Листа на најпрофитабилни компании

Последно ажурирано на 14 септември 2022 година во 09:48 часот

Овде можете да ја најдете листата на светски најголемите компании по добивка (Најпрофитабилни компании) кои се подредени врз основа на добивката во последната година. Apple Inc е прв на листата на врвни компании во светот по добивка со нето добивка од 94,680 милиони долари, по што следат Microsoft Corporation, Berkshire Hathaway Inc.

Список на Топ најголеми светски компании по профит

па тука е Листата на Топ најголемите светски компании кои се средени врз основа на нето добивката во последната година (најпрофитабилни компании)

СноОписНето профитДржава
1Apple Inc.$ 94,680 милионСоединети Држави
2Microsoft Corporation$ 61,271 милионСоединети Држави
3Беркшир Хатавеј АД$ 42,521 милионСоединети Држави
4КИНА КОНСТРУКЦИЈА БАНКА КОРПОРАЦИЈА$ 41,446 милионКина
5Азбука АД$ 40,269 милионСоединети Држави
6БАНКА НА КИНА ОГРАНИЧЕН$ 29,492 милионКина
7SAMSUNG ELEC$ 24,018 милионЈужна Кореа
8Verizon комуникации Inc.$ 22,065 милионСоединети Држави
9ПИНГ НА ОСИГУРУВАЊЕ (GROUP) КОМПАНИЈА ОД КИНА, ООД.$ 21,881 милионКина
10Amazon.com, Inc.$ 21,331 милионСоединети Држави
11Интел Корпорацијата$ 20,899 милионСоединети Држави
12TOYOTA MOTOR CORP$ 20,319 милионЈапонија
13РОШЕ $ 16,172 милионШвајцарија
14CHINA MOBILE LTD$ 15,629 милионХонг Конг
15Компанија Procter & Gamble $ 14,306 милионСоединети Држави
16НЕСТЛЕ $ 13,838 милионШвајцарија
17Oracle Corporation$ 13,746 милионСоединети Држави
18Волмарт АД.$ 13,510 милионСоединети Држави
19Home Depot, Inc. (The)$ 12,866 милионСоединети Држави
20SONY GROUP CORPORATION$ 10,604 милионЈапонија
21Корпорација комарк$ 10,534 милионСоединети Држави
22СБЕРБАНК НА РУСИЈА$ 10,220 милионРуската Федерација
23ВОЛСКВАГЕН AG ST ON$ 10,197 милионГерманија
24ПОШТАЛНА ШТЕДИЛНИЦА НА КИНА, ООД.$ 9,817 милионКина
25НОВАРТИС Н$ 8,571 милионШвајцарија
26ALLIANZ SE NA ON$ 8,329 милионГерманија
27NIPPON TEL & TEL CORP$ 8,291 милионЈапонија
28BNP PARIBAS ACT.A$ 8,107 милионФранција
29CITIC LIMITED$ 7,303 милионХонг Конг
30Здравствена корпорација CVS$ 7,179 милионСоединети Држави
31JD.COM INC$ 7,160 милионКина
32ПепсиКо, Inc.$ 7,120 милионСоединети Држави
33MITSUBISHI UFJ FINANCIAL GROUP INC$ 7,032 милионЈапонија
34ИНТЕСА САНПАОЛО$ 7,018 милионИталија
35КИНА ДРЖАВНА ГРАДЕЖНА КОРПОРАЦИЈА ЛИМИТИД$ 6,819 милионКина
36RELIANCE INDS$ 6,719 милионИндија
37Компанијата Џенерал Моторс$ 6,427 милионСоединети Држави
38КИНА ВАНКЕ CO$ 6,348 милионКина
39Корпорација Локхид Мартин$ 6,315 милионСоединети Држави
40SAP SE ON$ 6,115 милионГерманија
41SIEMENS AG NA ON$ 6,109 милионГерманија
42HONDA MOTOR CO$ 5,950 милионЈапонија
43Accenture plc$ 5,907 милионИрска
44Lowe's Companies, Inc.$ 5,811 милионСоединети Држави
45Компанијата "Џенерал електрик"$ 5,572 милионСоединети Држави
46АББ ООД Н$ 5,464 милионШвајцарија
47FedEx Corporation$ 5,220 милионСоединети Држави
48ДТ.ТЕЛЕКОМ АГ НА$ 5,088 милионГерманија
49КИНА ПЕТРОЛЕУМ И ХЕМИСКА КОРПОРАЦИЈА$ 5,034 милионКина
50Корпорација за трговија на големо со Costco$ 5,007 милионСоединети Држави
51Интернешнл Хонвел$ 4,779 милионСоединети Држави
52Мекдоналдс корпорација$ 4,731 милионСоединети Држави
53BAY.MOTOREN WERKE AG ST$ 4,619 милионГерманија
54HITACHI$ 4,539 милионЈапонија
55Абот Лаборатории$ 4,473 милионСоединети Држави
56DAIMLER AG NA ON$ 4,438 милионГерманија
57ТАТА КОНСУЛТАНЦИЈА С$ 4,436 милионИндија
58Целна корпорација$ 4,368 милионСоединети Држави
59HDFC BANK$ 4,354 милионИндија
60HSBC HOLDINGS PLC ORD 0.50 УСД (Велика Британија РЕГ)$ 4,251 милионОбединето Кралство
61Корпорејшн Старбакс$ 4,199 милионСоединети Држави
62MUYUAN FOODS CO LT$ 4,198 милионКина
63MIDEA GROUP CO LTD$ 4,153 милионКина
64JAPAN POST HLDGS CO LTD$ 3,785 милионЈапонија
65КИНА ПАЦИФИЧКО ОСИГУРУВАЊЕ (ГРУП)$ 3,759 милионКина
66CK HUTCHISON HOLDINGS LIMITED$ 3,759 милионХонг Конг
67HCA Healthcare, Inc.$ 3,754 милионСоединети Држави
68DEUTSCHE POST AG NA ON$ 3,645 милионГерманија
69ИТОЧУ КОРП$ 3,633 милионЈапонија
70КИНА ЖЕЛЕЗНИЧКА ГРУП ЛИМИТИД$ 3,619 милионКина
71Dell Technologies Inc.$ 3,250 милионСоединети Држави
72КИНА ТЕЛЕКОМ CORPORATION LIMITED$ 3,189 милионКина
73Корпорејшн Динамика$ 3,167 милионСоединети Држави
74SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED$ 3,124 милионКина
75CHINA Railway CONSTRUCTION CORPORATION LIMITED$ 3,115 милионКина
76НАРОДНА ОСИГУРУВАЧКА КОМПАНИЈА (ГРУПА) ОФ КИНА ЛИМИТИД$ 3,069 милионКина
77ДРЖАВА БК ИНДИЈА$ 3,064 милионИндија
78Тајсон Фудс, Inc.$ 3,047 милионСоединети Држави
79PICC PROPERTY & CASUALTY CO$ 3,024 милионКина
80PETROCHINA COMPANY LIMITED$ 2,906 милионКина
81АЛИМЕНТАЦИЈА КАУЧ-ТАРД$ 2,880 милионКанада
82ИНДУСТРИСКИ ИНТЕРНЕТ FOXCONN$ 2,665 милионКина
83Долар општа корпорација$ 2,655 милионСоединети Држави
84INFOSYS LTD$ 2,647 милионИндија
85SCHNEIDER ELECTRIC SE$ 2,601 милионФранција
86Kroger Company (The)$ 2,556 милионСоединети Држави
87ERICSSON, TELEFONAB. LM SER. А$ 2,499 милионШведска
88ДАНОНЕ$ 2,375 милионФранција
89ХРИСТИЈАНСКИ ДИОР$ 2,365 милионФранција
90AMERICA MOVIL SAB DE CV$ 2,351 милионМексико
91КИНА КОМУНИКАЦИИ ИЗГРАДБА CO.,LTD$ 2,345 милионКина
92Walgreens Boots Alliance, Inc.$ 2,220 милионСоединети Држави
93AutoZone, Inc.$ 2,170 милионСоединети Држави
94FRESENIUS SE+CO.KGAA ON$ 2,089 милионГерманија
95ЛАРСЕН И ТУБРО$ 2,071 милионИндија
96NTPC LTD$ 2,002 милионИндија
97Компанијата Волт Дизни (The)$ 1,995 милионСоединети Држави
98FUJITSU$ 1,834 милионЈапонија
99КИНА НАЦИОНАЛЕН ГРАДЕЖЕН МАТЕРИЈАЛ СО$ 1,819 милионКина
100КИНА УНИКОМ (ХОНГ КОНГ) ЛИМИТИД$ 1,810 милионХонг Конг
101ГАЗПРОМ$ 1,809 милионРуската Федерација
102Аптив ПЛЦ$ 1,804 милионИрска
103Best Buy Co., Inc.$ 1,798 милионСоединети Држави
104WESFARMERS LIMITED$ 1,787 милионАвстралија
105MITSUBISHI ELECTRIC CORP$ 1,748 милионЈапонија
106ЈАГЛЕН ИНДИЈА ООД$ 1,737 милионИндија
107CRRC CORPORATION LIMITED$ 1,733 милионКина
108KONINKLIJKE AHOLD DELHAIZE NV$ 1,709 милионХоландија
109WAL-MART DE MEXICO SAB DE CV$ 1,678 милионМексико
110Johnson Controls International plc$ 1,637 милионИрска
111ТЕЛЕФОНИЦА, СА$ 1,629 милионШпанија
112ВИЛМАР ИНТЛ$ 1,601 милионСингапур
113DONGFENG MOTOR GROUP CO$ 1,564 милионКина
114WOOLWORTHS GROUP LIMITED$ 1,557 милионАвстралија
115HCL ТЕХНОЛОГИИ$ 1,524 милионИндија
116PANASONIC CORP$ 1,494 милионЈапонија
117ПОШТЕ ИТАЛИЈАНСКИ$ 1,477 милионИталија
118ВИПРО ДООЕЛ$ 1,476 милионИндија
119FRESEN.MED.CARE KGAA ON$ 1,425 милионГерманија
120Корпорација Cognizant Technology Solutions$ 1,392 милионСоединети Држави
121ИТАУСА НА N1$ 1,358 милионБразил
122NEC CORP$ 1,354 милионЈапонија
123INDUSTRIA DE DISE\O TEXTIL SA INDITEX-$ 1,344 милионШпанија
124Обединета парцела услуга, Inc.$ 1,343 милионСоединети Држави
125Дрво дрво, Inc.$ 1,342 милионСоединети Држави
126КОЦ ХОЛДИНГ$ 1,248 милионТурција
127TESCO PLC ORD 6 1/3P$ 1,229 милионОбединето Кралство
128МОЌНОСТ ГРАДЕЖНА КОРПОРАЦИЈА НА КИНА, ООД.$ 1,221 милионКина
129МЕТАЛУРГИСКА КОРПОРАЦИЈА НА КИНА ООД.$ 1,202 милионКина
130КАПГЕМИНИ$ 1,171 милионФранција
131КИНА ЕВЕРГРАНД ГРУПА$ 1,170 милионКина
132ASTRA INTERNATIONAL TBK$ 1,150 милионИндонезија
133DENSO CORP$ 1,132 милионЈапонија
134BANCO BILBAO VIZCAYA ARGENTARIA, SA$ 1,122 милионШпанија
135SF HOLDING CO$ 1,120 милионКина
136LUXSHARE ПРЕЦИЗНОСТ$ 1,105 милионКина
137НИДЕК КОРПОРАЦИЈА$ 1,104 милионЈапонија
138SINOPHARM GROUP CO. LTD.$ 1,042 милионКина
139ТОШИБА КОРП$ 1,032 милионЈапонија
140AISIN CORPORATION$ 956 милионЈапонија
141JBS НА NM$ 885 милионБразил
142LOBLAWS COMPANIES LIMITED$ 870 милионКанада
143ROYAL MAIL PLC ORD 1P$ 855 милионОбединето Кралство
144БУЈГИ$ 852 милионФранција
145Компаниите Албертсонс, Inc.$ 850 милионСоединети Држави
146CHINA UNITED NETWORK COMMUNICATIONS LIMITED$ 830 милионКина
147WH GROUP LIMITED$ 828 милионХонг Конг
148CANON INC$ 807 милионЈапонија
149MAGNA INTERNATIONAL INC$ 797 милионКанада
150BYD ELECTRONIC INTERNATIONAL CO. LT$ 789 милионКина
151КАРЕФУР$ 784 милионФранција
152Yum China Holdings, Inc.$ 784 милионКина
153Михелин$ 768 милионФранција
154Џорџ Вестон ООД$ 756 милионКанада
155COLES GROUP LIMITED.$ 755 милионАвстралија
156CBRE Group Inc.$ 752 милионСоединети Држави
157LENS TECHNOLOGY CO$ 749 милионКина
158TDK CORP$ 718 милионЈапонија
159CHINA ENERGY ENGINEERING CORPORATION LIMITED$ 716 милионКина
160ACS,ACTIVIDADES DE CONSTRUCCION Y SERVICIOS,SA$ 702 милионШпанија
161Jabil Inc.$ 696 милионСоединети Држави
162NTT DATA CORP$ 695 милионЈапонија
163BYD COMPANY LTD$ 647 милионКина
164ASSOCIATED BRITISH FOODS PLC ORD 5 15/22P$ 644 милионОбединето Кралство
165Дарден ресторани, Inc.$ 629 милионСоединети Држави
166Flex Ltd.$ 613 милионСингапур
167ТЕХНИКА МАХИНДРА$ 606 милионИндија
168EMPIRE CO$ 570 милионКанада
169ЧЕЛИК АВТОР ИНДИЈА$ 567 милионИндија
170ЖАРДИНА C&C$ 564 милионСингапур
171СЕНТ ГОБАИН$ 558 милионФранција
172YAMATO HOLDINGS CO LTD$ 513 милионЈапонија
173SUMITOMO ELECTRIC INDUSTRIES$ 510 милионЈапонија
174GBL$ 478 милионБелгија
175GRUPO BIMBO SAB DE CV$ 457 милионМексико
176МАГНИТ$ 446 милионРуската Федерација
177SUN ART ПОВТОРНО ГРУПА ОГРАНИЧЕНА$ 420 милионКина
178P.ACUCAR-CBDON NM$ 420 милионБразил
179ПРОСЕГУР$ 405 милионШпанија
180Тенет здравствена корпорација$ 399 милионСоединети Држави
181ТЕЛЕПЕРФОРМАНЦИЈА$ 396 милионФранција
182COUNTRY GARDEN SVCS HLDGS CO LTD$ 389 милионКина
183J.MARTINS, SGPS$ 382 милионПортугалија
184PUNJAB NATL BANK$ 350 милионИндија
185Роберт Халф Интернационал АД.$ 306 милионСоединети Држави
Список на најголеми светски компании по профит

Список на најпрофитабилни компании во светот 2021 година, најголема и најбогата компанија по приход, во светот најголемата компанија по добивка Нето приход.

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв