Список на Топ 2000 најголеми компании во светот

Последно ажурирано на 10 септември 2022 година во 02:39 часот

Овде можете да го најдете списокот на најголеми компании во светот

Список на Топ најголеми компании во светот

Значи, тука е списокот на Топ најголеми компании во светот кои се подредени врз основа на приходите/продажбите.

С. НЕиме на компанијаДржаваПродажба
(милиони долари)
Средства
(милиони долари)
1WalmartСоединети Држави$5,59,200$2,52,500
2АмазонСоединети Држави$3,86,100$3,21,200
3ЈаболкоСоединети Држави$2,94,000$3,54,100
4PetroChinaКина$2,80,700$3,80,500
5SinopecКина$2,71,100$2,65,100
6CVS HealthСоединети Држави$2,68,700$2,38,500
7UnitedHealth GroupСоединети Држави$2,62,900$2,05,200
8Volkswagen групацијатаГерманија$2,54,100$6,46,400
9ТојотаЈапонија$2,49,400$5,61,900
10Беркшир ХатавејСоединети Држави$2,45,500$8,73,700
11McKessonСоединети Држави$2,37,600$61,800
12Саудиска Арабија Нафтена компанија (Саудиска Арамко)Саудиска Арабија$2,29,700$5,10,300
13Кина Државен градежен инженерингКина$2,15,300$3,23,000
14Корејскиот производител Самсунг ЕлектрониксЈужна Кореа$2,00,700$3,48,200
15AmerisourceBergenСоединети Држави$1,94,500$45,800
16ICBCКина$1,90,500$49,14,700
17АзбукаСоединети Држави$1,82,400$3,19,600
18Хон Хаи прецизностТајван$1,82,000$1,30,800
19BPОбединето Кралство$1,80,000$2,67,700
20Трговија на големоСоединети Држави$1,78,600$54,900
21ExxonMobilСоединети Држави$1,78,200$3,32,800
22ДајмлерГерманија$1,75,900$3,49,600
23Изградба на Кина БанкаКина$1,73,500$43,01,700
24AT & T,Соединети Држави$1,71,800$5,25,800
25Кралството Холандија ШелХоландија$1,70,200$3,79,300
26Пинг осигурителна групаКина$1,69,100$14,53,800
27CIGNAСоединети Држави$1,60,600$1,51,500
28Кардиналот здравствоСоединети Држави$1,56,500$44,700
29Земјоделство Банка на КинаКина$1,53,900$41,59,900
30МајкрософтСоединети Држави$1,53,300$3,04,100
31Glencore InternationalШвајцарија$1,42,400$1,18,000
32Кина железничка групаКина$1,41,600$1,83,500
33WalgreensСоединети Држави$1,38,500$90,900
34JPMorgan ChaseСоединети Држави$1,36,200$36,89,300
35Банка на КинаКина$1,34,000$37,31,400
36КрогерСоединети Држави$1,32,500$51,600
37Насловна депотоСоединети Држави$1,32,100$70,600
38Градба на железница во КинаКина$1,31,900$1,90,000
39АлијансГерманија$1,29,900$13,57,500
40Групацијата АХАФранција$1,29,500$9,51,500
41Verizon комуникацииСоединети Држави$1,28,300$3,16,500
42FORD MOTORСоединети Држави$1,27,100$2,67,300
43Џенерал моторсСоединети Држави$1,22,500$2,35,200
44ХимнаСоединети Држави$1,21,900$88,300
45Хонда моторЈапонија$1,21,800$2,01,300
46ВкупноФранција$1,19,700$2,66,100
47MitsubishiЈапонија$1,16,700$1,79,700
48Дојче ТелекомГерманија$1,15,100$3,45,400
49Кина осигурување на животКина$1,13,800$6,51,900
50BMW GroupГерманија$1,12,800$2,82,000
51Кина на мобиленХонг Конг$1,11,300$2,64,200
52СентинаСоединети Држави$1,11,100$69,800
53Нипон Телеграф и телЈапонија$1,10,300$2,31,100
54Фани МејСоединети Држави$1,09,600$39,86,100
55JD.comКина$1,08,300$64,600
56SAIC моторКина$1,06,700$1,40,600
57Јапонија Пост холдингсЈапонија$1,06,600$28,79,000
58ComcastСоединети Држави$1,03,600$2,73,900
59БНП ПарибасФранција$1,02,700$30,44,800
60СтелантисХоландија$98,800$1,22,000
61Банката на АмерикаСоединети Држави$98,800$28,32,200
62ИточуЈапонија$96,600$1,07,800
63ШевронСоединети Држави$94,400$2,39,800
64Dell технологииСоединети Држави$94,300$1,23,400
65Alibaba GroupКина$93,800$2,50,100
66ЦелнаСоединети Држави$93,600$51,200
67Изградба за комуникации во КинаКина$90,800$1,99,400
68ГазпромРусија$90,500$2,94,900
69Група „Генерали“.Италија$90,000$6,68,000
70НестлеШвајцарија$89,900$1,40,300
71Лоу еСоединети Држави$89,600$48,300
72Хјундаи моторЈужна Кореа$88,100$1,92,700
73FacebookСоединети Држави$86,000$1,59,300
74Велс ФаргоСоединети Држави$85,900$19,59,500
75Royal Ahold Delhaize NVХоландија$85,200$49,800
76СитигрупСоединети Држави$84,400$23,14,300
77Обединетите парцели службаСоединети Држави$84,400$62,400
78Nsонсон и nsонсонСоединети Држави$82,600$1,74,900
79PICCКина$82,400$1,92,000
80пресекотФранција$82,200$58,200
81AeonЈапонија$81,200$1,07,800
82SonyЈапонија$79,900$2,50,700
83Џенерал ЕлектрикСоединети Држави$79,900$2,55,100
84ЕДФФранција$78,700$3,74,300
85HitachiЈапонија$78,700$1,06,000
86FedExСоединети Држави$78,700$82,800
87ИнтелСоединети Држави$77,900$1,53,100
88ХуманаСоединети Држави$77,100$35,100
89Дојче постГерманија$76,200$70,500
90Маратон ПетролеумСоединети Држави$75,000$85,200
91ТескоОбединето Кралство$74,800$64,000
92Група за Кина ЕверграндеКина$74,000$3,51,900
93Проктер и ГемблСоединети Држави$74,000$1,20,100
94Минхен РеГерманија$73,900$3,68,700
95СантандерШпанија$73,600$18,45,400
96IBM,Соединети Држави$73,600$1,56,000
97ЕНЕОС холдингсЈапонија$72,800$77,700
98Нисан моторЈапонија$72,000$1,55,300
99ЛукоОилРусија$71,800$81,500
100Е воИталија$71,400$2,00,000
101ЦИТИКХонг Конг$71,300$12,56,300
102ПепсиКоСоединети Држави$71,300$91,200
103РоснефтРусија$70,800$2,07,500
104SoftBankЈапонија$70,300$3,66,700
105Холдинс ТенсентКина$70,000$2,03,900
106ТужителГерманија$69,500$1,23,300
107Хол холдингсЈужна Кореа$69,400$1,26,700
108AlbertsonsСоединети Држави$69,400$26,300
109Групацијата Гренланд холдингсКина$68,700$2,06,300
110Фреди МакСоединети Држави$68,700$26,27,400
111MetLifeСоединети Држави$67,800$7,95,100
112Банка за комуникацииКина$67,600$16,35,800
113BASFГерманија$67,400$1,00,900
114Државни градини холдинзиКина$67,300$3,08,200
115Поштенска банка за штедење на Кина (ПСБЦ)Кина$67,200$17,36,200
116Групацијата СинофармКина$66,300$47,600
117Локхид МартинСоединети Држави$65,400$50,700
118Valero EnergyСоединети Држави$64,900$52,400
119Правна и општа групаОбединето Кралство$64,400$7,70,400
120Арчер Даниелс МидлендСоединети Држави$64,400$49,700
121Филипс 66Соединети Држави$63,700$54,700
122EngieФранција$63,600$1,87,400
123Raytheon ТехнологииСоединети Држави$63,500$1,62,200
124Менаџмент на средства на БрукфилдКанада$63,400$3,43,700
125Кина ВанкеКина$62,600$2,85,800
126Роше холдингШвајцарија$62,100$97,400
127PanasonicЈапонија$61,900$64,600
128Голдман Сакс групаСоединети Држави$61,800$13,02,000
129Кина Пацифичко осигурувањеКина$61,200$2,66,600
130Reliance IndustriesИндија$61,200$1,66,300
131Легенда холдингКина$60,600$99,700
132ХСБЦ холдингсОбединето Кралство$60,600$29,84,200
133Кина Merchants BankКина$60,400$12,78,500
134Волт ДизниСоединети Држави$60,400$2,01,900
135МитсуиЈапонија$59,900$1,14,700
136AvivaВенецуела$59,000$6,37,700
137Цирих Иншуренс ГрупШвајцарија$58,400$4,13,800
138БоингСоединети Држави$58,200$1,52,100
139СименсГерманија$58,000$1,48,600
140МарубиниЈапонија$58,000$62,800
141Металуршки корпус на КинаКина$57,900$77,400
142Даи-ичи животно осигурувањеЈапонија$57,900$6,15,600
143УнилеверОбединето Кралство$57,800$82,800
144HPСоединети Држави$57,700$34,700
145МанулифКанада$57,200$6,55,000
146Кина ТелекомКина$57,000$1,09,300
147Тојота ЦушоЈапонија$57,000$47,000
148Прудентен финансискиСоединети Држави$57,000$9,40,700
149AIRBUSХоландија$56,900$1,34,700
150Морган СтенлиСоединети Држави$56,700$11,58,800
151Групата Вучан ЖонгдаКина$56,600$18,000
152Mitsubishi UFJ FinancialЈапонија$56,000$34,06,500
153FortumФинска$55,900$70,700
154Групацијата ЛеновоХонг Конг$55,700$38,600
155Xiamen C&DКина$55,600$57,100
156ВнимателнаОбединето Кралство$54,800$4,69,500
157Seven & I HoldingsЈапонија$54,400$65,200
158Индустриска банкаКина$53,800$12,07,200
159LG ElectronicsЈужна Кореа$53,600$44,400
160Токио Електрик МоќЈапонија$53,500$1,15,900
161Енергетска конструкција на КинаКина$53,300$1,32,900
162Арчелор МиталЛуксембург$53,200$82,100
163ПетробрасБразил$52,700$1,90,100
164JBSБразил$52,400$31,500
165Развој на Шангај ПудонгКина$52,300$12,15,700
166Ксијамен КсијангјуКина$52,100$13,400
167StoneX групаСоединети Држави$52,100$14,000
168ПТТТајланд$51,600$84,900
169Здравствена заштита на ХЦАСоединети Држави$51,500$47,500
170ЛВМХ Моет Хенеси Луј ВитонФранција$50,900$1,33,000
171Државна банка на ИндијаИндија$50,600$6,38,100
172Вилмар ИнтернешнлСингапур$50,500$51,000
173Кина банка СитикКина$50,400$11,48,500
174ВИНЦИФранција$50,100$1,11,500
175ЕниИталија$50,100$1,37,900
176КИАЈужна Кореа$50,100$55,700
177Токио Марин холдингсЈапонија$49,700$2,47,600
178ВодафонОбединето Кралство$49,700$1,83,900
179РеноФранција$49,600$1,41,600
180Електрична енергија на КорејаЈужна Кореа$49,600$1,87,000
181KDDIЈапонија$49,300$98,400
182TelefónicaШпанија$49,100$1,28,500
183Кина Миншенг банкаКина$49,000$10,62,800
184ПоскоЈужна Кореа$49,000$72,800
185Индиско маслоИндија$48,900$44,800
186НовартисШвајцарија$48,600$1,32,200
187портокалФранција$48,200$1,35,800
188Полупроводник на ТајванТајван$48,100$98,300
189Повелба комуникацииСоединети Држави$48,100$1,46,100
190Cisco SystemsСоединети Држави$48,000$95,600
191Мерк и Ко.Соединети Држави$47,800$91,600
192PfizerСоединети Држави$47,600$1,54,200
193ПегатронТајван$47,500$24,400
194Нафта и природен гасИндија$47,300$68,800
195América MóvilМексико$47,300$75,600
196СбербанкРусија$47,300$4,86,900
197Најдобри купуваСоединети Држави$47,300$19,100
198БаварскатаГерманија$47,200$1,50,300
199Анхејзер-Буш ИнБевБелгија$46,800$2,30,000
200ВолворисАвстралија$46,200$30,500
201Групацијата БХПАвстралија$46,100$1,03,200
202Џијангкси бакарКина$46,100$21,500
203Нипон челикЈапонија$45,900$70,400
204SyscoСоединети Држави$45,900$22,500
205HNA технологијаКина$45,800$17,800
206Intesa SanpaoloИталија$45,800$12,26,700
207AbbVieСоединети Држави$45,800$1,50,600
208ТаланксГерманија$45,700$2,16,400
209AccentureИрска$45,700$40,000
210РамнотежаНорвешка$45,400$1,22,000
211AllstateСоединети Држави$44,800$1,17,900
212DensoЈапонија$44,600$66,100
213Rio TintoЛуксембург$44,500$97,400
214Кина UnicomХонг Конг$44,000$90,500
215Идемитсу КосанЈапонија$44,000$37,500
216Power Corp од КанадаКанада$43,900$4,76,400
217GlaxoSmithKlineОбединето Кралство$43,700$1,09,900
218Американска меѓународна групаСоединети Држави$43,700$5,12,900
219СумитомоЈапонија$43,600$75,300
220Кредит АгриколФранција$43,500$23,99,500
221Сен-ГобанФранција$43,500$59,500
222Лојд банкарска групаОбединето Кралство$43,400$11,91,000
223ХанваЈужна Кореа$43,200$1,76,000
224Доцна пеленаКанада$43,100$27,500
225РБЦКанада$42,900$13,08,200
226КонтиненталГерманија$42,900$50,900
227MS&AD осигурувањеЈапонија$42,800$2,32,500
228Тајсон ХранасСоединети Држави$42,800$35,500
229Швајцарец РеШвајцарија$42,700$1,83,000
230Група АИАХонг Конг$42,600$3,21,600
231прогресивнаСоединети Држави$42,600$60,800
232Бристол Маерс СкиббСоединети Држави$42,500$1,18,500
233ГасеницаСоединети Држави$41,700$78,300
234Société GénéraleФранција$41,400$17,88,800
235ФрезениусГерманија$41,400$81,500
236BungeСоединети Држави$41,400$23,700
237СанофиФранција$41,100$1,40,100
238Georgeорџ ВестонКанада$40,800$37,700
239valeБразил$40,400$92,100
240Меѓународна трговска група XiamenКина$40,000$18,600
241Група ACSШпанија$39,800$45,700
242OracleСоединети Држави$39,700$1,18,100
243Молер-МаерскДанска$39,600$56,100
244БојгиФранција$39,600$49,700
245Даива куќа индустријаЈапонија$39,500$48,300
246Кина енергетско инженерствоКина$39,300$72,800
247Група МидеаКина$39,100$51,500
