Najveće zemlje prema BDP-u 2022. Bruto domaći proizvod

Posljednje ažurirano 8. septembra 2022. u 09:14 sati

Dakle, evo liste najboljih zemalja prema bruto domaćem proizvodu za 2022. godinu. SAD je najveća ekonomija na svijetu sa BDP-om od 25.3 triliona američkih dolara, a slijede Kina, Japan, Njemačka, Ujedinjeno kraljevstvo i Indije.

Sjedinjene Države doprinose 24.40% svjetskog BDP-a, a sljedeća je Kina sa 19.17%. Najveće 4 ekonomije (zemlja) doprinose više od 50% BDP-a, a prvih 10 zemalja doprinose više od 60% svjetskog BDP-a.

Najveće zemlje prema BDP-u 2022. Bruto domaći proizvod

Dakle, evo liste najboljih zemalja prema bruto domaćem proizvodu za 2022. godinu.

rangBDP, tekuće cijene (milijarde američkih dolara)Godina 2022% svijeta
1Sjedinjene Države2534724.40%
2Kina1991219.17%
3Japan49124.73%
4Njemačka42574.10%
5Ujedinjeno kraljevstvo33763.25%
6Indija32913.17%
7Francuska29372.83%
8Kanada22212.14%
9Italija20581.98%
10Australija i Novi Zeland20061.93%
Lista 10 najboljih zemalja prema bruto domaćem proizvodu

Ukupni svjetski BDP iznosio je 103.8 biliona američkih dolara u 2022. godini, a Sjedinjene Države doprinose oko 24.40% svjetskog BDP-a, a slijedi ih Kina sa 19.17%.

Prva zemlja po bruto domaćem proizvodu

Lista najboljih zemalja po BDP-u u 2022

rangBDP, tekuće cijene (milijarde američkih dolara)2022% svijeta20232027% u 20272022 na 27
1Sjedinjene Države2534724.40%266953096622.71%-1.70%
2Kina, Narodna Republika1991219.17%218652912921.36%2.19%
3Evropska unija1720016.56%183202197316.11%-0.45%
4Japan49124.73%529162604.59%-0.14%
5Njemačka42574.10%456553613.93%-0.17%
6Ujedinjeno kraljevstvo33763.25%368745523.34%0.09%
7Indija32913.17%358349173.61%0.44%
8Francuska29372.83%308636212.66%-0.17%
9Kanada22212.14%236227992.05%-0.09%
10Italija20581.98%216925271.85%-0.13%
11Australija i Novi Zeland20061.93%210525171.85%-0.09%
12Brazil18331.77%198024481.79%0.03%
13Ruska Federacija18291.76%171317961.32%-0.44%
14Koreja, Republika18051.74%192023001.69%-0.05%
15Australija17481.68%182821861.60%-0.08%
16Iran17391.67%178321211.56%-0.12%
17Španija14361.38%151918251.34%-0.04%
18Meksiko13231.27%138016461.21%-0.07%
19Indonezija12891.24%141118681.37%0.13%
20Centralna Azija i Kavkaz11611.12%123618221.34%0.22%
21Saudijska Arabija10401.00%102211080.81%-0.19%
22Holandija10140.98%107312710.93%-0.04%
23Sjeverna Afrika8570.82%88611470.84%0.02%
24Švajcarska8420.81%88810640.78%-0.03%
25Tajvanska provincija Kine8410.81%89310950.80%-0.01%
26Poljska7000.67%7569940.73%0.06%
27Turska6920.67%71411360.83%0.17%
28Švedska6210.60%6708330.61%0.01%
29Belgija6100.59%6407460.55%-0.04%
30Argentina5640.54%5746460.47%-0.07%
31Norveška5420.52%5505910.43%-0.09%
32Tajland5220.50%5566930.51%0.01%
33Izrael5210.50%5486690.49%-0.01%
34Irska5160.50%5627160.52%0.03%
35Nigerija5110.49%5809580.70%0.21%
36Ujedinjeni Arapski Emirati5010.48%5065860.43%-0.05%
37Austrija4800.46%5196310.46%0.00%
38Malezija4390.42%4826340.46%0.04%
39Egipat4360.42%4506380.47%0.05%
40Južna Afrika4260.41%4485130.38%-0.03%
41Singapur4240.41%4515440.40%-0.01%
42Centralna Amerika4130.40%4385640.41%0.02%
43Filipini4120.40%4466150.45%0.05%
44Vijetnam4090.39%4636900.51%0.11%
45Danska3990.38%4195110.37%-0.01%
46Bangladeš3970.38%4386280.46%0.08%
47Hong Kong SAR3690.36%3914780.35%-0.01%
BDP-asvijet103867100.00%110751136384100.00%0.00%
Lista najboljih zemalja prema bruto domaćem proizvodu 2022

Konačno, ovo je lista najboljih zemalja prema bruto domaćem proizvodu za 2022. godinu.

O autoru

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *

Dođite na vrh