Список на топ земји по БДП во 1988 година

Последно ажурирано на 18 октомври 2023 година во 12:54 часот

Список на топ земји според БДП (милијарди УСД) во 1988 година со процент од светскиот БПД

РангираДржава БДП од 1988 година (милјарди УСД)Процент од светскиот БДП
1Соединети Држави5,236 милијарди долари27.77%
2Јапонија3,072 милијарди долари16.29%
3Германија1,401 милијарди долари7.43%
4Франција1,019 милијарди долари5.40%
5Обединето Кралство910 милијарди долари4.83%
6Италија892 милијарди долари4.73%
7Руската Федерација555 милијарди долари2.94%
8Канада509 милијарди долари2.70%
9Шпанија376 милијарди долари1.99%
10Кина312 милијарди долари1.66%
11Бразил308 милијарди долари1.63%
12Индија297 милијарди долари1.57%
13Холандија262 милијарди долари1.39%
14Австралија236 милијарди долари1.25%
15Швајцарија216 милијарди долари1.14%
16Шведска207 милијарди долари1.10%
17Кореја, Реп.200 милијарди долари1.06%
18Мексико182 милијарди долари0.96%
19Белгија162 милијарди долари0.86%
20Австрија133 милијарди долари0.71%
21Аргентина127 милијарди долари0.67%
22Иран, Исламски реп.123 милијарди долари0.65%
23Данска116 милијарди долари0.61%
24Финска109 милијарди долари0.58%
25Јужна Африка104 милијарди долари0.55%
26Норвешка102 милијарди долари0.54%
27Турција91 милијарди долари0.48%
28Саудиска Арабија88 милијарди долари0.47%
29Индонезија84 милијарди долари0.45%
30Грција76 милијарди долари0.40%
31Украина75 милијарди долари0.40%
32Ирак63 милијарди долари0.33%
33Тајланд62 милијарди долари0.33%
34Венецуела60 милијарди долари0.32%
35Хонг Конг, Кина60 милијарди долари0.32%
36Алжир59 милијарди долари0.31%
37Португалија56 милијарди долари0.30%
38Нигерија50 милијарди долари0.26%
39Нов Зеланд45 милијарди долари0.24%
40Филипини43 милијарди долари0.23%
41Колумбија39 милијарди долари0.21%
42Пакистан38 милијарди долари0.20%
43Ирска38 милијарди долари0.20%
44Обединети Арапски Емирати36 милијарди долари0.19%
45Малезија35 милијарди долари0.19%
46Египет, Арапски реп.35 милијарди долари0.19%
47Куба27 милијарди долари0.15%
48Бангладеш27 милијарди долари0.14%
49Чиле26 милијарди долари0.14%
50Мароко26 милијарди долари0.14%
51Виетнам25 милијарди долари0.13%
52Сингапур25 милијарди долари0.13%
53Бугарија23 милијарди долари0.12%
54Кувајт21 милијарди долари0.11%
55Сириска Арапска Република17 милијарди долари0.09%
56Перу15 милијарди долари0.08%
57Fm Судан14 милијарди долари0.08%
58Еквадор13 милијарди долари0.07%
59Камерун12 милијарди долари0.06%
60Етиопија (со исклучок на Еритреја)11 милијарди долари0.06%
61Брегот на Слоновата Коска10 милијарди долари0.05%
62Тунис10 милијарди долари0.05%
63Луксембург$ 9,418 милион0.05%
64Ангола$ 8,770 милион0.05%
65Оман$ 8,386 милион0.04%
66Кенија$ 8,355 милион0.04%
67Уругвај$ 8,214 милион0.04%
68Гватемала$ 7,842 милион0.04%
69Зимбабве$ 7,815 милион0.04%
70Шри Ланка$ 6,978 милион0.04%
71Уганда$ 6,509 милион0.03%
