Список на топ земји по БДП Година 1989 (најдобри економии)

Листа на топ земји во светот според БДП во 1989 година (Список на врвни економии во светот) и процентуалниот придонес во светскиот БДП.

РангираДржава БДП од 1989 година (милјарди УСД)Процент од светскиот БДП
1Соединети Држави5,642 милијарди долари28.66%
2Јапонија3,055 милијарди долари15.52%
3Германија1,399 милијарди долари7.11%
4Франција1,025 милијарди долари5.21%
5Италија929 милијарди долари4.72%
6Обединето Кралство927 милијарди долари4.71%
7Канада567 милијарди долари2.88%
8Руската Федерација507 милијарди долари2.57%
9Шпанија415 милијарди долари2.11%
10Бразил413 милијарди долари2.10%
11Кина348 милијарди долари1.77%
12Австралија300 милијарди долари1.52%
13Индија296 милијарди долари1.50%
14Холандија258 милијарди долари1.31%
15Кореја, Реп.247 милијарди долари1.25%
16Мексико221 милијарди долари1.12%
17Шведска218 милијарди долари1.11%
18Швајцарија208 милијарди долари1.06%
19Белгија164 милијарди долари0.83%
20Австрија133 милијарди долари0.68%
21Иран, Исламски реп.120 милијарди долари0.61%
22Финска119 милијарди долари0.60%
23Данска112 милијарди долари0.57%
24Јужна Африка108 милијарди долари0.55%
25Турција107 милијарди долари0.54%
26Норвешка103 милијарди долари0.52%
27Саудиска Арабија95 милијарди долари0.48%
28Индонезија94 милијарди долари0.48%
29Украина83 милијарди долари0.42%
30Грција79 милијарди долари0.40%
31Аргентина77 милијарди долари0.39%
32Тајланд72 милијарди долари0.37%
33Хонг Конг, Кина69 милијарди долари0.35%
34Ирак66 милијарди долари0.33%
35Португалија61 милијарди долари0.31%
36Алжир56 милијарди долари0.28%
37Филипини49 милијарди долари0.25%
38Нигерија44 милијарди долари0.22%
39Нов Зеланд44 милијарди долари0.22%
40Венецуела44 милијарди долари0.22%
41Обединети Арапски Емирати41 милијарди долари0.21%
42Пакистан40 милијарди долари0.20%
43Египет, Арапски реп.40 милијарди долари0.20%
44Колумбија40 милијарди долари0.20%
45Ирска39 милијарди долари0.20%
46Малезија39 милијарди долари0.20%
47Сингапур30 милијарди долари0.15%
48Чиле30 милијарди долари0.15%
49Бангладеш29 милијарди долари0.15%
50Куба27 милијарди долари0.14%
51Мароко26 милијарди долари0.13%
52Кувајт24 милијарди долари0.12%
53Перу22 милијарди долари0.11%
54Бугарија22 милијарди долари0.11%
55Fm Судан21 милијарди долари0.11%
56Сириска Арапска Република19 милијарди долари0.09%
57Еквадор14 милијарди долари0.07%
58Етиопија (со исклучок на Еритреја)11 милијарди долари0.06%
59Камерун11 милијарди долари0.06%
60Ангола10 милијарди долари0.05%
61Тунис10 милијарди долари0.05%
62Луксембург10 милијарди долари0.05%
63Брегот на Слоновата Коска10 милијарди долари0.05%
64Оман9 милијарди долари0.05%
65Уругвај8 милијарди долари0.04%
66Гватемала8 милијарди долари0.04%
67Зимбабве8 милијарди долари0.04%
68Кенија8 милијарди долари0.04%
69Шри Ланка7 милијарди долари0.04%
70Доминиканска Република7 милијарди долари0.03%
71Катар6 милијарди долари0.03%
72Сенегал6 милијарди долари0.03%
73Виетнам6 милијарди долари0.03%
74Панама6 милијарди долари0.03%
75Исланд6 милијарди долари0.03%
76Хондурас5 милијарди долари0.03%
77Уганда5 милијарди долари0.03%
78Гана5 милијарди долари0.03%
79Коста Рика5 милијарди долари0.03%
80Парагвај5 милијарди долари0.02%
81Боливија5 милијарди долари0.02%
82Кипар5 милијарди долари0.02%
83Танзанија4 милијарди долари0.02%
84Јамајка4 милијарди долари0.02%
85Ел Салвадор4 милијарди долари0.02%
86Тринидад и Тобаго4 милијарди долари0.02%
87Јордан4 милијарди долари0.02%
88Габон4 милијарди долари0.02%
89Замбија4 милијарди долари0.02%
90Бахреин4 милијарди долари0.02%
91Монголија4 милијарди долари0.02%
92Папуа Нова Гвинеја4 милијарди долари0.02%
93Непал4 милијарди долари0.02%
94Мадагаскар3 милијарди долари0.02%
95Боцвана3 милијарди долари0.02%
96Бахамите, на3 милијарди долари0.02%
97Туркменистан3 милијарди долари0.02%
98Брунеи3 милијарди долари0.02%
99Француска Полинезија3 милијарди долари0.01%
100Либан3 милијарди долари0.01%
101Макао3 милијарди долари0.01%
102Буркина Фасо3 милијарди долари0.01%
103Намибија3 милијарди долари0.01%
104Гвинеја2 милијарди долари0.01%
105Руанда2 милијарди долари0.01%
106Конго, Реп.2 милијарди долари0.01%
107Малави2 милијарди долари0.01%
108Албанија2 милијарди долари0.01%
109Нова Каледонија2 милијарди долари0.01%
110Маурициус2 милијарди долари0.01%
111mali2 милијарди долари0.01%
112Нигер2 милијарди долари0.01%
113Малта2 милијарди долари0.01%
114Барбадос2 милијарди долари0.01%
115Того2 милијарди долари0.01%
116Мјанмар2 милијарди долари0.01%
117Бенин2 милијарди долари0.01%
118Бермудски2 милијарди долари0.01%
119Мавританија1 милијарди долари0.01%
120Чад1 милијарди долари0.01%
121Централна Африканска Република1 милијарди долари0.01%
122Фиџи1 милијарди долари0.01%
123Бурунди1 милијарди долари0.01%
124Никарагва1 милијарди долари0.01%
125Сиера Леоне1 милијарди долари0.00%
126Гренланд1 милијарди долари0.00%
127Андора1 милијарди долари0.00%
128Лао PDR1 милијарди долари0.00%
129Есватини1 милијарди долари0.00%
130Аруба1 милијарди долари0.00%
131Суринам1 милијарди долари0.00%
132Лесото$ 495 милион0.00%
133Сент Лусија$ 487 милион0.00%
134Антигва и Барбуда$ 439 милион0.00%
135Џибути$ 409 милион0.00%
136Гвајана$ 380 милион0.00%
137Белизе$ 369 милион0.00%
138Коморите$ 341 милион0.00%
139Сејшелите$ 324 милион0.00%
140Гамбија, на$ 284 милион0.00%
141Зелено'ртски Острови$ 267 милион0.00%
142Гренада$ 267 милион0.00%
143Бутан$ 265 милион0.00%
144Свети Винсент и Гренадини$ 215 милион0.00%
145Гвинеја-Бисао$ 213 милион0.00%
146Свети Китс и Невис$ 193 милион0.00%
147Малдиви$ 190 милион0.00%
148Доминика$ 185 милион0.00%
149Соломонови Острови$ 173 милион0.00%
150Вануату$ 154 милион0.00%
151Микронезија, ФЕД. Св.$ 135 милион0.00%
152Самоа$ 123 милион0.00%
153Тонга$ 106 милион0.00%
154Кирибати$ 44 милион0.00%
 Светскиот БДП19,685 милијарди долари100.00%
Список на топ земји по БДП Година 1989 година
Прочитај повеќе  Топ земји во светот по БДП во 2017 година

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв