Suosituimmat maat bruttokansantuotteen 2022 mukaan

Päivitetty viimeksi 8 klo 2022

Joten tässä on luettelo suosituimmista maista BKT 2022 bruttokansantuotteen mukaan. Yhdysvallat on maailman suurin talous, jonka BKT on 25.3 biljoonaa dollaria, ja sen jälkeen tulevat Kiina, Japani, Saksa, Yhdistynyt kuningaskunta ja Intiassa.

Yhdysvaltojen osuus maailman bruttokansantuotteesta on 24.40 prosenttia ja seuraavana Kiina 19.17 prosentin osuudella. Neljän parhaan talouden (maan) osuus BKT:sta on yli 4 % ja kymmenen parhaan maan osuus maailman BKT:sta yli 50 %.

Suosituimmat maat bruttokansantuotteen 2022 mukaan

Joten tässä on luettelo suosituimmista maista BKT 2022 bruttokansantuotteen mukaan.

arvoBKT, käyvät hinnat (miljardeja Yhdysvaltain dollareita)Vuosi 2022% maailmasta
1Yhdysvallat2534724.40%
2Kiina1991219.17%
3Japani49124.73%
4Saksa42574.10%
5Yhdistynyt kuningaskunta33763.25%
6Intia32913.17%
7Ranska29372.83%
8Kanada22212.14%
9Italia20581.98%
10Australia ja Uusi-Seelanti20061.93%
Luettelo 10 suosituimmista maista BKT:n bruttokansantuotteen mukaan

Maailman kokonaistuotanto oli 103.8 biljoonaa Yhdysvaltain dollaria vuonna 2022, ja Yhdysvaltojen osuus maailman BKT:sta on noin 24.40 prosenttia, ja sen jälkeen Kiina 19.17 prosentilla.

Suosituin maa bruttokansantuotteen mukaan

Luettelo parhaista maista BKT:n mukaan vuonna 2022

arvoBKT, käyvät hinnat (miljardeja Yhdysvaltain dollareita)2022% maailmasta20232027% vuonna 20272022 ja 27
1Yhdysvallat2534724.40%266953096622.71%-1.70%
2Kiina, Kiinan kansantasavalta1991219.17%218652912921.36%2.19%
3Euroopan unioni1720016.56%183202197316.11%-0.45%
4Japani49124.73%529162604.59%-0.14%
5Saksa42574.10%456553613.93%-0.17%
6Yhdistynyt kuningaskunta33763.25%368745523.34%0.09%
7Intia32913.17%358349173.61%0.44%
8Ranska29372.83%308636212.66%-0.17%
9Kanada22212.14%236227992.05%-0.09%
10Italia20581.98%216925271.85%-0.13%
11Australia ja Uusi-Seelanti20061.93%210525171.85%-0.09%
12Brasilia18331.77%198024481.79%0.03%
13Venäjän federaatio18291.76%171317961.32%-0.44%
14Korean tasavalta18051.74%192023001.69%-0.05%
15Australia17481.68%182821861.60%-0.08%
16Iran17391.67%178321211.56%-0.12%
17Espanja14361.38%151918251.34%-0.04%
18Meksiko13231.27%138016461.21%-0.07%
19Indonesia12891.24%141118681.37%0.13%
20Keski-Aasia ja Kaukasus11611.12%123618221.34%0.22%
21Saudi-Arabia10401.00%102211080.81%-0.19%
22Alankomaat10140.98%107312710.93%-0.04%
23Pohjois-Afrikka8570.82%88611470.84%0.02%
24Sveitsi8420.81%88810640.78%-0.03%
25Taiwanin maakunta Kiinassa8410.81%89310950.80%-0.01%
26Puola7000.67%7569940.73%0.06%
27Turkki6920.67%71411360.83%0.17%
28Ruotsi6210.60%6708330.61%0.01%
29Belgia6100.59%6407460.55%-0.04%
30Argentina5640.54%5746460.47%-0.07%
31Norja5420.52%5505910.43%-0.09%
32Thaimaa5220.50%5566930.51%0.01%
33Israel5210.50%5486690.49%-0.01%
34Irlanti5160.50%5627160.52%0.03%
35Nigeria5110.49%5809580.70%0.21%
36Yhdistyneet Arabiemiirikunnat5010.48%5065860.43%-0.05%
37Itävalta4800.46%5196310.46%0.00%
38Malesia4390.42%4826340.46%0.04%
39Egypti4360.42%4506380.47%0.05%
40Etelä-Afrikka4260.41%4485130.38%-0.03%
41Singapore4240.41%4515440.40%-0.01%
42Keski-Amerikka4130.40%4385640.41%0.02%
43Filippiinit4120.40%4466150.45%0.05%
44Vietnam4090.39%4636900.51%0.11%
45Tanska3990.38%4195110.37%-0.01%
46Bangladesh3970.38%4386280.46%0.08%
47Hongkongin erityishallintoalueen3690.36%3914780.35%-0.01%
BKTMaailma103867100.00%110751136384100.00%0.00%
Luettelo parhaista maista BKT:n 2022 bruttokansantuotteen mukaan

Joten lopuksi nämä ovat luettelo parhaista maista BKT 2022 bruttokansantuotteen mukaan.

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Siirry alkuun