72Сенегал$ 6,418 милион0.03%
73Јордан$ 6,277 милион0.03%
74Исланд$ 6,107 милион0.03%
75Катар$ 6,038 милион0.03%
76Панама$ 5,903 милион0.03%
77Хондурас$ 5,903 милион0.03%
78Доминиканска Република$ 5,374 милион0.03%
79Гана$ 5,198 милион0.03%
80Танзанија$ 5,100 милион0.03%
81Коста Рика$ 4,615 милион0.02%
82Боливија$ 4,598 милион0.02%
83Тринидад и Тобаго$ 4,497 милион0.02%
84Кипар$ 4,279 милион0.02%
85Парагвај$ 4,256 милион0.02%
86Ел Салвадор$ 4,190 милион0.02%
87Габон$ 3,835 милион0.02%
88Јамајка$ 3,828 милион0.02%
89Замбија$ 3,729 милион0.02%
90Бахреин$ 3,702 милион0.02%
91Папуа Нова Гвинеја$ 3,656 милион0.02%
92Непал$ 3,487 милион0.02%
93Либан$ 3,314 милион0.02%
94Монголија$ 3,204 милион0.02%
95Мадагаскар$ 3,189 милион0.02%
96Туркменистан$ 3,011 милион0.02%
97Бахамите, на$ 2,818 милион0.01%
98Француска Полинезија$ 2,723 милион0.01%
99Брунеи$ 2,691 милион0.01%
100Боцвана$ 2,645 милион0.01%
101Никарагва$ 2,631 милион0.01%
102Буркина Фасо$ 2,616 милион0.01%
103Намибија$ 2,495 милион0.01%
104Руанда$ 2,395 милион0.01%
105Гвинеја$ 2,384 милион0.01%
106Макао$ 2,289 милион0.01%
107Нигер$ 2,280 милион0.01%
108Конго, Реп.$ 2,213 милион0.01%
109mali$ 2,169 милион0.01%
110Маурициус$ 2,135 милион0.01%
111Нова Каледонија$ 2,073 милион0.01%
112Албанија$ 2,051 милион0.01%
113Малта$ 2,019 милион0.01%
114Малави$ 2,008 милион0.01%
115Того$ 1,874 милион0.01%
116Барбадос$ 1,813 милион0.01%
117Бенин$ 1,620 милион0.01%
118Чад$ 1,483 милион0.01%
119Бермудски$ 1,415 милион0.01%
120Мавританија$ 1,415 милион0.01%
121Мјанмар$ 1,393 милион0.01%
122Централна Африканска Република$ 1,265 милион0.01%
123Суринам$ 1,161 милион0.01%
124Фиџи$ 1,110 милион0.01%
125Бурунди$ 1,082 милион0.01%
126Сиера Леоне$ 1,055 милион0.01%
127Гренланд$ 899 милион0.00%
128Андора$ 721 милион0.00%
129Есватини$ 692 милион0.00%
130Лао PDR$ 599 милион0.00%
131Аруба$ 597 милион0.00%
132Лесото$ 470 милион0.00%
133Сент Лусија$ 430 милион0.00%
134Гвајана$ 414 милион0.00%
135Антигва и Барбуда$ 399 милион0.00%
136Џибути$ 396 милион0.00%
137Коморите$ 357 милион0.00%
138Белизе$ 320 милион0.00%
139Сејшелите$ 302 милион0.00%
140Бутан$ 272 милион0.00%
141Гамбија, на$ 267 милион0.00%
142Зелено'ртски Острови$ 264 милион0.00%
143Гренада$ 236 милион0.00%
144Свети Винсент и Гренадини$ 201 милион0.00%
145Соломонови Острови$ 176 милион0.00%
146Свети Китс и Невис$ 173 милион0.00%
147Доминика$ 171 милион0.00%
148Малдиви$ 169 милион0.00%
149Гвинеја-Бисао$ 164 милион0.00%
150Вануату$ 158 милион0.00%
151Самоа$ 133 милион0.00%
152Микронезија, ФЕД. Св.$ 125 милион0.00%
153Тонга$ 107 милион0.00%
154Кирибати$ 45 милион0.00%
 Светскиот БДП18,856 милијарди долари100.00%
Список на топ земји по БДП Година 1988 година
Прочитај повеќе  Список на топ земји по БДП Година 1989 (најдобри економии)

За авторот

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв