100 најголеми компании по вкупен имот (листи)

Последно ажурирано на 10 септември 2022 година во 02:31 часот

Овде можете да ја најдете листата на Топ 100 Најголемите компании според вкупните средства во последната финансиска година.

Индустриски и трговски банка на Кина е најголемата компанија од страна на вкупните средства со вкупна вредност на активата од 5,490 милијарди долари, а потоа следи China Construction банка.

Список на 100 најголеми компании по вкупен имот

Еве ја листата од 100 Најголемите компании по вкупни средства (списоци)

С.НКомпанија по средстваВкупни средства ДржаваВраќање на средства 
1ИНДУСТРИСКА И КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА НА КИНА ОГРАНИЧЕНА5,490 милијарди долариКина1.0%
2КОРПОРАЦИЈА НА ГРАДЕЖНАТА БАНКА КИНА4,673 милијарди долариКина1.0%
3Земјоделски БАНКА НА КИНА ОГРАНИЧЕН4,496 милијарди долариКина0.8%
4Фани Меј4,209 милијарди долариСоединети Држави0.5%
5БАНКА НА КИНА ОГРАНИЧЕН4,068 милијарди долариКина0.8%
6JP Morgan Chase & Co.3,744 милијарди долариСоединети Држави1.3%
7MITSUBISHI UFJ FINANCIAL GROUP INC3,238 милијарди долариЈапонија0.3%
8Корпорација Банка на Америка3,170 милијарди долариСоединети Држави1.1%
9BNP PARIBAS ACT.A3,168 милијарди долариФранција0.3%
10HSBC HOLDINGS PLC ORD 0.50 УСД (Велика Британија РЕГ)2,966 милијарди долариОбединето Кралство0.4%
11Фреди Мак2,938 милијарди долариСоединети Држави0.5%
12JAPAN POST HLDGS CO LTD2,689 милијарди долариЈапонија0.2%
13ЗЕМЈОДЕЛСКИ КРЕДИТ2,446 милијарди долариФранција0.2%
14Citigroup, Inc.2,291 милијарди долариСоединети Држави1.0%
15SUMITOMO MITSUI FINANCIAL GROUP INC2,168 милијарди долариЈапонија0.3%
16JAPAN POST BANK CO LTD2,042 милијарди долариЈапонија0.2%
17МИЗУХО ФИНАНСИСКА ГРУПА2,041 милијарди долариЈапонија0.3%
18Велс Фарго и компанија1,948 милијарди долариСоединети Држави1.1%
19ПОШТАЛНА ШТЕДИЛНИЦА НА КИНА, ООД.1,895 милијарди долариКина0.6%
20BARCLAYS PLC ORD 25P1,895 милијарди долариОбединето Кралство0.4%
21БАНКО САНТАНДЕР СА1,828 милијарди долариШпанија0.4%
22БАНКА НА КОМУНИКАЦИИ С.Д., ООД.1,779 милијарди долариКина 
23Сосиете Женерал1,770 милијарди долариФранција0.2%
24ПИНГ НА ОСИГУРУВАЊЕ (GROUP) КОМПАНИЈА ОД КИНА, ООД.1,559 милијарди долариКина1.3%
25DEUTSCHE BANK AG NA ON1,536 милијарди долариГерманија0.2%
26Goldman Sachs Group, Inc. (The)1,463 милијарди долариСоединети Држави1.6%
27ТОРОНТО-ДОМИНИОНА БАНКА1,397 милијарди долариКанада0.8%
28РОЈАЛНА БАНКА НА КАНАДА1,379 милијарди долариКанада1.0%
29КИНА ТРГОВСКИ БАНК CO., LIMITED1,375 милијарди долариКина1.3%
30INDUSTRIAL BANK CO.,LTD.1,318 милијарди долариКина1.0%
31CITIC LIMITED1,317 милијарди долариХонг Конг0.8%
32БАНКА ЗА РАЗВОЈ ПУДОНГ ШАНГАЈ1,251 милијарди долариКина0.7%
33ИНТЕСА САНПАОЛО1,241 милијарди долариИталија0.1%
34ALLIANZ SE NA ON1,235 милијарди долариГерманија0.8%
35CHINA CITIC BANK CORPORATION LIMITED1,224 милијарди долариКина0.7%
36LLOYDS BANKING GROUP PLC ORD 10P1,215 милијарди долариОбединето Кралство0.5%
37Морган Стенли1,190 милијарди долариСоединети Држави1.4%
38ING GROEP NV1,145 милијарди долариХоландија0.5%
39УНИЦРЕДИТ1,127 милијарди долариИталија0.1%
40СНБ Н1,126 милијарди долариШвајцарија4.7%
41БЕРЗА НА ЛОНДОН ГРУП PLC ORD SHS 6 79/86P1,114 милијарди долариОбединето Кралство0.0%
42УБС ГРУПА Н1,089 милијарди долариШвајцарија0.7%
43КИНА МИНШЕНГ БАНКА1,088 милијарди долариКина0.5%
44NATWEST GROUP PLC ORD 100P1,048 милијарди долариОбединето Кралство0.4%
45ИНВЕСТИЦИИ АБ СПИЛТАН959 милијарди долариШведска38.8%
46БАНКА НА НОВА ШКОТИЈА957 милијарди долариКанада0.8%
47Пруденташн Фајненшл, АД933 милијарди долариСоединети Држави0.8%
48Беркшир Хатавеј АД921 милијарди долариСоединети Држави9.8%
49AXA905 милијарди долариФранција0.7%
50CHINA EVERBRIGHT BANK COMPANY LIMITED882 милијарди долариКина 
51ЦС ГРУПА Н864 милијарди долариШвајцарија0.0%
52КОМОНВЕЛТ БАНКА НА АВСТРАЛИЈА.820 милијарди долариАвстралија0.8%
53БАНКА НА МОНТРЕАЛ798 милијарди долариКанада0.8%
54КАЈСАБАНК, СА794 милијарди долариШпанија1.0%
55LEGAL & GENERAL GROUP PLC ROD 2 1/2P775 милијарди долариОбединето Кралство0.4%
56ПИНГ НА БАНКА775 милијарди долариКина0.8%
57MetLife, Inc.762 милијарди долариСоединети Држави0.7%
58BANCO BILBAO VIZCAYA ARGENTARIA, SA755 милијарди долариШпанија0.8%
59КИНА КОМПАНИ ЗА ОСИГУРУВАЊЕ НА ЖИВОТ733 милијарди долариКина1.2%
60NORDEA BANK ABP709 милијарди долариФинска0.6%
61АВСТРАЛИЈА И НОВ ЗЕЛАНД БАНКАРСКА ГРУП ЛИМИТИД707 милијарди долариАвстралија0.6%
62ДРЖАВА БК ИНДИЈА678 милијарди долариИндија0.6%
63КОРПОРАЦИЈА НА БЕЗБЕДНИЦИТЕ ВЕСТПАЦ677 милијарди долариАвстралија0.6%
64КАНАДСКА ИМПЕРИЈАЛНА ТРГОВСКА БАНКА677 милијарди долариКанада0.8%
65РЕЗОНА ХОЛДИНГС677 милијарди долариЈапонија0.2%
66MANULIFE FINANCIAL CORP673 милијарди долариКанада0.8%
67НАЦИОНАЛНА АВСТРАЛИЈА БАНК ЛИМИТИД669 милијарди долариАвстралија0.7%
68Корпорација Чарлс Шваб (The)667 милијарди долариСоединети Држави1.0%
69ГЕНЕРАЛИ АСС643 милијарди долариИталија0.5%
70COMMERZBANK AG627 милијарди долариГерманија-0.5%
71AVIVA PLC ORD 25P617 милијарди долариОбединето Кралство0.3%
72JAPAN POST INSURANCE CO LTD614 милијарди долариЈапонија0.2%
73ДАНСКЕ БАНК А/С611 милијарди долариДанска0.3%
74ВОЛСКВАГЕН AG ST ON598 милијарди долариГерманија3.5%
75DAI-ICHI LIFE HOLDINGS INC591 милијарди долариЈапонија0.7%
76Банкорп на САД573 милијарди долариСоединети Држави1.4%
77SUMITOMO MITSUI TRUST HOLDINGS INC569 милијарди долариЈапонија0.3%
78CO.562 милијарди долариСаудиска Арабија 
79PNC Financial Services Group, Inc. (The)558 милијарди долариСоединети Држави1.1%
80TOYOTA MOTOR CORP555 милијарди долариЈапонија5.3%
81HUA XIA BANK CO., LIMITED550 милијарди долариКина0.7%
82AT&T Inc.547 милијарди долариСоединети Држави0.2%
83KBFINANCIALGROUP546 милијарди долариЈужна Кореа0.7%
84СБЕРБАНК НА РУСИЈА543 милијарди долариРуската Федерација2.9%
85Труистичка финансиска корпорација541 милијарди долариСоединети Држави1.2%
86ШИНХАН ФИНАНСИАЛ ГР536 милијарди долариЈужна Кореа0.6%
87American International Group, Inc. Ново520 милијарди долариСоединети Држави1.1%
88ЈАПОНСКА РАЗМЕНА ГРУПА518 милијарди долариЈапонија0.1%
89PRUDENTIAL PLC ORD 5P515 милијарди долариОбединето Кралство0.6%
90ЕГОН509 милијарди долариХоландија 
91CNP Уверување509 милијарди долариФранција0.3%
92DBS500 милијарди долариСингапур0.9%
93БОК ХОНГ КОНГ (ХЛДГС) ООД494 милијарди долариХонг Конг0.7%
94МОЌНОСТ КОРП НА КАНАДА493 милијарди долариКанада0.5%
95БАНКА НА ПЕКИНГ С.О., ООД.474 милијарди долариКина0.8%
96GREAT WEST LIFECO INC469 милијарди долариКанада0.7%
97PHOENIX GROUP HOLDINGS PLC ORD 10P448 милијарди долариОбединето Кралство-0.2%
98Корпорацијата Банката на Њујорк Мелон444 милијарди долариСоединети Држави0.8%
99Финансиска корпорација Капитал Еден432 милијарди долариСоединети Држави2.9%
100ХАНА ФИНАНСИАЛ ГР422 милијарди долариЈужна Кореа0.7%
101ЦИРИХ ОСИГУРУВАЊЕ Н418 милијарди долариШвајцарија1.2%
102SOFTBANK GROUP CORP415 милијарди долариЈапонија8.4%
103БАНКА НА ШАНГАЈ С.О., ООД.411 милијарди долариКина0.9%
104KBC GROEP NV410 милијарди долариБелгија0.7%
105КРАЛСКА ХОЛАНДСКА ШЕЛА408 милијарди долариХоландија1.1%
106CATHAY FINANCIAL HLDG CO408 милијарди долариТајван1.2%
107SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN SER. А408 милијарди долариШведска0.7%
108БАНКА НА ЏИАНГСУ401 милијарди долариКина0.8%
109PETROCHINA COMPANY LIMITED395 милијарди долариКина 
110SVENSKA HANDELSBANKEN SER. А395 милијарди долариШведска0.5%
111NOMURA HOLDINGS INC.389 милијарди долариЈапонија0.0%
112OCBC BANK388 милијарди долариСингапур0.9%
113ОДЛОЖЕН SHS ОСНОВЕН КАПИТАЛ НА ГРАДЕЖНО ДРУШТВО ширум целата земја (МИН 250 CCD)385 милијарди долариОбединето Кралство0.4%
114Amazon.com, Inc.382 милијарди долариСоединети Држави7.9%
115ЕДФ378 милијарди долариФранција1.6%
116ITAUUNIBANCOON N1375 милијарди долариБразил1.4%
117ВООРИФИНАНСИСКА ГРУПА368 милијарди долариЈужна Кореа0.6%
118КИНА ЕВЕРГРАНД ГРУПА368 милијарди долариКина0.7%
119КИНА ДРЖАВНА ГРАДЕЖНА КОРПОРАЦИЈА ЛИМИТИД367 милијарди долариКина2.3%
120Verizon комуникации Inc.367 милијарди долариСоединети Држави6.5%
121BQUE NAT. БЕЛГИЈА365 милијарди долариБелгија0.3%
122Менаџмент на средства на Брукфилд АД365 милијарди долариКанада1.0%
123FUBON FINANCIAL HLDG CO LTD364 милијарди долариТајван1.6%
124БРАЗИЛ НА НМ362 милијарди долариБразил 
125Националната корпорација Линколн361 милијарди долариСоединети Држави0.4%
126ГАЗПРОМ360 милијарди долариРуската Федерација7.7%
127DNB BANK ASA359 милијарди долариНорвешка0.8%
128ERSTE GROUP BNK INH. НА358 милијарди долариАвстрија0.5%
129MUENCH.RUECKVERS.VNA НА353 милијарди долариГерманија0.8%
130Apple Inc.351 милијарди долариСоединети Држави28.1%
131Азбука АД347 милијарди долариСоединети Држави21.8%
132SWEDBANK AB SER A345 милијарди долариШведска0.7%
133SAMSUNG ELEC344 милијарди долариЈужна Кореа9.8%
134Microsoft Corporation340 милијарди долариСоединети Држави22.1%
135КИНА ЖЕШАНГ БАНКА337 милијарди долариКина0.6%
136Ексон Мобил Корпорација337 милијарди долариСоединети Држави-1.7%
137DAIMLER AG NA ON335 милијарди долариГерманија4.6%
138УОБ332 милијарди долариСингапур0.8%
139Џексон Financial Inc.331 милијарди долариСоединети Држави 
140AIA GROUP LIMITED325 милијарди долариХонг Конг2.2%
141ИБК325 милијарди долариЈужна Кореа0.6%
142ПОШТЕ ИТАЛИЈАНСКИ323 милијарди долариИталија0.5%
143M&G PLC ORD 5317 милијарди долариОбединето Кралство0.0%
144BANK OF NINGBO CO.317 милијарди долариКина1.1%
145ДТ.ТЕЛЕКОМ АГ НА317 милијарди долариГерманија2.0%
146Државна улична корпорација315 милијарди долариСоединети Држави0.9%
147COUNTRY GARDEN HLDGS CO LTD312 милијарди долариКина1.8%
148БРАДЕСКО НА N1306 милијарди долариБразил1.5%
149КИНА ВАНКЕ CO305 милијарди долариКина2.0%
150КАТАР НАРОДНА БАНКА QPSC300 милијарди долариКатар1.2%
151Главна финансиска група АД299 милијарди долариСоединети Држави0.6%
152НН ГРУПА296 милијарди долариХоландија1.0%
153ТОТАЛЕНЕРГИИ295 милијарди долариФранција3.9%
154КИНА ПЕТРОЛЕУМ И ХЕМИСКА КОРПОРАЦИЈА293 милијарди долариКина 
155КИНА ПАЦИФИЧКО ОСИГУРУВАЊЕ (ГРУП)292 милијарди долариКина1.5%
156БАНКО ДЕ САБАДЕЛ289 милијарди долариШпанија0.0%
157НАРОДНА БАНКА НА КАНАДА287 милијарди долариКанада0.9%
158BP PLC $0.25286 милијарди долариОбединето Кралство2.3%
159Equitable Holdings, Inc.285 милијарди долариСоединети Држави-0.7%
160SAMSUNG LIFE282 милијарди долариЈужна Кореа0.5%
161ВТБ БАНКА282 милијарди долариРуската Федерација1.4%
162CHINA MOBILE LTD279 милијарди долариХонг Конг6.4%
163Корпорација комарк277 милијарди долариСоединети Држави5.3%
164GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED273 милијарди долариКина7.2%
165HDFC BANK267 милијарди долариИндија1.9%
166KKR & Co Inc.266 милијарди долариСоединети Држави3.4%
167БАНКА НА НАНЏИНГ CO., LTD265 милијарди долариКина1.0%
168BAY.MOTOREN WERKE AG ST260 милијарди долариГерманија5.3%
169SWISS LIFE HOLDING AG N259 милијарди долариШвајцарија0.5%
170SUN LIFE FINANCIAL INC258 милијарди долариКанада1.2%
171FUKUOKA FINANCIAL GROUP INC.258 милијарди долариЈапонија0.2%
172SONY GROUP CORPORATION258 милијарди долариЈапонија3.4%
173Brighthouse Financial, Inc.255 милијарди долариСоединети Држави-0.5%
174Ford Motor Company253 милијарди долариСоединети Држави1.1%
175MACQUARIE GROUP LIMITED252 милијарди долариАвстралија1.4%
176КИНА ХУАРОНГ УПРАВУВАЊЕ СО СРЕДСТВА КО248 милијарди долариКина-6.2%
177CHINA CINDA ASSET MANAGEMENT CO248 милијарди долариКина0.7%
178Волмарт АД.245 милијарди долариСоединети Држави3.2%
179TENCENT HOLDINGS LIMITED242 милијарди долариКина13.9%
180CTBC FINANCIAL HOLDINGS COMPANY LTD242 милијарди долариТајван0.8%
181КИНА БОХАЈ БАНКА242 милијарди долариКина0.6%
182TOKIO MARINE HOLDINGS INC241 милијарди долариЈапонија1.4%
183Е ВО241 милијарди долариИталија1.2%
184САУДИСКА НАРОДНА БАНКА240 милијарди долариСаудиска Арабија1.7%
185Шеврон корпорација240 милијарди долариСоединети Држави4.3%
186Компанијата Џенерал Моторс239 милијарди долариСоединети Држави4.7%
187Компанијата "Џенерал електрик"237 милијарди долариСоединети Држави1.1%
188BANCO BPM235 милијарди долариИталија0.1%
189Здравствена корпорација CVS235 милијарди долариСоединети Држави3.2%
190HANG SENG BANK232 милијарди долариХонг Конг0.9%
191КИНА КОМУНИКАЦИИ ИЗГРАДБА CO.,LTD231 милијарди долариКина1.5%
192DAIWA SECURITIES GROUP229 милијарди долариЈапонија0.5%
193ICICI BANK226 милијарди долариИндија1.4%
194БАНКА НА ГРЦИЈА (CR)224 милијарди долариГрција0.5%
195DEUTSCHE BOERSE NA ON223 милијарди долариГерманија0.6%
196MS&AD INS GP HLDGS222 милијарди долариЈапонија0.7%
197Engie221 милијарди долариФранција0.5%
198RAIFFEISEN BK INTL INH.221 милијарди долариАвстрија0.7%
199АБ ИНБЕВ217 милијарди долариБелгија2.5%
200POLY DEVELOPMENTS AND HOLDINGS GROUP217 милијарди долариКина2.3%
201GREENLAND HOLDINGS CORPORATION LIMITED216 милијарди долариКина1.1%
202HUISHANG BANK CORPORATION LTD215 милијарди долариКина0.8%
203РОСНЕФТ ОИЛ СО213 милијарди долариРуската Федерација4.6%
204МАЛАЈСКО БАНКАРСТВО BHD212 милијарди долариМалезија0.9%
205TALANX AG NA ON212 милијарди долариГерманија0.5%
206Инкорпорирана група на UnitedHealth212 милијарди долариСоединети Држави8.4%
207CHINA Railway CONSTRUCTION CORPORATION LIMITED212 милијарди долариКина2.0%
208Финансиска група на СВБ211 милијарди долариСоединети Држави1.1%
209Петтиот трет Банкорп211 милијарди долариСоединети Држави1.3%
210КИНА ЖЕЛЕЗНИЧКА ГРУП ЛИМИТИД210 милијарди долариКина2.2%
211MEBUKI FINANCIAL GROUP INC208 милијарди долариЈапонија0.2%
212BANK OF HANGZHOU CO., LTD.206 милијарди долариКина0.7%
213НАРОДНА ОСИГУРУВАЧКА КОМПАНИЈА (ГРУПА) ОФ КИНА ЛИМИТИД204 милијарди долариКина1.7%
214NIPPON TEL & TEL CORP204 милијарди долариЈапонија4.6%
215Компанијата Волт Дизни (The)204 милијарди долариСоединети Држави1.0%
216КОНКОРДИА ФИНАНСИАЛ ГРУП ДООЕЛ202 милијарди долариЈапонија0.2%
217Т-Мобиле САД, Inc.202 милијарди долариСоединети Држави1.7%
218СВ. JAMES'S PLACE PLC ORD 15P200 милијарди долариОбединето Кралство0.2%
100 најголеми компании по вкупен имот (листи)

Фани Меј е најголемата компанија по вкупна актива во Соединетите Држави.

Фани Меј е водечки извор на хипотекарно финансирање на сите пазари и во секое време. Компанијата обезбеди достапност на прифатливи хипотекарни заеми. Финансиските решенија што ги развиваме го прават одржливото сопствеништво и изнајмувањето станови со работна сила реалност за милиони луѓе. 

Работата што ја прави компанијата помага да се одржи 30-годишната хипотека со фиксна стапка, која доминира на пазарот на домување од 1950-тите. Овој популарен хипотекарен заем го олеснува обврзувањето за купување дом. На сопствениците на куќи им дава стабилност и мир на умот преку обезбедување предвидливи плаќања за хипотека во текот на животниот век на заемот.

За авторот

1 мисла за „100 најголеми компании по вкупен имот (листи)“

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Дојдете до врв