248Ironелезо и челик БаошанКина$39,100$52,300
249Митсубиши ЕлектрикЈапонија$38,900$43,100
250Групација на ТД банкаКанада$38,800$13,58,600
251Сумитомо Митсуи ФинансискиЈапонија$38,600$22,56,800
252НајкСоединети Држави$38,500$36,200
253ДауСоединети Држави$38,500$61,500
254american ExpressСоединети Држави$38,200$1,91,400
255РепсолШпанија$37,900$60,300
256Катај финансискиТајван$37,900$3,89,400
257Општа динамикаСоединети Држави$37,900$51,300
258IberdrolaШпанија$37,800$1,49,900
259Уверувања на ЦНПФранција$37,500$5,15,700
260Suning.comКина$37,400$32,600
261Itau Unibanco HoldingБразил$37,200$3,89,700
262Кина Everbright банкаКина$37,100$8,20,800
263Национална зграда на КинаКина$37,000$69,800
264Кванта компјутерТајван$37,000$23,600
265Deere & CompanyСоединети Држави$37,000$75,500
266Групација ВолвоШведска$36,800$62,200
267Нортроп ГруманСоединети Држави$36,800$44,500
268Ј СејнсбериОбединето Кралство$36,700$34,200
269ФинатисФранција$36,400$36,300
270КленотШвајцарија$36,100$1,72,200
271XiaomiКина$35,700$38,800
272Кина Тајпинг осигурувањеХонг Конг$35,700$1,48,700
273Компал електроникаТајван$35,600$16,600
274Тешки индустрии на МитсубишиЈапонија$35,500$48,100
275Дојче банкаГерманија$35,400$16,21,500
276Фубон финансискиТајван$35,200$3,28,400
277Абот ЛабораторииСоединети Држави$34,600$72,500
278СомпоЈапонија$34,400$1,23,300
279Poly Developments & Holdings GroupКина$34,300$1,89,400
280ЦК ХачисонХонг Конг$34,300$1,61,800
281Sunac China HoldingsКина$34,100$1,69,500
282FujitsuЈапонија$34,000$29,400
283Кина Шенхуа енергијаКина$33,900$86,100
284Долар ОпштоСоединети Држави$33,700$28,500
285Конструкција од ШангајКина$33,400$45,400
286ExelonСоединети Држави$33,400$1,29,300
287Бритиш американ тобакоСоединети Држави$33,100$1,88,200
288Кока КолаСоединети Држави$33,000$87,300
289CRRCКина$32,900$60,000
290BBVA-Билбао Vizcaya банкаШпанија$32,900$9,00,700
291Ardардин МатесонБермудски$32,600$93,500
292Групацијата Тисен КрупГерманија$32,600$43,300
293Rajesh ExportsИндија$32,600$4,100
294Група Кредит СвисШвајцарија$32,600$9,11,600
295Honeywell МеѓународенСоединети Држави$32,600$64,600
296Интернационална МагнаКанада$32,500$28,600
297УБСШвајцарија$32,200$11,25,800
298Термо Фишер НаученСоединети Држави$32,200$69,100
2993MСоединети Држави$32,200$47,300
300TJX КосСоединети Држави$32,100$30,800
301Аисин СеикиЈапонија$32,000$37,400
302ПатнициСоединети Држави$32,000$1,09,100
303L'OréalФранција$31,900$53,400
304САПГерманија$31,700$71,500
305капитал ЕденСоединети Држави$31,600$4,21,600
306ТеслаСоединети Држави$31,500$52,100
307Основни индустрии на Саудиска АрабијаСаудиска Арабија$31,300$80,000
308Хјундаи МобисЈужна Кореа$31,000$44,600
309КБ финансиска групаЈужна Кореа$30,800$5,64,400
310Англо-американскиОбединето Кралство$30,800$62,500
311Банка на Нова ШкотскаКанада$30,700$9,11,200
312Сименс ЕнерџиГерманија$30,700$52,600
313JFE HoldingsЈапонија$30,500$44,400
314Хајер паметен домКина$30,300$31,100
315Мизухо финансискиЈапонија$30,300$21,10,500
316Тата моторсИндија$30,200$41,800
317Бхарат ПетролеумИндија$30,000$20,600
318Такеда фармацевтскаЈапонија$30,000$1,19,000
319Митсубиши ХемискиЈапонија$30,000$49,600
320Медипал холдингсЈапонија$30,000$16,900
321Осигурување за живот на Нова КинаКина$29,900$1,53,100
322Veolia EnvironmentФранција$29,700$55,500
323КанонЈапонија$29,600$44,800
324SK иновацииЈужна Кореа$29,000$35,400
325Schneider ElectricФранција$28,700$60,500
326ВистронТајван$28,700$15,300
327Philip Morris InternationalСоединети Држави$28,700$44,800
328Стрела електроникаСоединети Држави$28,700$17,100
329Веичаи МоќКина$28,500$41,400
330Мотор СузукиЈапонија$28,500$37,100
331ToshibaЈапонија$28,400$32,600
332Коло ЈабилСоединети Држави$28,300$14,500
333ЕнбриџКанада$28,200$1,25,800
334Кансаи Електрик ПауерЈапонија$28,200$75,700
335БТ групаОбединето Кралство$28,100$69,200
336БриџстоунЈапонија$28,000$40,600
337МедтроникИрска$27,900$97,300
338БарклиОбединето Кралство$27,900$18,44,700
339Холдингс на Феникс групаОбединето Кралство$27,900$4,43,600
340Метро групаГерманија$27,800$16,500
341НЕЦЈапонија$27,800$32,400
342AstraZenecaОбединето Кралство$27,700$66,700
343Индустрии LyondellBasellОбединето Кралство$27,700$35,400
344Poste ItalianeИталија$27,600$3,33,200
345Financiere de l'OdetФранција$27,500$62,300
346СубаруЈапонија$27,500$32,000
347CRHСоединети Држави$27,500$44,900
348X5 Трговија на мало групаРусија$27,400$15,900
349ЛиндеОбединето Кралство$27,200$88,200
350Група КолсАвстралија$27,100$16,500
351Земјиште за ресурси на КинаХонг Конг$27,100$1,32,900
352Чубу електрична енергијаЈапонија$27,100$54,300
353CJ CorporationЈужна Кореа$27,100$36,800
354Sun Life FinancialКанада$27,000$2,50,500
355Longfor Group HoldingsКина$27,000$1,17,000
356Алуминиум Корп на КинаКина$27,000$29,800
357Шангај фармацевтски производиКина$27,000$19,700
358SK HynixЈужна Кореа$27,000$65,500
359Обединета природна хранаСоединети Држави$27,000$7,500
360ДанонФранција$26,900$52,300
361Хјулит Пакард претпријатијаСоединети Држави$26,900$53,500
362Банко БрадескоБразил$26,700$3,06,300
363Сумитомо електрикЈапонија$26,700$31,200
364КвалкомСоединети Држави$26,700$37,500
365Група за перформанси на хранаСоединети Држави$26,700$7,700
366Зијин рударска групаКина$26,600$29,000
367УниКредитИталија$26,600$11,39,700
368Интернешнл МонделезСоединети Држави$26,600$67,800
369Мазда моторЈапонија$26,500$28,500
370ЕгонХоландија$26,400$5,19,900
371Компанија Крафт ХајнцСоединети Држави$26,200$99,800
372Олам ИнтернешнлСингапур$26,000$20,200
373АББШвајцарија$26,000$41,100
374CNH IndustrialОбединето Кралство$26,000$48,700
375ViaComcbs.Соединети Држави$25,900$52,700
376LG ChemЈужна Кореа$25,800$38,100
377Мотор BAICКина$25,700$29,600
378Група на WHХонг Конг$25,600$18,700
379Samsung C&TЈужна Кореа$25,600$50,000
380Долар дрвоСоединети Држави$25,500$20,700
381Компас групаОбединето Кралство$25,400$19,000
382ЕриксонШведска$25,200$33,100
383AmgenСоединети Држави$25,200$62,900
384NetflixСоединети Држави$25,000$39,300
385Cosco ShippingКина$24,900$41,600
386NokiaФинска$24,900$46,500
387LafargeHolcimШвајцарија$24,700$60,200
388BroadcomСоединети Држави$24,700$77,000
389БАЕ СистемсСоединети Држави$24,700$38,200
390Алфреса холдингсЈапонија$24,600$13,800
391Галад наукиСоединети Држави$24,600$68,400
392Банка на МонтреалКанада$24,500$7,61,800
393ЕкономијаГерманија$24,500$15,700
394Прекуокеанско-кинеско банкарствоСингапур$24,500$3,94,500
395Ели ЛилиСоединети Држави$24,500$46,600
396СИНЕКССоединети Држави$24,400$7,700
397Gree електрични апаратиКина$24,300$40,300
398Huaneng Power InternationalКина$24,300$68,800
399Samsung Животно осигурувањеЈужна Кореа$24,300$3,09,700
400Труист ФинансискиСоединети Држави$24,300$5,17,500
401Банка на БразилБразил$24,000$3,14,000
402China Reinsurance GroupКина$24,000$66,300
403Ритуална помошСоединети Држави$24,000$9,300
404Swiss Life HoldingШвајцарија$23,900$2,69,000
405Војводата ЕнергијаСоединети Држави$23,900$1,67,300
406CBRE групаСоединети Држави$23,800$18,000
407UmicoreБелгија$23,600$10,300
408Рандстад Н.ВХоландија$23,600$11,700
409SchlumbergerСоединети Држави$23,600$42,400
410микрон технологијаСоединети Држави$23,500$54,100
411Воздушна течностФранција$23,400$51,400
412InditexШпанија$23,400$32,100
413Група на МишелинФранција$23,300$38,700
414ФлексСингапур$23,300$15,700
415ЛенарСоединети Држави$23,300$30,600
416НатиксисФранција$23,200$6,06,000
417СтарбаксСоединети Држави$23,200$30,000
418Банкорп на САДСоединети Држави$23,100$5,53,400
419Куќата СекисуиЈапонија$23,000$25,100
420ФемсаМексико$23,000$34,400
421ВесфармерсАвстралија$22,900$19,700
422Банка ХуаксијаКина$22,900$4,89,200
423China Grand автомобилски услугиКина$22,900$22,500
424Индустриите на ДаикинЈапонија$22,900$29,500
425Финансиска група ШинханЈужна Кореа$22,900$5,57,200
426Американска хранаСоединети Држави$22,900$12,400
427Анхуи цемент од конусКина$22,700$25,900
428АдидасГерманија$22,600$25,800
429Супермаркети Wm MorrisonОбединето Кралство$22,600$15,200
430EnBW-Energie BadenГерманија$22,500$60,000
431CNOOCХонг Конг$22,500$1,10,300
432ХајнекенХоландија$22,500$54,300
433Комонвелт банкаАвстралија$22,400$8,16,200
434BYDКина$22,300$30,900
435СФ ХолдингКина$22,300$17,000
436ФилипсХоландија$22,300$34,200
437AdeccoШвајцарија$22,300$12,000
438DanaherСоединети Држави$22,300$76,200
439Д-р ХортонСоединети Држави$22,200$19,800
440Тата консултантски услугиИндија$22,100$17,900
441Johnонсон Контролс ИнтернешнлИрска$22,100$41,400
442ПКН ОрленПолска$22,100$22,600
443AflacСоединети Држави$22,100$1,64,100
444Jerеронимо МартинсПортугалија$22,000$11,500
445Вестпак банкарска групацијаАвстралија$21,900$6,54,600
446ХенкелГерманија$21,900$37,700
447ОстриЈапонија$21,800$18,800
448Kuehne & Nagel InternationalШвајцарија$21,700$11,100
449Zhongsheng група холдингсКина$21,600$10,500
450Сизен групаКина$21,500$83,300
451МагнитРусија$21,500$13,000
452ВизаСоединети Држави$21,500$80,400
453PayPalСоединети Држави$21,400$70,400
454ICICI банкаИндија$21,300$2,07,900
455Космо енерџи холдингсЈапонија$21,300$16,200
456Salesforce.comСоединети Држави$21,300$66,300
457ИмперијаКанада$21,200$11,700
458ОриксЈапонија$21,200$1,29,100
459Империјални брендовиОбединето Кралство$21,200$41,800
460ФергусонОбединето Кралство$21,200$12,500
461Група ННХоландија$21,100$3,21,400
462НутриенКанада$21,000$47,200
463Recruit HoldingsЈапонија$21,000$20,400
464MapfreШпанија$21,000$78,000
465Стандард експертОбединето Кралство$21,000$7,89,100
466Danske BankДанска$20,900$6,75,500
467Сумитомо хемикалијаЈапонија$20,800$37,700
468Altria GroupСоединети Држави$20,800$47,400
469HDFC банкаИндија$20,700$2,33,600
470WPG HoldingsТајван$20,700$8,300
471Лумен технологииСоединети Држави$20,700$59,400
472Компанијата Бејкер ХјузСоединети Држави$20,700$38,000
473Меѓународна книгаСоединети Држави$20,600$31,700
474Кина јаглен енергијаКина$20,500$43,100
475С.J. ЧејлједангЈужна Кореа$20,500$23,600
476LG DisplayЈужна Кореа$20,500$32,300
477Коч холдингТурција$20,500$84,800
478Финансиски услуги ХартфордСоединети Држави$20,500$69,200
479ДуПонт де НемурсСоединети Држави$20,400$70,900
480Автомобилство ПенскеСоединети Држави$20,400$14,000
481АвтоматскаСоединети Држави$20,400$10,100
482АНЗАвстралија$20,300$7,47,100
483KTЈужна Кореа$20,300$31,000
484Фуџифилм холдингсЈапонија$20,200$32,600
485Јужна компанијаСоединети Држави$20,200$1,22,900
486Хајделберг ЦементГерманија$20,100$40,700
487Електрична енергија ТохокуЈапонија$20,100$42,600
488ИНГ групХоландија$20,100$11,46,800
489НукорСоединети Држави$20,100$20,100
490Светски услуги за горивоСоединети Држави$20,100$4,500
491Групата ЕМДГерманија$20,000$51,600
492СузукенЈапонија$20,000$11,800
493KomatsuЈапонија$19,900$34,800
494Фосун ИнтернешнлКина$19,800$1,17,400
495Shimao Property HoldingsХонг Конг$19,800$90,200
496CumminsСоединети Држави$19,800$22,600
497Асахи КасеиЈапонија$19,700$27,800
498Occidental PetroleumСоединети Држави$19,700$84,400
499BayWaГерманија$19,600$11,100
500Јапонски тутунЈапонија$19,600$52,100
501Нипон челик тргувањеЈапонија$19,600$8,300
502Мицуи ФудосанЈапонија$19,500$73,600
503Пацифик на УнијатаСоединети Држави$19,500$63,500
504Ново НордискДанска$19,400$23,800
505ТалесФранција$19,400$38,900
506Индустриите на ТојотаЈапонија$19,400$58,200
507ВителСоединети Држави$19,400$20,400
508Fairfax FinancialКанада$19,300$74,100
509Кјушу електрична енергијаЈапонија$19,300$49,600
510Molina HealthcareСоединети Држави$19,300$9,600
511МекдоналдсСоединети Држави$19,200$52,600
512H&M – Хенес и МаурицШведска$19,100$20,200
513Kimberly-ClarkСоединети Држави$19,100$17,500
514шафранФранција$19,000$48,400
515eiffageФранција$19,000$41,300
516Asahi Group HoldingsЈапонија$19,000$43,000
517M&GОбединето Кралство$19,000$2,96,600
518CarMaxСоединети Држави$19,000$21,500
519OMV групаАвстрија$18,900$63,400
520Брз малопродажбаЈапонија$18,900$23,500
521Т&Д холдингсЈапонија$18,900$1,69,100
522СодексоФранција$18,800$21,900
523Нипон ЕкспресЈапонија$18,800$15,700
524СургутнефтегасРусија$18,800$79,400
525Чароен Покфанд ФудсТајланд$18,800$25,400
526Национална мрежаОбединето Кралство$18,800$85,000
527Nsонсон МетиОбединето Кралство$18,800$10,800
528КонокоФилипсСоединети Држави$18,800$62,600
529Технолошка група на BOEКина$18,700$53,300
530ВалеоФранција$18,700$23,100
531Е-мартЈужна Кореа$18,700$20,600
532PaccarСоединети Држави$18,700$28,300
533Железница Источна ЈапонијаЈапонија$18,600$86,300
534General MillsСоединети Држави$18,600$32,600
535PG & EСоединети Држави$18,500$1,06,900
536CDWСоединети Држави$18,500$9,300
537NAB - Национална австралиска банкаАвстралија$18,400$6,21,300
538Енергија на СункорКанада$18,400$66,400
539Шангај Електрик ГрупКина$18,400$40,400
540КаџимаЈапонија$18,400$20,300
541Шервин-ВилијамсСоединети Држави$18,400$20,400
542ВивендиФранција$18,300$46,600
543Саудиска електрична енергијаСаудиска Арабија$18,300$1,29,400
544Тата челикИндија$18,200$33,100
545Бектон ДикинсонСоединети Држави$18,200$54,700
546Применета МатеријалиСоединети Држави$18,200$23,300
547L3Harris технологииСоединети Држави$18,200$37,000
548DXC технологијаСоединети Држави$18,200$23,600
549КапгеминиФранција$18,100$26,900
550Група NatWestОбединето Кралство$18,100$10,92,900
551BlackrockСоединети Држави$18,100$1,77,000
552Мејси еСоединети Држави$18,100$19,100
553АнтарЧилеЧиле$18,000$25,600
554Телеком ИталијаИталија$18,000$89,600
555Samsung Fire & MarineЈужна Кореа$18,000$84,400
556Работна силаСоединети Држави$18,000$9,300
557Банка на ПекингКина$17,900$4,21,200
558ИтонИрска$17,900$31,800
559Група Рекит БенкисерОбединето Кралство$17,900$42,800
560АвнетСоединети Држави$17,900$8,300
561Хенгли петрохемискиКина$17,800$28,400
562Кина комуникациски услугиКина$17,800$14,400
563Ларсен и ТуброИндија$17,800$42,000
564Toray IndustriesЈапонија$17,800$26,900
565Асоцирана британска хранаАвстралија$17,700$21,600
566ДСВ ПаналпинаДанска$17,700$15,800
567Кореја гасЈужна Кореа$17,700$33,100
568Канадска империјална банкаКанада$17,600$6,12,900
569ВестрокСоединети Држави$17,600$28,800
570Здравствена заштита на тениСоединети Држави$17,600$27,100
571China Merchants Shekou Industrial Zone HoldingsКина$17,500$1,12,700
572Исузу моторсЈапонија$17,500$20,500
573Naturgy Energy GroupШпанија$17,500$48,400
574Carrier GlobalСоединети Држави$17,500$25,100
575СкорФранција$17,400$54,400
576KubotaЈапонија$17,400$30,900
577СканскаШведска$17,400$15,300
578Финансиски услуги на PNCСоединети Држави$17,400$4,74,400
579Национален ЛинколнСоединети Држави$17,400$3,52,400
580Кирин холдингсЈапонија$17,300$23,800
581ОбајашиЈапонија$17,300$21,500
582ИнвентекТајван$17,300$7,600
583Група Американски ерлајнсСоединети Држави$17,300$62,000
584Следна Ера ЕнергијаСоединети Држави$17,200$1,27,700
585Марш и МеклананСоединети Држави$17,200$33,000
586П.н.е.Канада$17,100$47,600
587Банка ВТБРусија$17,100$2,45,300
588Финансиски Шин КонгТајван$17,100$1,55,100
589Оригинални деловиСоединети Држави$17,000$13,400
590ЛирСоединети Држави$17,000$13,200
591DCCСоединети Држави$17,000$9,900
592Core-Mark HoldingСоединети Држави$17,000$2,100
593Веста системи на ВестасДанска$16,900$22,200
594Хунан Валин челикКина$16,800$13,900
595Токио гасЈапонија$16,800$26,500
596CP СитеТајланд$16,800$17,500
597Емерсон ЕлектрикСоединети Држави$16,800$23,700
598МеитуанКина$16,700$25,500
599NVIDIAСоединети Држави$16,700$28,800
600СвесенСоединети Држави$16,700$16,900
601Onesонс Ланг ЛаСалеСоединети Држави$16,700$14,300
602СТРАБАГАвстрија$16,600$13,400
603Teva PharmaceuticalИзраел$16,600$50,600
604НомураЈапонија$16,500$4,31,900
605Колгејт-ПалмоливСоединети Држави$16,500$15,900
606Групата FAW JiefangКина$16,400$9,800
607EssilorLuxotticaФранција$16,400$64,000
608Кина МолибденКина$16,300$18,700
609Хиндалко индустрииИндија$16,300$25,000
610Hyundai Heavy Industries HoldingsЈужна Кореа$16,300$24,400
611Компании за ракетиСоединети Држави$16,300$37,500
612Western DigitalСоединети Држави$16,300$25,600
613XPO логистикаСоединети Држави$16,300$16,200
614HDFCИндија$16,200$1,05,000
615ХанваЈапонија$16,200$8,000
616ASE Technology HoldingТајван$16,200$20,800
617CH RobinsonСоединети Држави$16,200$5,100
618Кина ГежоубаКина$16,100$39,700
619GD Power DevelopmentКина$16,000$53,200
620РикохЈапонија$16,000$17,900
621КолСоединети Држави$16,000$15,300
622Нова надеж ЛиухеКина$15,900$16,800
623ASML холдингХоландија$15,900$33,400
624КингфишерОбединето Кралство$15,900$16,800
625Банка на Yorkујорк МелонСоединети Држави$15,900$4,69,600
626Ултрапар учеснициБразил$15,800$7,100
627НинтендоЈапонија$15,800$22,500
628Коби челикЈапонија$15,800$24,600
629Top Frontier Investment HoldingsФилипини$15,800$41,000
630СК ТелекомЈужна Кореа$15,800$44,100
631Dongfeng Motor GroupКина$15,700$48,400
632Група за развој на ЖешангКина$15,700$2,900
633Pan Pacific International HoldingsЈапонија$15,700$13,200
634Јамада ДенкиЈапонија$15,700$12,800
635Норилск НикелРусија$15,700$20,700
636Саудиски ТелекомСаудиска Арабија$15,700$32,500
637CentricaОбединето Кралство$15,700$23,400
638флуорСоединети Држави$15,700$7,300
639Групацијата RWEГерманија$15,600$81,000
640Јамато холдингсЈапонија$15,600$11,000
641Група метали на ФортескуАвстралија$15,500$24,500
642BaiduКина$15,500$50,900
643Дојче ЛуфтханзаГерманија$15,500$49,000
644DISH мрежаСоединети Држави$15,500$38,400
645BBMGКина$15,400$44,600
646Grupo BimboМексико$15,400$15,400
647ВЕЦОбединето Кралство$15,400$49,500
648Холдингс на Јунајтед ерлајнсСоединети Држави$15,400$66,000
649Трговија на големо клуб BJСоединети Држави$15,400$5,400
650ТенекоСоединети Држави$15,400$11,900
651Национална хемикалија на КинаКина$15,300$18,600
652HBISКина$15,300$32,800
653АурубисГерманија$15,300$7,300
654ЛеонардоИталија$15,300$33,100
655Хјундаи челикЈужна Кореа$15,300$32,100
656MastercardСоединети Држави$15,300$33,600
657Jointown Pharmaceutical GroupКина$15,200$11,600
658Унипол ГрупоИталија$15,200$96,100
659Уни-претседателТајван$15,200$17,600
660Управување со отпадСоединети Држави$15,200$29,700
661Доминација енергијаСоединети Држави$15,200$95,900
662NTPCИндија$15,100$53,800
663Холдингс на Ролс-РојсОбединето Кралство$15,100$40,300
664PBF енергијаСоединети Држави$15,100$10,500
665TelstraАвстралија$15,000$33,500
666Банка на ЏиангсуКина$14,900$3,32,700
667keringФранција$14,900$34,300
668СојицЈапонија$14,900$21,300
669Американ ЕлектрикСоединети Држави$14,900$84,000
670FiservСоединети Држави$14,900$74,600
671Атина холдингБермудски$14,800$1,97,900
672Випшоп ХолдингсКина$14,800$9,000
673Производство на МуратаЈапонија$14,800$23,300
674ЗТЕКина$14,700$23,000
675DiageoОбединето Кралство$14,700$44,800
676Главен финансиски групаСоединети Држави$14,700$2,96,600
677Голем Wallиден моторКина$14,600$23,600
678НидецЈапонија$14,600$20,500
679Нипон ЈусенЈапонија$14,600$19,000
680Mitsubishi MotorsЈапонија$14,600$17,300
681Норск хидроНорвешка$14,600$19,200
682Автоматска обработка на податоциСоединети Држави$14,600$49,300
683Reinsurance Group of AmericaСоединети Држави$14,600$83,700
684Анганг челикКина$14,500$13,500
685ТајсеиЈапонија$14,500$17,000
686Daito Trust ConstructionЈапонија$14,500$8,300
687Кралската поштаОбединето Кралство$14,500$12,800
688Texas InstrumentsСоединети Држави$14,500$19,400
689Стенли Блек & ДекерСоединети Држави$14,500$23,600
690Тешка индустрија на СаниКина$14,400$19,300
691РекселФранција$14,400$12,200
692ШефлерГерманија$14,400$16,900
693Iida Group HoldingsЈапонија$14,400$13,800
694Kawasaki Heavy IndustriesЈапонија$14,400$19,800
695Edp-energias De PortugalПортугалија$14,400$52,500
696DoosanЈужна Кореа$14,400$27,700
697Hyundai EngineeringЈужна Кореа$14,400$16,500
698StrykerСоединети Држави$14,400$34,300
699ХалибартонСоединети Држави$14,400$20,700
700Синотрук Хонг КонгКина$14,300$17,000
701ТранснефтРусија$14,300$44,100
702S-OilЈужна Кореа$14,300$14,400
703ПоениСоединети Држави$14,300$20,100
704Кина банка hesешангКина$14,200$3,13,200
705Компаниите на Estée LauderСоединети Држави$14,200$19,600
706CortevaСоединети Држави$14,200$42,600
707Група за малопродажба на КуратеСоединети Држави$14,200$17,000
708KyoceraЈапонија$14,100$31,300
709Петрохемиски ФормозаТајван$14,100$13,600
710EtisalatОбединети Арапски Емирати$14,100$36,200
711WayfairСоединети Држави$14,100$4,600
712CencosudЧиле$14,000$14,000
713Банка на ШангајКина$14,000$3,58,800
714Петрохемиски РонгшенгКина$14,000$34,100
715ShimizuЈапонија$14,000$18,000
716Хјундаи ГловисЈужна Кореа$14,000$10,000
717Компјутер АсустекТајван$14,000$14,100
718LabCorpСоединети Држави$14,000$20,100
719ЕвоникГерманија$13,900$27,100
720Дб осигурувањеЈужна Кореа$13,900$54,600
721Фрипорт-МекМоранСоединети Држави$13,900$42,100
722ЕкопетролКолумбија$13,800$40,800
723Јамаха моторЈапонија$13,800$15,900
724Материјали на MitsubishiЈапонија$13,800$18,900
725РосетиРусија$13,800$35,200
726RichemontШвајцарија$13,800$38,400
727Чарлс ШвабСоединети Држави$13,800$5,63,500
728Соединетите Американски ДржавиСоединети Држави$13,800$18,000
729ЈазСоединети Држави$13,800$13,800
730Датанг меѓународна моќКина$13,700$42,900
731Шин-Ецу ХемикалЈапонија$13,700$31,500
732Топанско печатењеЈапонија$13,700$21,900
733Лоте шопингЈужна Кореа$13,700$30,200
734Группен на ИЦАШведска$13,700$12,700
735ИсбанкТурција$13,700$94,000
736AdobeСоединети Држави$13,700$25,000
737КБЦ групаБелгија$13,600$3,92,400
738МетроКанада$13,600$10,600
739Кинеска меѓународна морнарицаКина$13,600$22,400
740RakutenЈапонија$13,600$1,21,300
741Интер РаоРусија$13,600$12,300
742Исто така ХолдингШвајцарија$13,600$3,500
743Едисон ИнтернационалСоединети Држави$13,600$69,400
744Внатрешна Монголија ЈилиКина$13,500$11,200
745Кина Јужна ерлајнсКина$13,500$49,900
746Заплеткани обоени металиКина$13,500$7,400
747InfosysИндија$13,500$14,800
748Bharti AirtelИндија$13,500$45,800
749ALFAМексико$13,500$12,900
750Паркер-ХанифинСоединети Држави$13,500$19,800
751JacobsСоединети Држави$13,500$12,800
752Суперпродавници YonghuiКина$13,400$7,700
753течностФинска$13,400$12,000
754БрентагГерманија$13,400$10,200
755Holdings на Geely AutomobileХонг Конг$13,400$16,900
756CTBC финансискиТајван$13,400$2,35,500
757AutoZoneСоединети Држави$13,400$14,200
758Шанкси индустрија за јагленКина$13,300$22,800
759Дигитална Кина групаКина$13,300$4,700
760Оцука холдингЈапонија$13,300$25,500
761AECOM технологијаСоединети Држави$13,300$12,500
762AGCЈапонија$13,200$24,500
763DBSСингапур$13,200$4,91,900
764Есити АбШведска$13,200$18,800
765Диксон телефонОбединето Кралство$13,200$9,800
766Групација ОмникомСоединети Држави$13,200$27,600
767УнумСоединети Држави$13,200$60,700
768Marfrig Global FoodsБразил$13,100$7,600
769AptivИрска$13,100$17,500
770ЈТЕКТЈапонија$13,100$12,000
771Катар Националната банкаКатар$13,100$2,86,300
772ТехнипфмцОбединето Кралство$13,100$19,700
773Литија МоторсСоединети Држави$13,100$8,100
774Кина Fortune земјиште развојКина$13,000$74,400
775Корпорација СумецКина$13,000$7,100
776КомерцбанкГерманија$13,000$6,20,200
777MOL унгарско маслоУнгарија$13,000$18,600
778TDKЈапонија$13,000$21,400
779ТеленорНорвешка$13,000$30,000
780Галп ЕнергијаПортугалија$13,000$15,300
781GS HoldingsЈужна Кореа$13,000$22,500
782БунцлОбединето Кралство$13,000$9,400
783Откријте финансиски услугиСоединети Држави$13,000$1,13,300
784КаоЈапонија$12,900$16,100
785Оџи холдингсЈапонија$12,900$18,400
786CemexМексико$12,900$27,400
787Huadian Power InternationalКина$12,800$36,200
788Цемент на СиамТајланд$12,800$25,000
789Синхроничен финансискиСоединети Држави$12,800$95,900
790Отис низ целиот светСоединети Држави$12,800$10,700
791восталпинАвстрија$12,700$17,500
792ENN природен гасКина$12,700$16,700
793Нордеа банкаФинска$12,700$6,76,100
794АтосФранција$12,700$22,200
795Гас ОсакаЈапонија$12,700$21,400
796Кореа бродоградба и офшор инженерствоЈужна Кореа$12,700$23,200
797ФоксСоединети Држави$12,700$22,800
798Делта Air LinesСоединети Држави$12,700$73,100
799Канадски природни ресурсиКанада$12,600$59,100
800Ер Франс-КЛМФранција$12,600$37,000
801Даи Нипон ПечатењеЈапонија$12,600$16,500
802Финансиска групација ХанаЈужна Кореа$12,600$4,23,700
803Група ЕлектролуксШведска$12,600$12,100
804Работи со алатки ИлиноисСоединети Држави$12,600$15,600
805Национални информации за верностСоединети Држави$12,600$83,800
806ЗатвориСоединети Држави$12,600$75,800
807АгеаБелгија$12,500$1,35,400
808Барик златоКанада$12,500$46,500
809Кина Hongqiao групаКина$12,500$27,800
810Гуангжу R & FКина$12,500$67,600
811Trane TechnologiesИрска$12,500$18,200
812Група ЛиксилЈапонија$12,500$17,600
813ТЕ-поврзаностШвајцарија$12,500$20,300
814АмкорОбединето Кралство$12,500$16,700
815Продавници РосСоединети Држави$12,500$13,700
816Citic SecuritiesКина$12,400$1,61,000
817Управување со средства во Кина ХуаронгКина$12,400$2,44,800
818Финансиски за развој на КинаТајван$12,400$1,22,200
819Equitable HoldingsСоединети Држави$12,400$2,75,400
820ЕколабСоединети Држави$12,400$18,100
821Џинке имотна групаКина$12,300$58,300
822Publicis GroupФранција$12,300$36,900
823Јаглен ИндијаИндија$12,300$21,000
824Hyundai Marine & FireЈужна Кореа$12,300$44,300
825ДТЕ ЕнергијаСоединети Држави$12,300$45,500
826LeidosСоединети Држави$12,300$12,500
827GoodyearСоединети Држави$12,300$16,500
828Квејчоу МутаиКина$12,200$32,600
829Sinotrans Ltd.Кина$12,200$9,600
830КескоФинска$12,200$8,100
831КовестроГерманија$12,200$16,100
832Местото Сент ЏејмсОбединето Кралство$12,200$1,77,400
833Консолидиран ЕдисонСоединети Држави$12,200$62,900
834Групацијата за осигурување КјубиАвстралија$12,100$40,900
835Sumitomo Mitsui TrustЈапонија$12,100$5,87,900
836Чугоку електрична енергијаЈапонија$12,100$32,800
837SingTelСингапур$12,100$34,400
838Кинеско осигурување на живот (Тајван)Тајван$12,100$79,000
839Европски партнери на Кока-КолаОбединето Кралство$12,100$23,500
840Ameriprise FinancialСоединети Држави$12,100$1,65,900
841UberСоединети Држави$12,100$33,300
842Прецизна индустрија LuxshareКина$12,000$9,700
843Народна банка на ПенџабИндија$12,000$1,74,700
844Токио ЕлектронЈапонија$12,000$12,300
845КупангЈужна Кореа$12,000$5,100
846Либерти ГлобалОбединето Кралство$12,000$59,100
847Бери глобална групацијаСоединети Држави$12,000$17,200
848Agile Group HoldingsКина$11,900$48,000
849Банка на БародаИндија$11,900$1,67,400
850Лам истражувањаСоединети Држави$11,900$15,400
851ВиатрисСоединети Држави$11,900$61,600
852Виена Иншуренс ГрупАвстрија$11,800$60,500
853China Tower Corp.Кина$11,800$51,600
854SG HoldingsЈапонија$11,800$7,500
855SwisscomШвајцарија$11,800$27,400
856VMwareСоединети Држави$11,800$29,000
857БолСоединети Држави$11,800$18,300
858L маркиСоединети Држави$11,800$11,600
859ВВ ГрејнџерСоединети Држави$11,800$6,300
860Здравствени системи во заедницатаСоединети Држави$11,800$16,000
861Група ЈангоКина$11,700$52,900
862Sun Hung Kai PropertiesХонг Конг$11,700$1,00,500
863Имот на МицубишиЈапонија$11,700$59,800
864Астелас ФармаЈапонија$11,700$22,200
865PGE Polska Grupa EnergetycznaПолска$11,700$21,900
866Бакстер ИнтернешнлСоединети Држави$11,700$20,000
867Брендови на КонаграСоединети Држави$11,700$22,100
868TextronСоединети Држави$11,700$15,400
869iA финансиска корпорацијаКанада$11,600$66,300
870Јара ИнтернационалНорвешка$11,600$16,600
871Сингапур ерлајнсСингапур$11,600$23,700
872CaixaBankШпанија$11,600$5,52,500
873Кеуриг д-р пиперСоединети Држави$11,600$49,800
874О'Рајли автомобилскаСоединети Држави$11,600$12,300
875ДаВитаСоединети Држави$11,600$17,800
876Круни холдингсСоединети Држави$11,600$16,700
877Универзални здравствени услугиСоединети Држави$11,600$13,500
878LKQСоединети Држави$11,600$12,400
879ФалабелаЧиле$11,500$24,300
880Пекинг ШугангКина$11,500$22,100
881Canara BankИндија$11,500$1,56,300
882Токио векЈапонија$11,500$53,900
883IHIЈапонија$11,500$16,600
884Xcel енергијаСоединети Држави$11,500$56,300
885Киндер МорганСоединети Држави$11,500$73,500
886БракемБразил$11,400$16,600
887ТЕЛУСКанада$11,400$34,000
888лг плусЈужна Кореа$11,400$16,900
889Државна улицаСоединети Држави$11,400$3,16,900
890Семпра ЕнергијаСоединети Држави$11,400$66,600
891Рударство NewумонтСоединети Држави$11,400$41,400
892IQVIAСоединети Држави$11,400$24,600
893КонеФинска$11,300$10,800
894Меиџи холдингсЈапонија$11,300$10,600
895Шиндлер холдингШвајцарија$11,300$12,300
896CorningСоединети Држави$11,300$30,800
897AramarkСоединети Држави$11,300$14,500
898Марфи САДСоединети Држави$11,300$2,700
899Автоматски Чонгкинг ЧанганКина$11,200$16,400
900Хенги петрохемискиКина$11,200$14,400
901Хемикалии МитсуиЈапонија$11,200$14,800
902Индустрии на МелроузОбединето Кралство$11,200$22,800
903Квантни услугиСоединети Држави$11,200$8,400
904SolvayБелгија$11,100$20,500
905Канадската ГумиКанада$11,100$16,000
906TCLКина$11,100$39,400
907АонИрска$11,100$32,100
908СасолЈужна Африка$11,100$27,100
909Вистра енергијаСоединети Држави$11,100$25,200
910КолрујтБелгија$11,000$5,900
911СампоФинска$11,000$66,900
912Кина Менгниу млекарницаХонг Конг$11,000$12,300
913Mahindra & MahindraИндија$11,000$24,300
914Suntory пијалок и хранаЈапонија$11,000$15,200
915PulteGroupСоединети Држави$11,000$12,200
916СапутоКанада$10,900$10,500
917Оска банкаИндија$10,900$1,30,100
918МТН групаЈужна Африка$10,900$23,800
919Хелветија холдингШвајцарија$10,900$79,500
920MediaTekТајван$10,900$19,000
921Венс прехранбена групаКина$10,800$12,300
922Атлас КопкоШведска$10,800$14,200
923FirstEnergyСоединети Држави$10,800$44,500
924Фиделити Национален финансискиСоединети Држави$10,800$48,400
925NetEaseКина$10,700$21,700
926Шенжен во странствоКина$10,700$69,800
927Jiangsu Zhongnan Градежна групаКина$10,700$50,000
928Vedanta LimitedИндија$10,700$24,700
929Кина челикТајван$10,700$22,600
930eBayСоединети Држави$10,700$19,300
931Ерсте Груп банкаАвстрија$10,600$3,40,400
932China Petroleum EngineeringКина$10,600$14,900
933Infineon TechnologiesГерманија$10,600$26,200
934Индорама вложувањаТајланд$10,600$15,100
935CSXСоединети Држави$10,600$40,300
936БиогенСоединети Држави$10,600$24,600
937ДискавериСоединети Држави$10,600$34,100
938Мариот МеѓународниотСоединети Држави$10,600$24,700
939Набавка на тракторСоединети Држави$10,600$7,000
940Хемиска група WanhuaКина$10,500$20,500
941Кина Cinda управување со средстваКина$10,500$2,32,100
942CIFI Holdings GroupКина$10,500$58,000
943RiseSun развој на недвижностиКина$10,500$40,300
944Сумитомо Форестри Ко.,Јапонија$10,500$10,600
945MaybankМалезија$10,500$2,13,000
946Tenaga NasionalМалезија$10,500$45,100
947Стандардна банка групаЈужна Африка$10,500$1,72,400
948PTT Global ChemicalТајланд$10,500$16,300
949Али ФинансискиСоединети Држави$10,500$1,81,900
950Роџерс комуникацииКанада$10,400$30,500
951Logan Property HoldingsКина$10,400$37,200
952ENN Energy HoldingsКина$10,400$13,800
953EN+ Group InternationalРусија$10,400$22,100
954Лоте ХемикалЈужна Кореа$10,400$17,800
955Канадска национална железницаКанада$10,300$35,600
956Железницата ДаќинКина$10,300$21,900
957Кинеска корпорација за нуклеарно инженерствоКина$10,300$21,200
958Низводно групаКолумбија$10,300$94,400
959CLP HoldingsХонг Конг$10,300$30,200
960Swire PacificХонг Конг$10,300$55,900
961Групо МексикоМексико$10,300$28,400
962Нан Ја ПластикаТајван$10,300$20,800
963BombardierКанада$10,200$23,100
964CGN моќностКина$10,200$59,900
965Seagate технологијаИрска$10,200$9,000
966ТатнефтРусија$10,200$17,100
967STMicroelectronicsШвајцарија$10,200$14,500
968Републички услугиСоединети Држави$10,200$23,400
969БоргВарнерСоединети Држави$10,200$16,000
970Финансиска групација ВуриЈужна Кореа$10,100$3,67,400
971Интернационални експедиториСоединети Држави$10,100$4,900
972АсурантСоединети Држави$10,100$34,800
973Однапред Авто деловиСоединети Држави$10,100$11,800
974Хенри ШејнСоединети Држави$10,100$7,800
975Рудник за јаглен на ЈанжуКина$10,000$41,700
976HCL технологииИндија$10,000$10,600
977Унион банка на ИндијаИндија$10,000$1,42,800
978Банка Ракиат Индонезија (БРИ)Индонезија$10,000$1,07,600
979АџиномотоЈапонија$10,000$13,300
980Секисуи ХемикалЈапонија$10,000$11,100
981ЕнтергијаСоединети Држави$10,000$58,200
982Услуги за транспорт на ЈБ ХантСоединети Држави$10,000$6,200
983cslАвстралија$9,900$17,700
984Компанијата Бразилеира де ДистрибуикаоБразил$9,900$11,500
985Енергетска кенавсКанада$9,900$26,400
986Кина Aoyuan групаКина$9,900$49,800
987Алтаце САДСоединети Држави$9,900$34,000
988Бостон научникСоединети Држави$9,900$30,800
989EOG ресурсиСоединети Држави$9,900$35,800
990Група МеквириАвстралија$9,800$1,65,400
991Тинги холдингКина$9,800$9,400
992Стора ЕнсоФинска$9,800$21,300
993УПМ-КименеФинска$9,800$18,200
994Techtronic индустрииХонг Конг$9,800$9,400
995Грасим индустрииИндија$9,800$33,900
996SecomЈапонија$9,800$17,800
997ДСМХоландија$9,800$17,600
998Група ПгнигПолска$9,800$16,900
999Група ПЗУПолска$9,800$96,200
1000Финансиска групација МерицЈужна Кореа$9,800$63,700
1001Групацијата ЕвразОбединето Кралство$9,800$8,700
1002Јужен НорфолкСоединети Држави$9,800$38,400
1003Advanced Micro DevicesСоединети Држави$9,800$9,000
1004Ironелезо и челик КсинуКина$9,700$7,500
1005Група Смурфит КапаИрска$9,700$13,100
1006Akzo NobelХоландија$9,700$16,100
1007ТелијаШведска$9,700$27,600
1008Емирати НБДОбединети Арапски Емирати$9,700$1,90,100
1009МаркелСоединети Држави$9,700$34,900
1010Хормел ХранаСоединети Држави$9,700$10,000
1011АЕССоединети Држави$9,700$34,600
1012Пиво на Молсон КоорсСоединети Држави$9,700$27,300
1013Групата Еверест РеБермудски$9,600$30,400
1014TC енергијаКанада$9,600$78,700
1015Кина Бохај банкаКина$9,600$2,13,200
1016Zhongliang HoldingsКина$9,600$41,400
1017Гринтаун Чајна холдингсКина$9,600$53,100
1018XCMG Градежни машиниКина$9,600$12,900
1019Линии на Митсуи ОСКЈапонија$9,600$19,900
1020НоватекРусија$9,600$27,900
1021системРусија$9,600$19,200
1022Samsung SDIЈужна Кореа$9,600$19,800
1023Инвеститорот А.БШведска$9,600$69,500
1024Делта електрониксТајван$9,600$12,000
1025Mohawk IndustriesСоединети Држави$9,600$14,300
1026Динамика на челикСоединети Држави$9,600$9,300
1027Спортски добра на ДикСоединети Држави$9,600$7,800
1028YPFАргентина$9,500$22,900
1029Банка на НанџингКина$9,500$2,19,500
1030Zoomlion тешка индустријаКина$9,500$17,800
1031КИОН групаГерманија$9,500$18,400
1032JSW SteelИндија$9,500$17,400
1033Обединета странска банкаСингапур$9,500$3,26,700
1034Аса АблуиШведска$9,500$14,300
1035ПлоштадСоединети Држави$9,500$9,900
1036Централна јапонска железницаЈапонија$9,400$91,900
1037Западна јапонска железницаЈапонија$9,400$34,100
1038БанортМексико$9,400$89,700
1039СандвикШведска$9,400$14,500
1040Вилис кули ВотсонОбединето Кралство$9,400$38,500
1041Дијагностика на потрагиСоединети Држави$9,400$14,000
1042Енергија на ЧениерСоединети Држави$9,400$38,700
1043Хантингтон Ингалс ИндустриСоединети Држави$9,400$8,700
1044Ellуел брендовиСоединети Држави$9,400$14,700
1045Непроменети финансискиКанада$9,300$26,400
1046Банката на НингбоКина$9,300$2,26,400
1047Самсунг СДСЈужна Кореа$9,300$8,400
1048Група на претпријатија за јавни услугиСоединети Држави$9,300$50,100
1049Тор индустрииСоединети Држави$9,300$6,400
1050Гуангжу автомобилска групаКина$9,200$21,800
1051Телеком ИндонезијаИндонезија$9,200$15,800
1052ТокиуЈапонија$9,200$24,400
1053Челик НоволипецкРусија$9,200$9,900
1054Група БалоазШвајцарија$9,200$99,200
1055АГКОСоединети Држави$9,200$8,500
1056HikvisionКина$9,100$13,600
1057ЧЕЗ групаРепублика Чешка$9,100$32,700
1058Перно РикардФранција$9,100$38,900
1059ЗаландоГерманија$9,100$7,900
1060Моќ финансииИндија$9,100$1,03,600
1061Шоуа ДенкоЈапонија$9,100$21,300
1062РЕЛЕКСОбединето Кралство$9,100$19,300
1063Интерпубличка групаСоединети Држави$9,100$18,000
1064CGI-Канада$9,000$12,000
1065CarlsbergДанска$9,000$19,800
1066ARKEMAФранција$9,000$13,100
1067Кина ресурси моќХонг Конг$9,000$33,500
1068АтлантијаИталија$9,000$1,07,500
1069Даичи СанкиоЈапонија$9,000$19,900
1070МинебеаЈапонија$9,000$9,200
1071Технологија за SpotifyЛуксембург$9,000$7,700
1072Индустриска банка на КорејаЈужна Кореа$9,000$3,32,900
1073Воздушни производи и хемикалииСоединети Држави$9,000$26,100
1074Southwest AirlinesСоединети Држави$9,000$36,600
1075Супа од КембелСоединети Држави$9,000$12,500
1076Група СанкорпАвстралија$8,900$73,200
1077Гуангжу Baiyunshan фармацевтски холдингсКина$8,900$9,100
1078Сумитомо ИмототЈапонија$8,900$53,500
1079Токиу ФудосанЈапонија$8,900$26,000
1080Аср ХоландијаХоландија$8,900$93,800
1081Старо меѓусебноЈужна Африка$8,900$63,000
1082International AirlinesОбединето Кралство$8,900$37,000
1083Eversource EnergyСоединети Држави$8,900$46,100
1084NRG EnergyСоединети Држави$8,900$14,900
1085АлеганијаСоединети Држави$8,900$28,100
1086Групата Гуангдонг ХаидКина$8,800$4,200
1087Кина ЏинмаоХонг Конг$8,800$59,300
1088Пекинг претпријатијаХонг Конг$8,800$26,400
1089ДентсуЈапонија$8,800$32,700
1090Претседател синџир продавницаТајван$8,800$7,500
1091Холдинг СабанциТурција$8,800$67,400
1092VFСоединети Држави$8,800$13,700
1093Reliance SteelСоединети Држави$8,800$8,100
1094ПиндуодоКина$8,700$24,300
1095МозаикСоединети Држави$8,700$19,800
1096Генворт ФинансискиСоединети Држави$8,700$89,900
1097Вести КорпСоединети Држави$8,700$15,100
1098Енергија на потеклоАвстралија$8,600$17,100
1099Сино-Океан груп холдингКина$8,600$39,700
1100Huaibei Рударски холдингсКина$8,600$10,200
1101Банка МандириИндонезија$8,600$1,01,700
1102ShiseidoЈапонија$8,600$11,700
1103Сите Нипон ервејсЈапонија$8,600$31,900
1104ТерниумЛуксембург$8,600$12,900
1105NXP МадридскиотХоландија$8,600$19,800
1106ПродавницаНорвешка$8,600$85,000
1107Формоза ХемикалсиТајван$8,600$18,900
1108Констелација БрендовиСоединети Држави$8,600$27,100
1109АмфенолСоединети Држави$8,600$12,300
1110ОнокСоединети Држави$8,600$23,100
1111Градители FirstSourceСоединети Држави$8,600$4,200
1112Гердау (Косигуа)Бразил$8,500$12,200
1113Технологија КуаишуКина$8,500$8,000
1114Кина Источна ерлајнсКина$8,500$43,500
1115АлстомФранција$8,500$15,200
1116Групацијата за осигурување на РСАОбединето Кралство$8,500$25,100
1117Регенеран фармацевтски производиСоединети Држави$8,500$17,200
1118Обединети ИзнајмувањаСоединети Држави$8,500$18,400
1119Истман хемикалијаСоединети Држави$8,500$16,100
1120Брајтхаус ФинансискиСоединети Држави$8,500$2,49,600
1121Huishang банкаКина$8,400$1,94,500
1122Внатрешна Монголија Баотоу ЧеликКина$8,400$21,000
1123CK Asset HoldingsХонг Конг$8,400$67,200
1124Управата за челик на ИндијаИндија$8,400$16,600
1125Закуп на Mitsubishi UFJЈапонија$8,400$58,400
1126Рударство за метал СумитомоЈапонија$8,400$17,200
1127СикаШвајцарија$8,400$11,400
1128ЈИЕОбединето Кралство$8,400$26,300
1129Рејмонд Jamesејмс ФинансискиСоединети Држави$8,400$53,700
1130Меѓународна банка РајфајзенАвстрија$8,300$2,03,100
1131Група Арх КапиталБермудски$8,300$37,500
1132Кина Јангце моќКина$8,300$50,000
1133Луфакс холдингКина$8,300$38,100
1134Холдингс Јам КинаКина$8,300$10,900
1135Wingtech технологијаКина$8,300$9,000
1136GoertekКина$8,300$7,500
1137Сечуан патот и мостотКина$8,300$16,000
1138ВипроИндија$8,300$11,400
1139ГемдејлКина$8,200$55,800
1140Ксинџијанг Голдвинд Наука и технологијаКина$8,200$16,700
1141Таихеијо цементЈапонија$8,200$10,300
1142Група АбсаЈужна Африка$8,200$1,04,200
1143КасикорнбанкТајланд$8,200$1,22,100
1144ХершиСоединети Држави$8,200$9,100
1145JM SmuckerСоединети Држави$8,200$16,400
1146Рамзи здравствена заштитаАвстралија$8,100$13,400
1147Национална банка на КанадаКанада$8,100$2,69,000
1148Каиса груп холдингсКина$8,100$47,400
1149SKF групаШведска$8,100$11,000
1150Тајландски пијалоциТајланд$8,100$13,700
1151Activision BlizzardСоединети Држави$8,100$23,100
1152Финансиски ffефериСоединети Држави$8,100$56,900
1153Здравствени компании БаушКанада$8,000$31,200
1154БиерсдорфГерманија$8,000$12,600
1155Нов светски развојХонг Конг$8,000$79,500
1156GAIL ИндијаИндија$8,000$10,300
1157Американска кулаСоединети Држави$8,000$47,200
1158WR БерклиСоединети Држави$8,000$28,000
1159СЕБ САФранција$7,900$11,300
1160Гуданг ГарамИндонезија$7,900$5,600
1161Група КериИрска$7,900$11,600
1162Развој на електрична енергијаЈапонија$7,900$27,400
1163копно ковчегМексико$7,900$12,300
1164Ooredoo QPSCКатар$7,900$24,100
1165VakifBankТурција$7,900$80,400
1166Модна спортска JDОбединето Кралство$7,900$7,100
1167Девет џинови на хартијаХонг Конг$7,800$12,800
1168Бајај ФинсервИндија$7,800$35,400
1169OtsukaЈапонија$7,800$4,600
1170FirstRandЈужна Африка$7,800$1,32,700
1171SanlamЈужна Африка$7,800$63,200
1172Мотор ХотаиТајван$7,800$10,300
1173Американска финансиска групаСоединети Држави$7,800$63,900
1174Холдинг Буз Ален ХамилтонСоединети Држави$7,800$5,400
1175Мидеа недвижности холдингКина$7,700$43,400
1176Ironелезо и челик во НанџингКина$7,700$7,300
1177Сибање СтилвотерЈужна Африка$7,700$9,100
1178ХалкбанкТурција$7,700$93,700
1179TAQAОбединети Арапски Емирати$7,700$50,900
1180ИнтуитивноСоединети Држави$7,700$14,600
1181ВилијамсСоединети Држави$7,700$46,200
1182China Gas HoldingsХонг Конг$7,600$16,100
1183A2AИталија$7,600$15,000
1184JDE Peet'sХоландија$7,600$25,800
1185СМ ИнвестицииФилипини$7,600$25,500
1186МондиОбединето Кралство$7,600$10,200
1187Интерконтинентална разменаСоединети Држави$7,600$1,26,200
1188Законот за јавни набавкиСоединети Држави$7,600$48,100
1189Технологии на воздушни сопирачки на ВестингхаусСоединети Држави$7,600$18,500
1190Воја ФинансискиСоединети Држави$7,600$1,78,200
1191Wuestenrot & WuerttembergischeГерманија$7,500$93,200
1192Банка Котак МахиндраИндија$7,500$65,300
1193DNBНорвешка$7,500$3,40,900
1194Синсинати ФинансискиСоединети Држави$7,500$27,200
1195ВејерхајзерСоединети Држави$7,500$16,300
1196CloroxСоединети Држави$7,500$6,900
1197Хемикалија ВестлејкСоединети Држави$7,500$13,800
1198Ресона холдингсЈапонија$7,400$6,82,500
1199ХасекоЈапонија$7,400$8,600
1200AccionaШпанија$7,400$22,400
1201Првата банка во Абу ДабиОбединети Арапски Емирати$7,400$2,50,200
1202Петта трета банкаСоединети Држави$7,400$2,04,700
1203Граѓанска банка (Род Ајланд)Соединети Држави$7,400$1,87,200
1204Глобални плаќањаСоединети Држави$7,400$44,200
1205S&P ГлобалСоединети Држави$7,400$12,500
1206Моторола решенијаСоединети Држави$7,400$10,900
1207НВРСоединети Држави$7,400$5,800
1208ЦентарПоинт енергијаСоединети Држави$7,400$34,400
1209Жеџијанг Жененг електрична енергијаКина$7,300$16,300
1210Хермес ИнтернационалФранција$7,300$13,500
1211Јапонски НасликаЈапонија$7,300$15,600
1212СеверсталРусија$7,300$7,500
1213KeyCorpСоединети Држави$7,300$1,70,300
1214Браќа на патаринаСоединети Држави$7,300$10,900
1215Чонгкинг рурална банкаКина$7,200$1,73,800
1216China Resources Gas GroupХонг Конг$7,200$12,100
1217ИнпексЈапонија$7,200$44,900
1218ФеровалнаШпанија$7,200$28,300
1219Гаранти банкаТурција$7,200$72,900
1220WEC енергетска групаСоединети Држави$7,200$37,900
1221МаскоСоединети Држави$7,200$5,800
1222Меѓународна стара републикаСоединети Држави$7,200$18,800
1223Ronshine China HoldingsКина$7,100$35,700
1224Првиот ПацификХонг Конг$7,100$26,900
1225Банко де СабаделШпанија$7,100$2,88,500
1226Бери КалебоШвајцарија$7,100$8,000
1227Чунгва ТелекомТајван$7,100$18,000
1228Формоза пластикаТајван$7,100$17,100
1229ЧекајСоединети Држави$7,100$1,700
1230Прв американски финансискиСоединети Држави$7,100$12,800
1231LegrandФранција$7,000$15,800
1232Нор-БремсеГерманија$7,000$9,600
1233ЛансесГерманија$7,000$11,200
1234Самсунг електро-механикаЈужна Кореа$7,000$8,500
1235SEB ABШведска$7,000$3,70,200
1236Кока-Кола ХБЦШвајцарија$7,000$9,300
1237Евергрин Марин Корп. (Тајван)Тајван$7,000$11,900
1238Далечниот источен нов векТајван$7,000$22,000
1239Форд ОтосанТурција$7,000$3,300
1240Цимер биометСоединети Држави$7,000$24,400
1241Пионерски природни ресурсиСоединети Држави$7,000$20,900
1242Ејвори DennisonСоединети Држави$7,000$6,100
1243УникаАвстрија$6,900$34,200
1244Национална нуклеарна енергија на КинаКина$6,900$52,800
1245Бандаи Намко холдингсЈапонија$6,900$7,000
1246Нито ДенкоЈапонија$6,900$8,900
1247Фујо генерален закупЈапонија$6,900$29,100
1248Електрична енергија ХокаидоЈапонија$6,900$19,300
1249РТЛ групаЛуксембург$6,900$11,400
1250ГалагерСоединети Држави$6,900$22,300
1251ЦинтасСоединети Држави$6,900$8,300
1252Вулијангје ЈибинКина$6,800$14,700
1253Muyuan прехранбени производиКина$6,800$15,200
1254Банка на ХангжуКина$6,800$1,63,100
1255Shinsun Holdings (група)Кина$6,800$24,400
1256Хилдингс НиториЈапонија$6,800$8,700
1257УничармЈапонија$6,800$8,700
1258ОлимпЈапонија$6,800$10,700
1259AlconШвајцарија$6,800$27,600
1260Залози за резервацииСоединети Држави$6,800$21,900
1261Вилијамс-SonomaСоединети Држави$6,800$4,700
1262Хаумет ВоздухопловнаСоединети Држави$6,800$11,400
1263Фортис (Канада)Канада$6,700$44,600
1264Ресурси на вратотКанада$6,700$32,400
1265Huatai SecuritiesКина$6,700$1,09,600
1266Кинеска меѓународна туристичка службаКина$6,700$5,700
1267ИлијадФранција$6,700$19,200
1268Имотот на ЈуексиуХонг Конг$6,700$40,200
1269Чау Таи Фук накитХонг Конг$6,700$8,600
1270Ренесас електрониксЈапонија$6,700$15,600
1271ГивауданШвајцарија$6,700$12,100
1272ZoetisСоединети Држави$6,700$13,600
1273CMS енергијаСоединети Држави$6,700$29,700
1274ДоверСоединети Држави$6,700$9,200
1275Пакување Корп на АмерикаСоединети Држави$6,700$7,700
1276КвиненкоЧиле$6,600$74,400
1277Банка на ИндијаИндија$6,600$98,600
1278ЕисаиЈапонија$6,600$10,000
1279Саудиска национална банкаСаудиска Арабија$6,600$1,59,800
1280LG за домаќинство и здравствена заштитаЈужна Кореа$6,600$6,300
1281Меркури и соработнициТајван$6,600$48,600
1282Туркиш ерлајнсТурција$6,600$25,200
1283Хаитонг хартии од вредностКина$6,500$96,300
1284Банка ШенгингКина$6,500$1,58,800
1285ТелеперформансиФранција$6,500$8,600
1286Свенска ХанделсбанкШведска$6,500$3,81,800
1287ЧетириСоединети Држави$6,500$16,100
1288Исто такаСоединети Држави$6,500$14,700
1289ТонгвејКина$6,400$9,800
1290Развој на сечуански јазикКина$6,400$39,300
1291CenTraХонг Конг$6,400$25,100
1292Мигдал осигурувањеИзраел$6,400$56,300
1293Железо и челик МагнитогорскРусија$6,400$7,600
1294СведбанкШведска$6,400$3,15,900
1295Региони ФинансискиСоединети Држави$6,400$1,47,400
1296АванторСоединети Држави$6,400$9,900
1297Современа технологија АмперексКина$6,300$20,200
1298Longi Green Energy TechnologyКина$6,300$12,000
1299Кина CSSC холдингсКина$6,300$19,900
1300Дасол авијацијаФранција$6,300$16,800
1301China Oceas Grand Oceans GroupХонг Конг$6,300$25,600
1302C&D International Investment GroupХонг Конг$6,300$28,000
1303ИТЦИндија$6,300$9,900
1304Групацијата АштеадОбединето Кралство$6,300$12,600
1305ПроксимусБелгија$6,200$10,700
1306Eurofins Научно друштво EuropeenneЛуксембург$6,200$10,500
1307Вертекс фармацевтски производиСоединети Држави$6,200$11,800
1308Т Роу ЦенаСоединети Држави$6,200$10,900
1309Роквел АвтоматикаСоединети Држави$6,200$8,200
1310ИнвескоСоединети Држави$6,200$36,500
1311Ресторани DardenСоединети Држави$6,200$10,100
1312Улта УбавинаСоединети Држави$6,200$5,700
1313Голем бројСоединети Држави$6,200$4,000
1314UCBБелгија$6,100$16,300
1315Шангај Јујуан Туристички МартКина$6,100$17,200
1316Cathay Pacific AirwaysХонг Конг$6,100$26,400
1317Банка на ИрскаИрска$6,100$1,63,700
1318OMRONЈапонија$6,100$7,400
1319CIMB Group HoldingsМалезија$6,100$1,49,700
1320HAL TrustМонако$6,100$24,800
1321Холдингс Импала ПлатинумЈужна Африка$6,100$8,200
1322ГрифолиШпанија$6,100$18,700
1323БолиденШведска$6,100$8,800
1324Emaar PropertiesОбединети Арапски Емирати$6,100$31,700
1325Северна довербаСоединети Држави$6,100$1,70,000
1326М & Т банкаСоединети Држави$6,100$1,42,600
1327ОВКСоединети Држави$6,100$9,800
1328Алексион фармацевтски производиСоединети Држави$6,100$18,100
1329Fortune Brands Home & SecurityСоединети Држави$6,100$7,400
1330CPFL EnergiaБразил$6,000$9,500
1331Томсон РојтерсКанада$6,000$17,900
1332Хубеи Биокауз ФармацевтскиКина$6,000$33,300
1333БанколомбијаКолумбија$6,000$74,700
1334PumaГерманија$6,000$5,700
1335Банка Централна АзијаИндонезија$6,000$76,600
1336KPNХоландија$6,000$14,800
1337KGHM Polska MiedzПолска$6,000$10,800
1338SGSШвајцарија$6,000$7,800
1339Група СвочШвајцарија$6,000$14,600
1340Обединета микроелектроникаТајван$6,000$13,400
1341ЈорганОбединето Кралство$6,000$92,100
1342Само групаОбединето Кралство$6,000$34,200
1343EquinixСоединети Држави$6,000$27,000
1344Мексиканска скара ChipotleСоединети Држави$6,000$6,900
1345Сузано Папел и целулозаБразил$5,900$19,600
1346Рурална комерцијална банка ГуангжуКина$5,900$1,57,300
1347Идеја за ВодафонИндија$5,900$28,800
1348НедбанкЈужна Африка$5,900$83,600
1349Аналогни уредиСоединети Држави$5,900$21,400
1350МекормикСоединети Држави$5,900$12,700
1351LPL Financial HoldingsСоединети Држави$5,900$6,500
1352ЦСНБразил$5,800$12,100
1353Гутаи Јунан хартии од вредностКина$5,800$1,07,500
1354Кинески железнички сигнал и комуникацијаКина$5,800$16,100
1355Cattolica AssicurazioniИталија$5,800$31,800
1356Групо ЕлектраМексико$5,800$18,600
1357Даоу ДатаЈужна Кореа$5,800$35,900
1358Замокот на круната ИнтернационалСоединети Држави$5,800$38,800
1359АмеренСоединети Држави$5,800$32,000
1360Ресурси на ФренклинСоединети Држави$5,800$21,200
1361RPM InternationalСоединети Држави$5,800$5,800
1362Продавници за БурлингтонСоединети Држави$5,800$6,800
1363Списание ЛуизаБразил$5,700$4,700
1364Канадска Пацифичка железницаКанада$5,700$18,700
1365Times Property HoldingsКина$5,700$29,300
1366ОрстетДанска$5,700$32,300
1367Флутер забаваИрска$5,700$23,200
1368ТерумоЈапонија$5,700$12,200
1369Отворена куќаЈапонија$5,700$5,600
1370АкбанкТурција$5,700$64,400
1371Electronic ArtsСоединети Држави$5,700$12,400
1372Yum! брендовиСоединети Држави$5,700$5,900
1373ЦеланесСоединети Држави$5,700$10,900
1374ПрицврстувањеСоединети Држави$5,700$4,100
1375ЕлетробрасБразил$5,600$34,500
1376SDIC Power HoldingsКина$5,600$32,600
1377Huafa IndustrialКина$5,600$43,700
1378Jiangxi Zhengbang технологијаКина$5,600$7,500
1379Пекинг Капитал развојКина$5,600$48,500
1380Кингборд холдингсХонг Конг$5,600$12,000
1381Индиска банкаИндија$5,600$79,500
1382Банка Ал РаџиСаудиска Арабија$5,600$1,25,000
1383Комерцијална банка на СиамТајланд$5,600$1,09,400
1384NASDAQСоединети Држави$5,600$18,000
1385NetAppСоединети Држави$5,600$8,700
1386CarvanaСоединети Држави$5,600$3,000
1387Рурална комерцијална банка Jiangsu ZhangjiagangКина$5,500$2,19,900
1388Сончев оптичка технолошка групацијаКина$5,500$5,400
1389Кина бродоградба индустријаКина$5,500$25,700
1390Шенжен Транзион ХолдингКина$5,500$4,000
1391MTRХонг Конг$5,500$37,500
1392China Everbright InternationalХонг Конг$5,500$20,400
1393Клал осигурителни претпријатијаИзраел$5,500$32,000
1394НаверЈужна Кореа$5,500$15,700
1395Напредна услуга за информацииТајланд$5,500$11,700
1396Ропер технологииСоединети Држави$5,500$24,000
1397Agilent TechnologiesСоединети Држави$5,500$9,700
1398ЦенерСоединети Држави$5,500$7,500
1399Sonic HealthcareАвстралија$5,400$9,000
1400Осигурување Австралија ГрупАвстралија$5,400$25,000
1401Хидро ЕденКанада$5,400$23,800
1402Врски за отпадКанада$5,400$14,100
1403Банка на JinzhouКина$5,400$1,19,000
1404Харел осигурување инвестиции и финансиски услугиИзраел$5,400$35,900
1405Хартии од вредност ДаиваЈапонија$5,400$2,54,100
1406МудисСоединети Држави$5,400$12,400
1407Меѓународен главен град на КинаКина$5,300$79,800
1408Технологија на објективотКина$5,300$12,100
1409Групата за својства на ЗенроКина$5,300$33,900
1410ТаунгасХонг Конг$5,300$19,400
1411Енергетска мрежа на ИндијаИндија$5,300$35,000
1412МакитаЈапонија$5,300$7,300
1413ЗаинКувајт$5,300$16,100
1414РусХидроРусија$5,300$12,900
1415Микрочип технологијаСоединети Држави$5,300$16,600
1416RenaissanceRe HoldingsБермудски$5,200$27,200
1417Први квантни минералиКанада$5,200$24,200
1418Анта спортски производиКина$5,200$7,900
1419Powerlong недвижностиКина$5,200$29,800
1420China Resources Cement HoldingsХонг Конг$5,200$8,800
1421ЕкспирианИрска$5,200$9,100
1422Kingspan Group PLCИрска$5,200$6,500
1423Волтерс КлуверХоландија$5,200$10,300
1424CredicorpПеру$5,200$65,800
1425Банкок банкаТајланд$5,200$1,27,600
1426Одморалишта на МГМСоединети Држави$5,200$39,100
1427Група ЕкспедиаСоединети Држави$5,200$18,700
1428Комерцијална банка за инвестиции и развој на ВиетнамВиетнам$5,200$65,700
1429Radiance Holdings (група)Кина$5,100$28,400
1430Бохаи лизингКина$5,100$40,200
1431Дасо системиФранција$5,100$15,900
1432Техника МахиндраИндија$5,100$5,200
1433Банко БПМИталија$5,100$2,24,700
1434Институт за истражување НомураЈапонија$5,100$5,300
1435АнтофагастаОбединето Кралство$5,100$16,600
1436Меѓународни вкусови и мирисиСоединети Држави$5,100$13,600
1437Ресторант брендови интернационалКанада$5,000$22,800
1438Банка на ТијанџинКина$5,000$1,05,200
1439Zhongyuan банкаКина$5,000$1,15,800
1440NARI развој на технологијаКина$5,000$9,000
1441ОТП банкаУнгарија$5,000$78,700
1442Банка Негара ИндонезијаИндонезија$5,000$63,400
1443ХојаЈапонија$5,000$7,900
1444ПолиусРусија$5,000$7,300
1445Рударство во Саудиска АрабијаСаудиска Арабија$5,000$25,800
1446Хантингтон банкаСоединети Држави$5,000$1,23,000
1447БрамблесАвстралија$4,900$7,500
1448Групата Шенван ХонгјуанКина$4,900$75,100
1449Nuernberger BeteiligungsГерманија$4,900$41,100
1450SMCЈапонија$4,900$14,200
1451КапиталендСингапур$4,900$63,800
1452Крунг тајландска банкаТајланд$4,900$1,11,300
1453CME групаСоединети Држави$4,900$1,24,700
1454ЕвергиченСоединети Држави$4,900$27,100
1455Црква и ДвајтСоединети Држави$4,900$7,400
1456Вулкански материјалиСоединети Држави$4,900$11,900
1457Holdings на OneMainСоединети Држави$4,900$22,500
1458Ingersoll рандСоединети Држави$4,900$16,100
1459China SCE Group HoldingsКина$4,800$26,100
1460ВоновијаГерманија$4,800$76,400
1461Хопсон развој холдингсХонг Конг$4,800$38,800
1462ИндусИнд банкаИндија$4,800$45,000
1463КејнсЈапонија$4,800$18,500
1464NaspersЈужна Африка$4,800$45,700
1465Лонза групШвајцарија$4,800$16,500
1466Комерцијална банка во Абу ДабиОбединети Арапски Емирати$4,800$1,11,900
1467Бродриџ ФинансискиСоединети Држави$4,800$4,900
1468Western UnionСоединети Држави$4,800$9,500
1469GF SecuritiesКина$4,700$70,000
1470Група Јунан БајаоКина$4,700$8,400
1471Банка ХапоалимИзраел$4,700$1,68,100
1472Банка ЛеумиИзраел$4,700$1,73,200
1473ФанучЈапонија$4,700$15,000
1474Финансиски холдинг ЈуантаТајван$4,700$98,200
1475Развој на БаратОбединето Кралство$4,700$9,600
1476Глобус животСоединети Држави$4,700$29,000
1477Група ТрансДигмСоединети Држави$4,700$18,600
1478Мартин Мариета МатеријалиСоединети Држави$4,700$10,900
1479SS&C технологииСоединети Држави$4,700$15,900
1480VingroupВиетнам$4,700$18,300
1481Гасовод ПембинаКанада$4,600$24,700
1482Харбин банкаКина$4,600$91,500
1483Банка МПСИталија$4,600$1,84,100
1484LGЈужна Кореа$4,600$22,400
1485Смит и внукаОбединето Кралство$4,600$11,000
1486Прва Републиканска банкаСоединети Држави$4,600$1,55,800
1487Симон групација на имотСоединети Држави$4,600$34,800
1488Чудовиште пијалокСоединети Држави$4,600$6,300
1489ВелтауерСоединети Држави$4,600$32,500
1490FMCСоединети Држави$4,600$10,200
1491China Merchants SecuritiesКина$4,500$76,400
1492Csc ФинансискиКина$4,500$56,800
1493Банка на ЧангшаКина$4,500$1,00,500
1494China Resources Beer (Холдингс)Хонг Конг$4,500$6,700
1495Sun Pharma IndustriesИндија$4,500$9,200
1496Јавна банкаМалезија$4,500$1,12,200
1497KT&GЈужна Кореа$4,500$10,600
1498Алфа ЛавалШведска$4,500$7,400
1499АметекСоединети Држави$4,500$10,400
1500ХологиченСоединети Држави$4,500$7,600
1501Зебра технологииСоединети Држави$4,500$5,400
1502Сервис сегаСоединети Држави$4,500$8,700
1503Шкотско чудо-гроСоединети Држави$4,500$4,000
1504Некстар Медиа ГрупаСоединети Држави$4,500$13,400
1505Ulулеомон АтлетикаКанада$4,400$4,200
1506West Fraser Timber Co.Канада$4,400$4,200
1507CNPC капиталКина$4,400$1,35,200
1508Фармацевтска компанија Шангај ФосунКина$4,400$12,800
1509Жеџијанг Чинт ЕлектриксКина$4,400$9,700
1510Хоризонт на Далечниот ИстокХонг Конг$4,400$45,900
1511ПКО банка ПолскиПолска$4,400$1,02,500
1512АнглоГолд АшантиЈужна Африка$4,400$7,700
1513Logitech InternationalШвајцарија$4,400$3,800
1514ПрологисСоединети Држави$4,400$56,100
1515Интуитивно хируршкоСоединети Држави$4,400$11,200
1516Edивотини на ЕдвардсСоединети Држави$4,400$7,200
1517Рударство ЊукрестАвстралија$4,300$14,400
1518Банка на ГујангКина$4,300$84,600
1519Deutsche BoerseГерманија$4,300$1,87,000
1520ЗдравоГерманија$4,300$1,900
1521KWG Group HoldingsХонг Конг$4,300$35,500
1522БДО УнибанкФилипини$4,300$70,300
1523ШестоаголнаШведска$4,300$13,100
1524Група Јулиус БаерШвајцарија$4,300$1,23,500
1525Линд и СпрунглиШвајцарија$4,300$9,200
1526IHS MarkitОбединето Кралство$4,300$16,700
1527persimmonОбединето Кралство$4,300$6,300
1528Keysight технологииСоединети Држави$4,300$7,500
1529ХилтонСоединети Држави$4,300$16,800
1530АмеркоСоединети Држави$4,300$14,400
1531Работен денСоединети Држави$4,300$8,700
1532Кинорс златоКанада$4,200$10,900
1533Кина Longyuan моќКина$4,200$26,800
1534Меѓународниот холдинг ХаидилаоКина$4,200$4,200
1535Аттиријарифа банкаМароко$4,200$63,800
1536АдиенХоландија$4,200$5,100
1537GarminШвајцарија$4,200$7,000
1538ХесСоединети Држави$4,200$18,800
1539АмдоциСоединети Држави$4,200$6,900
1540Виетинска банкаВиетнам$4,200$58,100
1541Шо комуникацииКанада$4,100$12,600
1542СБИ холдингсЈапонија$4,100$62,600
1543АлмараиСаудиска Арабија$4,100$8,700
1544EquifaxСоединети Држави$4,100$9,600
1545Пица на ДоминоСоединети Држави$4,100$1,600
1546MercadoLibreАргентина$4,000$6,500
1547ЕмераКанада$4,000$24,500
1548Соѕвездието софтверКанада$4,000$4,400
1549SymriseГерманија$4,000$7,400
1550Финансиска група на СВБСоединети Држави$4,000$1,15,500
1551Решенија за SkyworksСоединети Држави$4,000$5,400
1552Стара доминска товарна линијаСоединети Држави$4,000$4,400
1553Производство на полупроводници ИнтернационалКина$3,900$31,300
1554Банка на ЖенгжуКина$3,900$78,600
1555ФерариИталија$3,900$7,700
1556Марок ТелекомМароко$3,900$7,100
1557Ајала КорпФилипини$3,900$29,300
1558Златни полињаЈужна Африка$3,900$7,500
1559ЕпирокШведска$3,900$5,300
1560Тајван Кооперативен ФинансискиТајван$3,900$1,47,600
1561Тајвански цементТајван$3,900$13,900
1562Доверба на дигитални недвижниниСоединети Држави$3,900$36,100
1563PaychexСоединети Држави$3,900$9,700
1564ВлезСоединети Држави$3,900$6,600
1565China Galaxy SecuritiesКина$3,800$68,200
1566Жеџијанг Дахуа технологијаКина$3,800$5,600
1567Национална банка на КувајтКувајт$3,800$97,700
1568Финансиска групација БНКЈужна Кореа$3,800$1,05,100
1569американски Вода Автор е на книгитеСоединети Држави$3,800$25,800
1570АутодескСоединети Држави$3,800$7,300
1571SynopsysСоединети Држави$3,800$8,000
1572ПродажбаСоединети Држави$3,800$23,900
1573PerkinElmerСоединети Држави$3,800$8,000
1574Стифел финансискиСоединети Држави$3,800$26,900
1575Американска национална групаСоединети Држави$3,800$29,200
1576Пало Алто МрежиСоединети Држави$3,800$9,500
1577КомпозитенАвстрија$3,700$14,700
1578Меѓународно пристаниште во ШангајКина$3,700$23,800
1579ZTO Express (Кајман)Кина$3,700$9,100
1580Американски капитални инвестицииСоединети Држави$3,700$68,000
1581НавиентСоединети Држави$3,700$87,400
1582КорвоСоединети Држави$3,700$7,000
1583TwitterСоединети Држави$3,700$13,400
1584Акционерска комерцијална банка за надворешна трговија на ВиетнамВиетнам$3,700$57,500
1585Вудисај петролеумАвстралија$3,600$24,600
1586Брза железница Пекинг-ШангајКина$3,600$45,200
1587Медицина ianиангсу ХенгруиКина$3,600$4,800
1588Банка на ЧенгдуКина$3,600$93,800
1589Нова група за ориентално образование и технологијаКина$3,600$9,500
1590bioMerieuxФранција$3,600$4,800
1591Алфа банкаГрција$3,600$85,700
1592Фармацевтска групација CSPCХонг Конг$3,600$4,600
1593Централната банка на ИндијаИндија$3,600$49,600
1594Израелска дисконтна банкаИзраел$3,600$91,600
1595БПЕР БанкаИталија$3,600$1,13,900
1596Топ ракавицаМалезија$3,600$3,100
1597Ријад банкаСаудиска Арабија$3,600$82,700
1598Дубаи исламска банкаОбединети Арапски Емирати$3,600$78,800
1599InvestecОбединето Кралство$3,600$65,500
1600Лас Вегас ПесоциСоединети Држави$3,600$20,800
1601Врвот ЗападСоединети Држави$3,600$20,000
1602Национален игри на среќа ПенСоединети Држави$3,600$17,100
1603BCI-Banco CreditoЧиле$3,500$80,400
1604Банка на источна АзијаХонг Конг$3,500$1,14,100
1605Бајај АвтоИндија$3,500$4,000
1606MediobancaИталија$3,500$1,02,000
1607ShimanoЈапонија$3,500$5,700
1608Финансиска куќа на КувајтКувајт$3,500$70,700
1609какаоЈужна Кореа$3,500$11,000
1610Цезар ЗабаваСоединети Држави$3,500$36,400
1611ПАТБразил$3,400$3,800
1612TrygVestaДанска$3,400$9,800
1613Еуробанк ЕргасијасГрција$3,400$82,900
1614Сино биофармацевтскаХонг Конг$3,400$7,200
1615Петронас ХемикалииМалезија$3,400$10,300
1616Прво хоризонтСоединети Држави$3,400$84,700
1617Алијантна енергијаСоединети Држави$3,400$18,300
1618AirbnbСоединети Држави$3,400$10,500
1619Фошан хаитски вкус и хранаКина$3,300$4,500
1620Пролет на НонгфуКина$3,300$4,000
1621Национална банка на ГрцијаГрција$3,300$94,800
1622Хендерсон ЛендХонг Конг$3,300$59,500
1623Shenzhou International Group HoldingsХонг Конг$3,300$5,600
1624Банко Комерцијални ПортугалциПортугалија$3,300$1,05,600
1625ИндустриварденШведска$3,300$17,000
1626Кафеава-форманСоединети Држави$3,300$6,500
1627ШродериСоединети Држави$3,300$29,600
1628Интерактивен софтвер Take-TwoСоединети Држави$3,300$6,000
1629Зилоу ГрупаСоединети Држави$3,300$7,500
1630Дојче ВоненГерманија$3,200$38,100
1631Групацијата АИБИрска$3,200$1,35,100
1632ХулиќЈапонија$3,200$19,600
1633Групо ИнбурсаМексико$3,200$26,200
1634GeberitШвајцарија$3,200$4,200
1635ИлуминаСоединети Држави$3,200$7,600
1636Финансиски услуги на Пени МакСоединети Држави$3,200$31,600
1637Akamai TechnologiesСоединети Држави$3,200$7,800
1638Ситрикс системиСоединети Држави$3,200$4,900
1639Banco Btg PactualБразил$3,100$44,900
1640Рудници Агнико ОрелКанада$3,100$9,600
1641Гуозен хартии од вредностКина$3,100$46,300
1642Банка на ГуижоуКина$3,100$69,800
1643Пекинг ориентална Јухонг водоотпорна технологијаКина$3,100$4,300
1644Џиангкси банкаКина$3,100$70,100
1645Авенија СупермартИндија$3,100$1,700
1646СтерисИрска$3,100$6,600
1647„Рајанер холдингс“Ирска$3,100$15,500
1648Банка Мизрахи ТефахотИзраел$3,100$1,12,200
1649SnamИталија$3,100$32,500
1650Gjensidige ForsikringНорвешка$3,100$13,700
1651Лондонската берзаОбединето Кралство$3,100$11,60,700
1652КомерикаСоединети Држави$3,100$88,100
1653ОставијаСоединети Држави$3,100$4,600
1654XilinxСоединети Држави$3,100$5,700
1655ТерадинСоединети Држави$3,100$3,700
1656Метлер-Толедо ИнтернационалСоединети Држави$3,100$2,800
1657ТримблСоединети Држави$3,100$6,900
1658АлбемарлСоединети Држави$3,100$10,500
1659Група КИТСоединети Држави$3,100$58,100
1660Теледин технологииСоединети Држави$3,100$5,100
1661ДоларамаКанада$3,000$3,600
1662AVIC CapitaКина$3,000$58,000
1663Кина индустриски хартии од вредностКина$3,000$27,700
1664Комерцијална меѓународна банкаЕгипет$3,000$27,200
1665Унибаил-РодамкоФранција$3,000$70,100
1666Инвестиција во ГуангдонгХонг Конг$3,000$11,600
1667Yandex NVХоландија$3,000$7,000
1668Финансиска група на ДГБЈужна Кореа$3,000$73,700
1669Virgin Money Велика БританијаОбединето Кралство$3,000$1,16,700
1670Интерактивен PelotonСоединети Држави$3,000$3,900
1671Марвел технолошка групаСоединети Држави$3,000$10,800
1672ShopifyКанада$2,900$7,800
1673Шенжен Миндреј био-медицинска електроникаКина$2,900$4,500
1674Банка на ЏиуџијангКина$2,900$63,600
1675Полиметал ИнтернешнлКипар$2,900$4,400
1676ШионогиЈапонија$2,900$9,200
1677Метрополитен банка и довербаФилипини$2,900$51,200
1678Tele2Шведска$2,900$9,200
1679Прв финансиски холдингТајван$2,900$1,26,400
1680ТМБ банкаТајланд$2,900$60,400
1681Јавно складирањеСоединети Држави$2,900$11,800
1682Зиони БанкорпСоединети Држави$2,900$81,500
1683Атмос ЕнергијаСоединети Држави$2,900$16,500
1684DoorDashСоединети Држави$2,900$6,400
1685Лаборатории на реката ЧарлсСоединети Држави$2,900$5,500
1686Аристократ слободно времеАвстралија$2,800$5,600
1687Банка на КингдаоКина$2,800$65,500
1688КолопластДанска$2,800$2,500
1689ТернаИталија$2,800$25,300
1690Фармацевтски ОНОЈапонија$2,800$7,000
1691СисмексЈапонија$2,800$3,800
1692Мега финансиски холдингТајван$2,800$1,37,200
1693Бостонски својстваСоединети Држави$2,800$22,900
1694Анализа на верисСоединети Држави$2,800$7,600
1695ТроноксСоединети Држави$2,800$6,600
1696Реде Д'Оро ЛуизБразил$2,700$8,800
1697Jiangsu Yanghe пиварницаКина$2,700$8,200
1698Кина ФеихеКина$2,700$4,300
1699Група Trip.comКина$2,700$28,600
1700Финансиски лизинг на кинеската банка за развојКина$2,700$46,400
1701СарториусГерманија$2,700$5,800
1702Пиреа банкаГрција$2,700$87,600
1703Пристан (Холдингс)Хонг Конг$2,700$32,800
1704Азиски боиИндија$2,700$2,400
1705LIC Домување финансииИндија$2,700$29,700
1706Средно-банкарско работењеИталија$2,700$72,100
1707Финансиска група КонкордијаЈапонија$2,700$2,00,700
1708НЕКСОНЈапонија$2,700$8,400
1709AdvantestЈапонија$2,700$3,500
1710Шинсеи банкаЈапонија$2,700$1,01,900
1711Централна народна банкаМароко$2,700$49,900
1712Dangote цементНигерија$2,700$5,100
1713Банка ПекаоПолска$2,700$62,300
1714Групацијата ПИКРусија$2,700$8,900
1715Саудиска британска банкаСаудиска Арабија$2,700$73,700
1716Сонова холдингШвајцарија$2,700$5,900
1717зум video КомуникацииСоединети Држави$2,700$5,300
1718IDEXX лабораторииСоединети Држави$2,700$2,300
1719Каденсен дизајнСоединети Држави$2,700$4,000
1720ЕПАМ системиСоединети Држави$2,700$2,700
1721TransUnionСоединети Држави$2,700$7,300
1722Банка на СуджоуКина$2,600$56,800
1723Ориент хартии од вредностКина$2,600$44,500
1724Вил ПолупроводникКина$2,600$3,100
1725Финансиска групација ФукуокаЈапонија$2,600$2,63,300
1726RHB банкаМалезија$2,600$67,400
1727популарниСоединети Држави$2,600$65,900
1728Канзас Сити ЈуженСоединети Држави$2,600$10,200
1729FortinetСоединети Држави$2,600$4,000
1730Браун & БраунСоединети Држави$2,600$9,100
1731Злато на Киркленд ЕзероКанада$2,500$7,100
1732SDIC КапиталКина$2,500$33,400
1733Размени во Хонг КонгХонг Конг$2,500$51,500
1734Халик банкаКазахстан$2,500$24,700
1735СафарикомКенија$2,500$2,100
1736Кредитна банка на МоскваРусија$2,500$38,100
1737BankinterШпанија$2,500$1,17,800
1738АенаШпанија$2,500$19,200
1739Амадеус ИТ групаШпанија$2,500$14,300
1740Порамнете технологијаСоединети Држави$2,500$4,800
1741Станбен станбен капиталСоединети Држави$2,500$20,300
1742Лаборатории за био-радСоединети Држави$2,500$13,000
1743Купер компанииСоединети Држави$2,500$8,900
1744РаспарчиСоединети Држави$2,500$5,000
1745Интерактивна брокерска групаСоединети Држави$2,500$95,700
1746Generac Holdings Inc.Соединети Држави$2,500$3,200
1747TeleflexСоединети Држави$2,500$7,200
1748Wuxi ApptecКина$2,400$7,100
1749Рурална комерцијална банка КингдаоКина$2,400$57,600
1750Aeroports de ParisФранција$2,400$22,700
1751Xinyi Glass HoldingsХонг Конг$2,400$5,800
1752Шенжен инвестицииХонг Конг$2,400$19,600
1753Интегрирани производи за максимумСоединети Држави$2,400$3,900
1754FleetCor TechnologiesСоединети Држави$2,400$11,200
1755ВодиСоединети Држави$2,400$2,800
1756Група за натпреварСоединети Држави$2,400$3,000
1757IDEXСоединети Држави$2,400$4,400
1758Ningxia Baofeng Energy GroupКина$2,300$5,800
1759Country Garden Services HoldingsКина$2,300$4,800
1760Банка на ГансуКина$2,300$52,400
1761Банк Саудиј ФрансиСаудиска Арабија$2,300$51,700
1762Korea Investment HoldingsЈужна Кореа$2,300$64,800
1763Електрична мрежаШпанија$2,300$15,800
1764E.Sun FinancialТајван$2,300$1,05,800
1765Хуа Нан ​​финансискиТајван$2,300$1,10,400
1766ТП ИКАПОбединето Кралство$2,300$99,400
1767Заедници на АвалонБајСоединети Држави$2,300$19,200
1768КопартСоединети Држави$2,300$3,900
1769Arista NetworksСоединети Држави$2,300$4,700
1770SLMСоединети Држави$2,300$30,800
1771Синовус ФинансискиСоединети Држави$2,300$54,600
1772TCF ФинансискиСоединети Држави$2,300$47,800
1773Лужоу Лао ЏиаоКина$2,200$5,400
1774Биолошки производи од Чонгкинг ЖифеиКина$2,200$2,300
1775Друштво со ограничена одговорност на Хоризонт ТерапитиксИрска$2,200$6,100
1776Кредито ЕмилијаноИталија$2,200$69,300
1777ОриентЈапонија$2,200$53,500
1778Околу градотЛуксембург$2,200$38,000
1779Mirae Asset DaewooЈужна Кореа$2,200$1,14,200
1780Стандарден животОбединето Кралство$2,200$14,300
1781Народна обединета банкаСоединети Држави$2,200$63,100
1782СигенСоединети Држави$2,200$4,000
1783Кралска карипска групаСоединети Држави$2,200$32,500
1784Карактеристики на HealthpeakСоединети Држави$2,200$15,900
1785НовозимиДанска$2,100$3,500
1786Проверка на софтверИзраел$2,100$5,800
1787Финансиска групација МебукиЈапонија$2,100$2,21,700
1788ФармаСоединети Држави$2,100$16,000
1789Западни фармацевтски услугиСоединети Држави$2,100$2,800
1790SBA комуникацииСоединети Држави$2,100$9,200
1791Банка на КсианКина$2,000$44,500
1792Медицинска технологија IntcoКина$2,000$2,000
1793Wharf недвижностиХонг Конг$2,000$35,800
1794Својства на КериХонг Конг$2,000$25,200
1795Финансии на индиската железницаИндија$2,000$36,500
1796Чиба банкаЈапонија$2,000$1,70,700
1797Банка ШизуокаЈапонија$2,000$1,34,400
1798Ориентална земјаЈапонија$2,000$10,400
1799Финансиски Хонг ЛеонгМалезија$2,000$65,500
1800Индустрии КатарКатар$2,000$9,900
1801Комерцијална банка на КатарКатар$2,000$42,200
1802NH Investment & SecuritiesЈужна Кореа$2,000$57,800
1803NCSOFTЈужна Кореа$2,000$3,800
1804ЛундбергсШведска$2,000$21,900
1805Таишин финансиски холдингсТајван$2,000$78,200
1806Chailease холдингТајван$2,000$21,100
1807Потпис банкаСоединети Држави$2,000$74,100
1808Прва банка на граѓаниСоединети Држави$2,000$50,000
1809Флегстар Bвезда БанкорпСоединети Држави$2,000$31,100
1810Закуп на воздухСоединети Држави$2,000$25,200
1811Трансбурнска групаАвстралија$1,900$26,900
1812Банка на ЧонгкингКина$1,900$85,900
1813Група младиКина$1,900$11,100
1814Јиске банкаДанска$1,900$1,10,600
1815Херој за испоракаГерманија$1,900$5,300
1816Ручи соја индустрииИндија$1,900$1,000
1817LT групаФилипини$1,900$28,200
1818ЈБ финансиска групаЈужна Кореа$1,900$49,100
1819EMS-Chemie HoldingШвајцарија$1,900$2,400
1820LARGAN ПрецизностТајван$1,900$6,100
1821Меѓународна холдинг компанијаОбединети Арапски Емирати$1,900$3,800
1822Капитали на недвижнини во АлександријаСоединети Држави$1,900$22,800
1823ДексКомСоединети Држави$1,900$4,400
1824Финансиски БОКСоединети Држави$1,900$46,700
1825Винтруст финансискиСоединети Држави$1,900$45,100
1826АтласианАвстралија$1,800$3,600
1827Катар Исламска банкаКатар$1,800$49,500
1828Алинма банкаСаудиска Арабија$1,800$41,800
1829Арапска национална банкаСаудиска Арабија$1,800$48,100
1830Мериц хартии од вредностЈужна Кореа$1,800$40,500
1831Cellnex ТелекомШпанија$1,800$29,500
1832Шведски натпреварШведска$1,800$1,800
1833Шангај комерцијална и штедилницаТајван$1,800$75,200
1834SinoPac FinancialТајван$1,800$76,300
1835Источен Западен БанкорпСоединети Држави$1,800$52,300
1836Communityујорк заедница БанкорпСоединети Држави$1,800$56,400
1837Биомарин фармацевтскиСоединети Држави$1,800$5,800
1838TwilioСоединети Држави$1,800$9,500
1839годинаСоединети Држави$1,800$2,300
1840Група БавагАвстрија$1,700$65,000
1841Ахли Обединета банкаБахреин$1,700$40,100
1842Исток пари информацииКина$1,700$16,900
1843БилибилиКина$1,700$3,600
1844Deutsche PfandbriefbankГерманија$1,700$72,000
1845Финансиска групација КјушуЈапонија$1,700$1,16,500
1846Зенит банкаНигерија$1,700$21,500
1847Партнери Груп холдингШвајцарија$1,700$4,600
1848Исламска банка Абу ДабиОбединети Арапски Емирати$1,700$34,800
1849Адмирал групаОбединето Кралство$1,700$7,900
1850MSCIСоединети Држави$1,700$4,200
1851Приход од недвижниниСоединети Држави$1,700$20,700
1852АнсиСоединети Држави$1,700$5,900
1853PinterestСоединети Држави$1,700$2,600
1854EtsyСоединети Држави$1,700$2,400
1855CoStar групаСоединети Држави$1,700$6,900
1856Домови за поканиСоединети Држави$1,700$17,500
1857Кимо недвижниниСоединети Држави$1,700$11,600
1858Виетнам технолошка и комерцијална акционерска банкаВиетнам$1,700$19,000
1859Банка Бендиго и АделаидаАвстралија$1,600$62,300
1860B3Бразил$1,600$9,200
1861Algonquin Power & UtilitiesКанада$1,600$13,200
1862Фабрика за вино Шанкси Ксингхуакун ФенКина$1,600$2,600
1863Ксиниј Соларната ФармиКина$1,600$5,600
1864Фокусирајте ја медиумската информатичка технологијаКина$1,600$3,000
1865Адани пристаништа и специјална економска зонаИндија$1,600$9,700
1866Финансиска групација ХокухокуЈапонија$1,600$1,56,500
1867Банка МускатОман$1,600$32,400
1868ЦелтрионЈужна Кореа$1,600$4,600
1869Latour Ab InvestmentШведска$1,600$5,100
1870EFG InternationalШвајцарија$1,600$46,000
1871УбиквитиСоединети Држави$1,600$781
1872Долина Натл БанкорпСоединети Држави$1,600$40,800
1873Централна групаАвстралија$1,500$29,400
1874Zhongtai хартии од вредностКина$1,500$26,700
1875Evergrande Property Services GroupКина$1,500$2,600
1876Aier Eye Hospital GroupКина$1,500$2,400
1877Offcn образовна технологијаКина$1,500$2,300
1878Жеџијанг НХУКина$1,500$4,700
1879ГенмабДанска$1,500$3,500
1880Smoore International HoldingsХонг Конг$1,500$2,300
1881ФИБИ холдингсИзраел$1,500$52,300
1882M3Јапонија$1,500$2,400
1883Јамагучи финансискиЈапонија$1,500$1,09,100
1884Хартии од вредност KiwoomЈужна Кореа$1,500$34,600
1885Менаџмент на капитал АналиСоединети Држави$1,500$88,500
1886Веева системиСоединети Држави$1,500$3,000
1887Доверба на имотот во ЕсексСоединети Држави$1,500$12,900
1888DocuSignСоединети Држави$1,500$2,300
1889Кулен / Фрост банкариСоединети Држави$1,500$42,400
1890Enstar GroupБермудски$1,400$21,600
1891Поврзете го REITХонг Конг$1,400$26,200
1892Финансиска групација Даиши ХокуецуЈапонија$1,400$92,700
1893Аозора банкаЈапонија$1,400$54,200
1894Samsung SecuritiesЈужна Кореа$1,400$58,800
1895Банка УникахаШпанија$1,400$80,200
1896Банка за трговијаСоединети Држави$1,400$33,300
1897Група ГудманАвстралија$1,300$11,900
1898Друштво за осигурување на живот Fareast IslamiБангладеш$1,300$510
1899Фармацевтска групација ХансоКина$1,300$3,200
1900Автоматска куќаКина$1,300$3,600
1901Банка на ГрцијаГрција$1,300-
1902ФинекоБанкаИталија$1,300$38,900
1903Јапонска размена групаЈапонија$1,300$5,75,300
1904Ниши-нипон финансиски холдингсЈапонија$1,300$1,21,900
1905Банка ХачијуниЈапонија$1,300$1,12,300
1906Северен Пацифик БанкаЈапонија$1,300$1,11,800
1907Банка ГунмаЈапонија$1,300$95,200
1908Банка Чанг ХваТајван$1,300$82,300
1909Western Alliance Bancorp.Соединети Држави$1,300$43,400
1910VeriSignСоединети Држави$1,300$1,800
1911CoinbaseСоединети Држави$1,300$5,900
1912Банкерси за просперитетСоединети Држави$1,300$34,100
1913Дополнително складирање на просторСоединети Држави$1,300$9,400
1914Врвната банкаСоединети Држави$1,300$35,000
1915Чангчун висока и нова технологијаКина$1,200$2,600
1916КовивиоФранција$1,200$33,600
1917Ареал банкаГерманија$1,200$55,600
1918China Merchants Port HoldingsХонг Конг$1,200$21,900
1919Својства на VICIСоединети Држави$1,200$17,100
1920Доверба во медицински својстваСоединети Држави$1,200$16,800
1921ВП КериСоединети Држави$1,200$14,700
1922RingCentralСоединети Држави$1,200$2,200
1923ИтаисаБразил$1,100$14,000
1924Wheaton скапоцени металиКанада$1,100$6,000
1925Галакси ЗабаваХонг Конг$1,100$12,000
1926Банка Пополаре ди СондриоИталија$1,100$60,900
1927Хирогин холдингсЈапонија$1,100$1,03,500
1928Банката ЧугокуЈапонија$1,100$88,600
1929Iyo банкаЈапонија$1,100$81,500
1930Масраф Ал РајанКатар$1,100$33,300
1931Banque Cantonale VaudoiseШвајцарија$1,100$60,200
1932Тајван деловна банкаТајван$1,100$63,800
1933Teladoc ЗдравјеСоединети Држави$1,100$18,300
1934Доверба на сопственост на СтарвудСоединети Држави$1,100$80,900
1935Palantir TechnologiesСоединети Држави$1,100$2,700
1936Франко-НевадаКанада$1,000$5,600
1937LEG Immobilien AGГерманија$1,000$18,800
1938Банката на КјотоЈапонија$1,000$1,07,900
1939Јуроку банкаЈапонија$1,000$69,800
1940Група ПСGЈужна Африка$1,000$1,100
1941China Conch Venture HoldingsКина$960$8,300
194277 банкаЈапонија$942$91,200
1943LiberbankШпанија$940$58,100
1944Фармацевтска компанија Zhangzhou PientzehuangКина$936$1,600
1945RobloxСоединети Држави$924$1,800
1946Слак технологииСоединети Држави$903$2,400
1947Фастигетс БалдерШведска$884$22,000
1948HubspotСоединети Држави$883$2,000
1949CrowdStrikeСоединети Држави$874$2,700
1950Финансиска групација Токио КирабошиЈапонија$867$56,900
1951XPengКина$860$6,800
1952PaycomСоединети Држави$841$2,600
1953Трговско бироСоединети Држави$836$2,800
1954ОктаСоединети Држави$835$3,300
1955КарневалСоединети Држави$831$57,200
1956Хјакуго банкаЈапонија$819$69,700
1957Вукси БиологиксКина$818$4,400
1958EQT ABШведска$805$2,000
1959МодернаСоединети Држави$803$7,300
1960Банка Сан-Ин ГодоЈапонија$800$60,800
1961Шига банкаЈапонија$777$73,000
1962Софтвер за единствоСоединети Држави$772$2,700
1963Хајмстаден АБ Преф. ШсШведска$766$19,600
1964Илука РесурсиАвстралија$715$2,000
1965Кијо банкаЈапонија$704$50,800
1966Баслер КантоналбанкШвајцарија$704$61,600
1967Московска берзаРусија$699$66,700
1968Банка Огаки КиорицуЈапонија$693$63,600
1969Банка ХококуЈапонија$688$51,400
1970Luzerner KantonalbankШвајцарија$682$53,100
1971Нанто банкаЈапонија$679$60,800
1972Сеншу Икеда холдингсЈапонија$656$58,600
1973Evolution Gaming Group ABШведска$638$3,900
1974Хјакујуши банкаЈапонија$612$51,300
1975ДатадогСоединети Држави$603$1,900
1976Банка на НагојаЈапонија$596$47,700
1977СнегулкаСоединети Држави$592$5,900
1978Holdings на КанаСоединети Држави$586$4,600
1979Кеијо банкаЈапонија$585$53,800
1980КиневикШведска$575$14,100
1981Samhallsbyggnadsbolaget I NordenШведска$556$14,600
1982СегроОбединето Кралство$554$17,300
1983Мусашино банкаЈапонија$552$50,200
1984Аеродроми на ТајландТајланд$551$6,900
1985Тохо банкаЈапонија$543$63,700
1986ZscalerСоединети Држави$536$2,000
1987Првата банка на Хартленд ЈусанКазахстан$533$3,800
1988Brilliance China Automotive HoldingsХонг Конг$485$7,600
1989Резервна банка Норд-НоргеНорвешка$481$13,700
1990AfterpayАвстралија$444$1,700
1991АГНЦ инвестицииСоединети Држави$341$81,800
1992АБ СагаксШведска$320$5,700
1993БеигенеКина$309$5,600
1994Јапонски хартии од вредностЈапонија$280$98,400
1995Power Assets HoldingsХонг Конг$164$12,100
19963i групаОбединето Кралство$157$12,800
1997Холдинг на Порше АутомобилГерманија$122$44,500
1998СофинаБелгија$97$11,100
1999Либерти Широкопојасен интернетСоединети Држави$51$21,700
2000РМБ холдингсЈужна Африка$2$330
Список на Топ најголеми компании во светот

Конечно, ова е листата на најголеми компании во светот

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв