Список на врвни земји по принос на областа за производство на банана

Список на топ земји по производство на банани во 2021 година. Бананите се едно од најпопуларните и најраспространетите овошја во светот. Тие се богати со калиум, влакна, витамин Ц и антиоксиданси, а имаат и многу здравствени придобивки. Бананите се исто така разновидни и може да се јадат сирови, варени, сушени или преработени во различни производи. Но, дали знаете кои земји произведуваат најмногу банани во светот? 

ДржаваЕлементВредностединицаГодина
Индијапроизводство33062000t2021
Кинапроизводство12061344t2021
Кина, копнотопроизводство11724200t2021
Индонезијапроизводство8741147t2021
Бразилпроизводство6811374t2021
Еквадорпроизводство6684916t2021
Филипинипроизводство5942215t2021
Анголапроизводство4345799t2021
Гватемалапроизводство4272645t2021
Обединета Република Танзанијапроизводство3588510t2021
Коста Рикапроизводство2556767t2021
Колумбијапроизводство2413769t2021
Мексикопроизводство2405891t2021
Перупроизводство2378045t2021
Виетнампроизводство2346878t2021
Руандапроизводство2143866t2021
Кенијапроизводство1985254t2021
Тајландпроизводство1341978t2021
Папуа Нова Гвинејапроизводство1290345t2021
Египетпроизводство1285129t2021
Бурундипроизводство1278300t2021
Доминиканска Републикапроизводство1262834t2021
Демократска Република Лао Народнапроизводство1166540t2021
Камерунпроизводство1132649t2021
Суданпроизводство934297t2021
Türkiyeпроизводство883455t2021
Етиопијапроизводство849717t2021
Бангладешпроизводство826151t2021
Демократска Република Конгопроизводство807157t2021
Мозамбикпроизводство797628t2021
Брегот на Слоновата Коскапроизводство619140t2021
Венецуела (Боливарианска Република)производство533190t2021
maliпроизводство500983t2021
Малавипроизводство421905t2021
Шпанијапроизводство409110t2021
Мадагаскарпроизводство382197t2021
Панамапроизводство379350t2021
Хондураспроизводство360771t2021
Јужна Африкапроизводство351574t2021
Австралијапроизводство346035t2021
Кина, провинција Тајванпроизводство337144t2021
Марокопроизводство336138t2021
Камбоџапроизводство331052t2021
Малезијапроизводство330642t2021
Непалпроизводство318338t2021
Боливија (плурационална држава)производство300871t2021
Хаитипроизводство264342t2021
Кубапроизводство241978t2021
Францијапроизводство228900t2021
Гвинејапроизводство225462t2021
Зимбабвепроизводство189499t2021
Аргентинапроизводство176619t2021
Израелпроизводство147038t2021
Пакистанпроизводство141975t2021
Централна Африканска Републикапроизводство141351t2021
Либеријапроизводство140251t2021
Иран (Исламска Република)производство130165t2021
Јеменпроизводство114503t2021
Ганапроизводство108379t2021
Никарагвапроизводство103855t2021
Белизепроизводство99467t2021
Парагвајпроизводство97470t2021
Конгопроизводство86244t2021
Либанпроизводство83501t2021
Порторикопроизводство77471t2021
Јамајкапроизводство64732t2021
Свети Винсент и Гренадинипроизводство61551t2021
Коморитепроизводство46750t2021
Буркина Фасопроизводство46033t2021
Јорданпроизводство38359t2021
Сенегалпроизводство35500t2021
Екваторска Гвинејапроизводство30341t2021
Португалијапроизводство24990t2021
Тогопроизводство24314t2021
Сомалијапроизводство23532t2021
Самоапроизводство22196t2021
Доминикапроизводство21170t2021
Бенинпроизводство20081t2021
Габонпроизводство18577t2021
Оманпроизводство18417t2021
Гвајанапроизводство17625t2021
Вануатупроизводство16855t2021
Есватинипроизводство14762t2021
Бахамитепроизводство10209t2021
Ел Салвадорпроизводство9789t2021
Маурициуспроизводство9629t2021
Гвинеја-Бисаопроизводство8325t2021
Суринампроизводство7945t2021
Фиџипроизводство7586t2021
Кирибатипроизводство7330t2021
Света Луцијапроизводство6009t2021
Кипарпроизводство5630t2021
Грцијапроизводство5170t2021
Зеленортски Островипроизводство4930t2021
Сао Томе и Принсипепроизводство4827t2021
Тринидад и Тобагопроизводство3410t2021
Гренадапроизводство3253t2021
Бутанпроизводство3174t2021
Палестинапроизводство3145t2021
Соединетите Американски Државипроизводство2776t2021
Нова Каледонијапроизводство2049t2021
Микронезија (федерални држави)производство2039t2021
Сејшелитепроизводство1994t2021
Брунејпроизводство1364t2021
Источен Тиморпроизводство1290t2021
Барбадоспроизводство1011t2021
Тонгапроизводство821t2021
Замбијапроизводство698t2021
Обединети Арапски Емиратипроизводство553t2021
Соломонови Островипроизводство319t2021
Тувалупроизводство289t2021
Алжирпроизводство233t2021
Француска Полинезијапроизводство203t2021
Малдивипроизводство157t2021
Сириска Арапска Републикапроизводство142t2021
Niueпроизводство82t2021
Јапонијапроизводство18t2021
Токелаупроизводство16t2021
Кукови Островипроизводство6t2021
Антигва и Барбудапроизводство5t2021
Топ земји од банана продукција

Список на топ земји по површина собрани за банана

ДржаваЕлементВредностединицаГодина
ИндијаПовршина собрана924000ha2021
БразилПовршина собрана453273ha2021
КинаПовршина собрана360083ha2021
Обединета Република ТанзанијаПовршина собрана354062ha2021
Кина, копнотоПовршина собрана345040ha2021
Демократска Република КонгоПовршина собрана228745ha2021
РуандаПовршина собрана187611ha2021
ФилипиниПовршина собрана186460ha2021
ПеруПовршина собрана174100ha2021
АнголаПовршина собрана169971ha2021
ЕквадорПовршина собрана164085ha2021
БурундиПовршина собрана161644ha2021
ИндонезијаПовршина собрана145401ha2021
ВиетнамПовршина собрана138348ha2021
КолумбијаПовршина собрана101890ha2021
МозамбикПовршина собрана94684ha2021
ЕтиопијаПовршина собрана86663ha2021
МексикоПовршина собрана79664ha2021
Папуа Нова ГвинејаПовршина собрана76311ha2021
ГватемалаПовршина собрана74234ha2021
КамбоџаПовршина собрана72731ha2021
КенијаПовршина собрана71681ha2021
КамерунПовршина собрана69909ha2021
МадагаскарПовршина собрана68856ha2021
ТајландПовршина собрана60408ha2021
ХаитиПовршина собрана57553ha2021
БангладешПовршина собрана49450ha2021
СуданПовршина собрана48025ha2021
Коста РикаПовршина собрана47387ha2021
ГвинејаПовршина собрана40048ha2021
maliПовршина собрана37835ha2021
Венецуела (Боливарианска Република)Површина собрана35896ha2021
КубаПовршина собрана35378ha2021
ПакистанПовршина собрана32919ha2021
Демократска Република Лао НароднаПовршина собрана31505ha2021
ЕгипетПовршина собрана29470ha2021
Доминиканска РепубликаПовршина собрана29296ha2021
МалезијаПовршина собрана23311ha2021
Централна Африканска РепубликаПовршина собрана23015ha2021
ЗимбабвеПовршина собрана22614ha2021
Боливија (плурационална држава)Површина собрана19994ha2021
НепалПовршина собрана19057ha2021
Кина, провинција ТајванПовршина собрана15043ha2021
Брегот на Слоновата КоскаПовршина собрана13961ha2021
МалавиПовршина собрана13695ha2021
ЛиберијаПовршина собрана13004ha2021
КонгоПовршина собрана12515ha2021
TürkiyeПовршина собрана12286ha2021
АвстралијаПовршина собрана11874ha2021
ФранцијаПовршина собрана11480ha2021
ЈеменПовршина собрана9226ha2021
ШпанијаПовршина собрана9100ha2021
ПарагвајПовршина собрана9037ha2021
МарокоПовршина собрана8831ha2021
ГанаПовршина собрана8594ha2021
ЈамајкаПовршина собрана8564ha2021
АргентинаПовршина собрана8418ha2021
ХондурасПовршина собрана8345ha2021
КоморитеПовршина собрана8137ha2021
ПанамаПовршина собрана8000ha2021
Екваторска ГвинејаПовршина собрана6472ha2021
Свети Винсент и ГренадиниПовршина собрана6237ha2021
Јужна АфрикаПовршина собрана5635ha2021
БенинПовршина собрана4138ha2021
Иран (Исламска Република)Површина собрана4128ha2021
СамоаПовршина собрана3317ha2021
БелизеПовршина собрана3162ha2021
ИзраелПовршина собрана2941ha2021
ДоминикаПовршина собрана2862ha2021
ЕсватиниПовршина собрана2474ha2021
ГабонПовршина собрана2252ha2021
ЛибанПовршина собрана2056ha2021
ТогоПовршина собрана2004ha2021
Буркина ФасоПовршина собрана1807ha2021
Источен ТиморПовршина собрана1796ha2021
НикарагваПовршина собрана1765ha2021
ВануатуПовршина собрана1608ha2021
ОманПовршина собрана1572ha2021
ПорторикоПовршина собрана1559ha2021
КирибатиПовршина собрана1418ha2021
СомалијаПовршина собрана1379ha2021
СенегалПовршина собрана1358ha2021
ПортугалијаПовршина собрана1120ha2021
Тринидад и ТобагоПовршина собрана1012ha2021
ГренадаПовршина собрана958ha2021
ФиџиПовршина собрана948ha2021
ЈорданПовршина собрана789ha2021
Гвинеја-БисаоПовршина собрана701ha2021
СуринамПовршина собрана646ha2021
МаурициусПовршина собрана598ha2021
ГвајанаПовршина собрана575ha2021
ТонгаПовршина собрана564ha2021
Ел СалвадорПовршина собрана562ha2021
Нова КаледонијаПовршина собрана490ha2021
БрунејПовршина собрана481ha2021
БахамитеПовршина собрана414ha2021
Микронезија (федерални држави)Површина собрана383ha2021
Соединетите Американски ДржавиПовршина собрана307ha2021
Зеленортски ОстровиПовршина собрана270ha2021
КипарПовршина собрана210ha2021
БарбадосПовршина собрана177ha2021
Сао Томе и ПринсипеПовршина собрана174ha2021
ЗамбијаПовршина собрана157ha2021
Соломонови ОстровиПовршина собрана135ha2021
Света ЛуцијаПовршина собрана133ha2021
ГрцијаПовршина собрана100ha2021
СејшелитеПовршина собрана98ha2021
ПалестинаПовршина собрана83ha2021
БутанПовршина собрана54ha2021
NiueПовршина собрана41ha2021
Француска ПолинезијаПовршина собрана29ha2021
Антигва и БарбудаПовршина собрана25ha2021
ТувалуПовршина собрана16ha2021
АлжирПовршина собрана9ha2021
Обединети Арапски ЕмиратиПовршина собрана8ha2021
ЈапонијаПовршина собрана5ha2021
МалдивиПовршина собрана5ha2021
ТокелауПовршина собрана5ha2021
Сириска Арапска РепубликаПовршина собрана4ha2021
Кукови ОстровиПовршина собрана2ha2021
Површина со банана собрана по земја

Список на топ земји по принос од 100 g/ha во 2021 година

ДржаваЕлементВредностединицаГодина
Türkiyeпринос719075100 g/ha2021
Обединети Арапски Емиратипринос684388100 g/ha2021
Јужна Африкапринос623962100 g/ha2021
Индонезијапринос601174100 g/ha2021
Никарагвапринос588414100 g/ha2021
Бутанпринос587711100 g/ha2021
Гватемалапринос575567100 g/ha2021
Коста Рикапринос539550100 g/ha2021
Грцијапринос517000100 g/ha2021
Израелпринос500018100 g/ha2021
Порторикопринос496874100 g/ha2021
Јорданпринос486300100 g/ha2021
Панамапринос474187100 g/ha2021
Света Луцијапринос453063100 g/ha2021
Шпанијапринос449571100 g/ha2021
Брегот на Слоновата Коскапринос443484100 g/ha2021
Египетпринос436081100 g/ha2021
Хондураспринос432318100 g/ha2021
Доминиканска Републикапринос431059100 g/ha2021
Еквадорпринос407406100 g/ha2021
Либанпринос406135100 g/ha2021
Марокопринос380634100 g/ha2021
Палестинапринос378722100 g/ha2021
Демократска Република Лао Народнапринос370276100 g/ha2021
Индијапринос357814100 g/ha2021
Сириска Арапска Републикапринос355000100 g/ha2021
Кина, копнотопринос339792100 g/ha2021
Кинапринос334960100 g/ha2021
Филипинипринос318686100 g/ha2021
Иран (Исламска Република)принос315292100 g/ha2021
Белизепринос314616100 g/ha2021
Малавипринос308071100 g/ha2021
Гвајанапринос306667100 g/ha2021
Мексикопринос302006100 g/ha2021
Австралијапринос291433100 g/ha2021
Малдивипринос288335100 g/ha2021
Сао Томе и Принсипепринос277375100 g/ha2021
Кенијапринос276958100 g/ha2021
Кипарпринос268095100 g/ha2021
Сенегалпринос261379100 g/ha2021
Анголапринос255679100 g/ha2021
Буркина Фасопринос254805100 g/ha2021
Бахамитепринос246799100 g/ha2021
Алжирпринос245973100 g/ha2021
Колумбијапринос236900100 g/ha2021
Кина, провинција Тајванпринос224120100 g/ha2021
Португалијапринос223125100 g/ha2021
Тајландпринос222154100 g/ha2021
Аргентинапринос209813100 g/ha2021
Сејшелитепринос203808100 g/ha2021
Францијапринос199390100 g/ha2021
Суданпринос194546100 g/ha2021
Зеленортски Островипринос182593100 g/ha2021
Тувалупринос179738100 g/ha2021
Ел Салвадорпринос174096100 g/ha2021
Сомалијапринос170604100 g/ha2021
Виетнампринос169636100 g/ha2021
Папуа Нова Гвинејапринос169091100 g/ha2021
Бангладешпринос167068100 g/ha2021
Непалпринос167045100 g/ha2021
Камерунпринос162017100 g/ha2021
Маурициуспринос161020100 g/ha2021
Боливија (плурационална држава)принос150478100 g/ha2021
Бразилпринос150271100 g/ha2021
Венецуела (Боливарианска Република)принос148538100 g/ha2021
Малезијапринос141839100 g/ha2021
Перупринос136591100 g/ha2021
maliпринос132413100 g/ha2021
Ганапринос126107100 g/ha2021
Јеменпринос124111100 g/ha2021
Суринампринос122988100 g/ha2021
Тогопринос121326100 g/ha2021
Гвинеја-Бисаопринос118708100 g/ha2021
Оманпринос117183100 g/ha2021
Руандапринос114272100 g/ha2021
Парагвајпринос107857100 g/ha2021
Либеријапринос107849100 g/ha2021
Вануатупринос104805100 g/ha2021
Обединета Република Танзанијапринос101353100 g/ha2021
Свети Винсент и Гренадинипринос98687100 g/ha2021
Етиопијапринос98049100 g/ha2021
Соединетите Американски Државипринос90375100 g/ha2021
Мозамбикпринос84241100 g/ha2021
Зимбабвепринос83795100 g/ha2021
Габонпринос82498100 g/ha2021
Фиџипринос80000100 g/ha2021
Бурундипринос79081100 g/ha2021
Јамајкапринос75590100 g/ha2021
Доминикапринос73965100 g/ha2021
Француска Полинезијапринос70353100 g/ha2021
Конгопринос68911100 g/ha2021
Кубапринос68398100 g/ha2021
Самоапринос66916100 g/ha2021
Централна Африканска Републикапринос61416100 g/ha2021
Есватинипринос59663100 g/ha2021
Коморитепринос57453100 g/ha2021
Барбадоспринос56976100 g/ha2021
Гвинејапринос56298100 g/ha2021
Мадагаскарпринос55506100 g/ha2021
Микронезија (федерални држави)принос53217100 g/ha2021
Кирибатипринос51705100 g/ha2021
Бенинпринос48532100 g/ha2021
Екваторска Гвинејапринос46882100 g/ha2021
Хаитипринос45931100 g/ha2021
Камбоџапринос45517100 g/ha2021
Замбијапринос44377100 g/ha2021
Пакистанпринос43129100 g/ha2021
Нова Каледонијапринос41815100 g/ha2021
Демократска Република Конгопринос35286100 g/ha2021
Гренадапринос33956100 g/ha2021
Државапринос33689100 g/ha2021
Кукови Островипринос33075100 g/ha2021
Јапонијапринос32423100 g/ha2021
Токелаупринос30505100 g/ha2021
Брунејпринос28328100 g/ha2021
Соломонови Островипринос23565100 g/ha2021
Niueпринос19863100 g/ha2021
Тонгапринос14567100 g/ha2021
Источен Тиморпринос7183100 g/ha2021
Антигва и Барбудапринос1972100 g/ha2021
Принос на банана 100 g/ha по земја

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв