијарди долариЈапонија
22CORUS ENTERTAINMENT INC 1 милијарди долариКанада
23Аудиција 1 милијарди долариСоединети Држави
24MNC INVESTAMA TBK 1 милијарди долариИндонезија
25MEDIASET ESPA…A COMUNICACION, SA 1 милијарди долариШпанија
Листа на Топ 25 најголеми радиодифузни компании – медиумски компании

3. Sirius XM Holdings Inc

Sirius XM Holdings Inc. (NASDAQ: SIRI) е водечка компанија за аудио забава во Северна Америка. SiriusXM нуди уникатно програмирање и содржина низ аудио платформите на компанијата поддржани со претплата и дигитално рекламирање. Платформите на SiriusXM колективно допираат до повеќе од 150 милиони слушатели во сите категории на дигитално аудио – музика, спорт, разговор и подкасти – најголемиот досег од кој било дигитален аудио провајдер во Северна Америка.

Сателитската и стриминг аудио платформа на SiriusXM е дом на двата ексклузивни канали на Хауард Стерн. Неговите курирани музички канали без реклами претставуваат многу децении и жанрови, од рок, до поп, кантри, хип хоп, класика, латино, електронски денс, џез, хеви метал и многу повеќе.

  • Приход: 8 милијарди долари
  • Земја: Соединети Американски Држави

Програмирањето на SiriusXM вклучува вести од почитувани национални медиуми и широк опсег на детални разговори, комедија и забава. SiriusXM е крајната дестинација за љубителите на спортот, која на слушателите им нуди игри во живо, настани, вести, анализи и мислења за сите главни професионални спортови, канали со полно работно време за врвни спортски конференции на колеџ и програмирање што опфаќа други спортови како авто спорт, голф, фудбал, и повеќе.

SiriusXM е исто така дом на ексклузивни и популарни подкасти, вклучително и многу оригинални серии SiriusXM и високо куриран избор на подкасти од водечки создавачи и провајдери.

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв