Список на Топ 10 најголеми компании за пијалоци

Овде можете да ја најдете листата на Топ 10 најголеми компании за пијалоци во светот врз основа на вкупниот приход.

PepsiCo, Inc. е најголемата компанија за пијалоци во светот со приход од 70 милијарди долари број 1 компанија за пијалоци во светот, а по неа е компанијата Кока-Кола

Список на Топ 25 најголеми компании за пијалоци

Еве го списокот на Топ 25 најголеми компании за пијалоци кои се подредени врз основа на вкупниот приход во последната година.

С.Н.име на компанијаВкупниот приход Држава
1ПепсиКо, Inc. 70 милијарди долариСоединети Држави
2Кока-Кола компанија  33 милијарди долариСоединети Држави
3ФОМЕНТО ЕКОНОМИКО МЕКСИКАНО 25 милијарди долариМексико
4Coca-Cola Europacific Partners plc 12 милијарди долариОбединето Кралство
5Keurig Dr Pepper Inc. 12 милијарди долариСоединети Држави
6SUNTORY пијалоци и храна LIMITED 11 милијарди долариЈапонија
7SWIRE PACIFIC 10 милијарди долариХонг Конг
8COCA-COLA FEMSA  9 милијарди долариМексико
9ARCA CONTINENTAL  9 милијарди долариМексико
10ANADOLU GRUBU HOLDING 8 милијарди долариТурција
11COCA COLA BOTTLERS JAPAN INC 8 милијарди долариЈапонија
12COCA-COLA HBC AG 7 милијарди долариШвајцарија
13Coca-Cola Consolidated, Inc. 5 милијарди долариСоединети Држави
14Monster Beverage Corporation 5 милијарди долариСоединети Држави
15ITO EN LTD 4 милијарди долариЈапонија
16NONGFU SPRING CO LTD 3 милијарди долариКина
17UNI-PRESIDENT CHINA HOLDINGS LTD 3 милијарди долариКина
18ЛОТЕ ЧИЛСУНГ 2 милијарди долариЈужна Кореа
19ПРИМО ВОДА КОРПОРАЦИЈА КАНАДА 2 милијарди долариСоединети Држави
20COCA COLA ICECEK 2 милијарди долариТурција
21BRITVIC PLC ORD 20P 2 милијарди долариОбединето Кралство
22LASSONDE INDUSTRIES INC 2 милијарди долариКанада
23DYDO GROUP HOLDINGS INC 2 милијарди долариЈапонија
24Ф и Н 1 милијарди долариСингапур
25National Beverage Corp. 1 милијарди долариСоединети Држави
Список на Топ 25 најголеми компании за пијалоци

Така, ова е листата на Топ 25 најголеми компании за пијалоци во светот врз основа на вкупниот приход.

Прочитај повеќе  JBS SA Stock - Втора најголема компанија за храна во светот

ПепсиКо, Inc.

Производите на PepsiCo потрошувачите ги уживаат повеќе од една милијарда пати на ден во повеќе од 200 земји и територии низ целиот свет. Со корени кои датираат од 1898 година, PepsiCo Beverages North America (PBNA) е една од најголемите компании за пијалоци во Северна Америка денес, генерирајќи повеќе од 22 милијарди долари нето приход во 2020 година.

  • 500+ брендови
  • Приход: 70 милијарди долари
  • Земја: Соединети Американски Држави

PepsiCo генерира нето приход од 79 милијарди долари во 2021 година, поттикнат од портфолиото на комплементарни пијалоци и практични прехранбени производи што ги вклучува Lay's, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker и SodaStream. Портфолиото на производи на PepsiCo вклучува широк спектар на пријатни јадења и пијалоци, вклучително и многу иконски брендови кои генерираат повеќе од 1 милијарда долари секој годишно мало продажба.

Составувајќи речиси 60,000 соработници низ Соединетите Американски Држави и Канада, PBNA е одговорна да им донесе на потрошувачите незаменливо, иконично портфолио од повеќе од 300 избори на пијалоци, вклучувајќи брендови од 10 милијарди долари како Pepsi, Gatorade, bubly и Mountain Dew, како и брендови во развој. во брзорастечките категории на енергија и протеини со додадена вредност.

Кока-Кола компанија

На 8 мај 1886 година, д-р Џон Пембертон ја послужил првата Кока-Кола во светот во аптеката Џејкобс во Атланта, Га. Една од најбогатите компании за пијалоци во светот.

Повеќе од 1.9 милијарди порции пијалоци се уживаат во повеќе од 200 земји секој ден. А, 700,000 поединци вработени во компанијата Кока-Кола и над 225 партнери за флаширање помагаат да се испорача освежување низ целиот свет.

Портфолиото на пијалоци на компанијата се прошири на повеќе од 200 брендови и илјадници пијалоци ширум светот, од безалкохолни пијалоци и води, до кафе и чаеви. Една од најдобрите компании за пијалоци во светот.

Прочитај повеќе  Топ 10 најголеми FMCG компании во светот

ФОМЕНТО ЕКОНОМИКО МЕКСИКАНО

FOMENTO ECONOMICO MEXICANO започна со работа во 1890 година со основањето на пиварницата во Монтереј, Мексико. Денес, повеќе од еден век подоцна, глобална водечка компанија во индустријата за пијалоци, малопродажба и логистика и дистрибуција.

Преку Одделот за близина на FEMSA работат OXXO; најголемиот оператор во близина на мали формати во Америка со над 20,000 продавници во 5 земји, вклучувајќи ги Мексико, Колумбија, Чиле, Перу и Бразил. Одделот Proximity исто така оперира со OXXO Gas; водечки оператор на бензински пумпи со над 560 бензински и сервисни пумпи во Мексико.

Одделот за здравство на FEMSA, управува со една од најголемите здравствени платформи во Латинска Америка, која вклучува аптеки под брендот Cruz Verde во Чиле и Колумбија, YZA во Мексико и Fybeca и Sana Sana во Еквадор, меѓу другите операции поврзани со здравјето низ овие земји. .

Дополнително, преку FEMSA Digital, развивање финансиски услуги и иницијативи за лојалност на клиентите кои се искористени на силна репутација на бренд и отпечаток, за да се обезбеди низа решенија за финансиски услуги и водечки програми за лојалност на клиентите.

Компанијата за логистика и дистрибуција, каде што ги користи наследените вештини за управување со синџирот на снабдување на FEMSA и силните логистички способности, се состои од Envoy Solutions; диверзифицирана специјализирана дистрибутивна компанија која доставува јан-сан и пакување решенија за над 68,000 клиенти во САД и Solistica; водечка компанија за логистички решенија од трета страна која работи во 6 земји во Латинска Америка.

Компанијата исто така учествува во индустријата за пијалоци преку Coca-Cola FEMSA; најголемиот флашатор во однос на обемот на продажба во целиот систем на Кока-Кола, опслужувајќи повеќе од 266 милиони луѓе, преку 2 милиони продажни места на 9 пазари во Латинска Америка со широко портфолио на водечки брендови.

Прочитај повеќе  Топ 10 најголеми FMCG компании во светот

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв